Poslanec za stranu Smer – SSD a riaditeľ kancelárie úradu vlády Juraj Gedra vo štvrtok na sociálnej sieti zverejnil video, v ktorom na úvod recituje text piesne Píšte všetci modrým perom od kapely Bez ladu a skladu, ktorá v 80. rokoch minulého storočia patria k najhlasnejším kritikom komunistického režimu. Podľa lídra skupiny Michala Kaščáka vládny politik skladbu použil v príspevku, ktorého obsah je nezlučiteľný s postojmi skupiny a svedčí o nepochopení jej textu.

Prečítajte si celé stanovisko kapely Bez ladu a skladu:

Vyzývame politikov a političky strany Smer – SSD a vládnej koalície vrátane Hlasu a SNS, aby nezneužívali vo svojej komunikácii tvorbu skupiny Bez ladu a skladu, ako tomu bolo počas vyhlásenia Richarda Glücka a Juraja Gedru v poste, ktorý bol publikovaný na sociálnej sieti vo štvrtok, 30. novembra 2023. Video začína citátom celého textu našej piesne Píšte vsetci modrým perom a to, čo nasleduje, je dôkazom absolútneho nepochopenia samotného textu, jeho posolstva a pohľadu našej skupiny na spravovanie štátnych inštitúcií. Ohradzujeme sa voči manipuláciám, akým s použitím našej tvorby predstavitelia štátnej moci za stranu Smer – SSD útočia na občiansku spoločnosť, neziskový sektor, nezávislé médiá, vedecké a zdravotnícke kapacity, LGBTI+ ľudí a na ľudí pomáhajúcim susednej Ukrajine.
 
Skupina Bez ladu a skladu vždy stála na strane slobody a demokracie. Vážime si obetavú prácu mimovládneho sektora a jeho úlohu v občianskej spoločnosti považujeme za nezastupiteľnú. Útoky, ktorým je mimovládny sektor od volieb vystavovaný, považujeme za nebezpečný a škodiaci našej krajine. Vážime si prácu ľudí v zdravotníctne a vede, ktorí pomáhali znižovať dopad pandémie na obyvateľov a obyvateľky Slovenska a to aj prostredníctvom zápasu s hoaxami a lžami, ktorých sa dopúšťali strany súčasnej vládnej koalície v snahe zneužiť náročnú pandemickú situáciu na zisk politických bodov. Odmietame označovať témy spojené s rodovou identitiou za ideológiu, stojíme na strane LGBTI+ ľudí v ich zápase za dôstojný, bezpečný a slobodný život.

Pomoc susednej Ukrajine napadnutej Ruskou federáciou považujeme za prejav elementárnej ľudskosti, rovnako, ako by sme pomáhali všetkými silami napadnutým susedom v našich domovoch či na našich uliciach v našich obciach a mestách. Hanbíme sa za predstaviteľov, ktorí vyčleňujú Slovensko zo spoločenstva slušných a empatických krajín, ako to robí prostredníctvom svojich vyhlásení vláda Roberta Fica v jej prístupe k Ukrajine. Sme presvedčení, že kvalitné nezávislé média zohrávajú kľúčovú úlohu v budovaní slobodnej spoločnosti, preto sme znepokojení štvavou kampaňou strán vládnej koalície voči nim.
 
Pripomíname strane Smer – SSD, že prednedávnom v prostredí, ktorému prostredníctvom odkazu na "zlatých komunistov" pripisuje v inkriminovanom videu akýsi totalitný charakter, vyhrala slobodné voľby. S nevôľou sledujeme, ako k tomuto víťazstvu Smer – SSD pristupuje a ako sa spolu so stranami Hlas – SD a SNS postavila k výkonu verejných funkcií. Nesúhlasíme s útokmi voči občianskej spoločnosti, ktoré sme popísali vyššie, rovnako ako nesúhlasíme s odstraňovaním statočných policajtov z ich postov, s neodborným a neakceptovateľným prístupom k ochrane životného prostredia, či s katastrofálnym nepochopením úlohy kultúry v spoločnosti. Strany vládnej koalície začali napĺňať svoj mandát spôsobom, s ktorým sa v žiadnom prípade nemôžeme stotožniť. Preto vyzývame vládnych predstaviteľov, aby nezneužívali našu tvorbu na komunikovanie svojich politických cieľov.

Bez ladu a skladu