Ostrieľaný hudobník, spevák a producent Ján Spišák, známy z pôsobenia v kapele Dilemma, prichádza s vlastným sólo projektom. Zdá sa, že je fanúšikom Hviezdnych vojen, keďže sa rozhodol tvoriť pod pseudonymom Jan Solo. Úvodný singel Tabu z pripravovaného rovnomennému albumu unáša poslucháča do vlastného sveta, aby ho následne vrátil späť do reality.

Skladba Tabu je spracovaním staršej spevákovej básne Hlboký nádych a..., ktorú po rokoch znovuobjavil a inšpirovala ho do takej miery, že sa ju rozhodol zhudobniť. "Je to skladba o tom, ako sa vieme ponoriť do niečoho, o čom si myslíme, že je to realita, pritom skutočný svet nad hladinou nám uniká. Pritom zabúdame na to, čo všetko milujeme, čo je pre nás podstatné a aj na to, že pod vodou dlho nevydržíme," ozrejmuje Ján Spišák.

Zaujímavosťou je, že pri nahrávaní albumu hudobník použil 10 rôznych gitár, navyše gitarista Matej Morávek ešte pridal niečo zo svojho arzenálu. Pôvodne však všetky skladby nahral a naspieval samotný Jan Solo s gitarami a violončelom, ktoré preňho predstavuje prvý nástroj a na každom albume pre neho našiel uplatnenie. "Neviem, či sa to podobá na niečo slovenské. Myslím, že to ale prezrádzajú slovenské texty," hovorí s úsmevom.

Nahrávanie spevu a gitár prebiehalo v štúdiu Klaksón v Lipanoch so zvukárom Romanom Šoltýsom, ktorý na nahrávkach s hudobníkom spolupracuje už od roku 2009. Následne bicie a basu nahrali v štúdiu Birdland v Považskej Bystrici. Produkciu mal pod taktovkou Ján Spišák a o mix a master sa postaral Roman Šoltýs.

Vizuál ku skladbe vznikol prirodzene počas nahrávania v štúdiu Birdland. "Je to v podstate taká zbierka záberov z nahrávania, v ktorom hrám s Martinom Gašparom (basa) a Marcelom Buntajom (bicie). Matěj Morávek sa na nahrávaní počas nakrúcania nezúčastnil, preto ho v klipe nevidieť, ale jeho gitaru z nahrávky počuť," objasňuje Ján Spišák a ďalej pokračuje: "Nakrúcala Katka Petrášová Olekšáková, ktorá nás prišla nafotiť a klip vznikol ako pridružená výroba. Mali sme čas aj chuť, tak sme sa do toho pustili."

S hudobníkmi z nahrávania spolupracuje Ján Spišák už od roku 2012. "Veľmi dobre sa poznáme a rozumieme si ľudsky aj hudobne. Bolo to kľudné nahrávanie, chalani vedeli, čo potrebujem do nahrávky a sú to ťažkí profíci. Bola radosť na tom robiť. Pri tomto albume som mal asi najjasnejšiu predstavu o tom, ako to má znieť, ale chalani ma dokázali stále prekvapiť nejakým zaujímavým nápadom, ktorý jednotlivé skladby obohatil. Je to magické, ak človek točí melancholické alebo kritické skladby, a pritom je to celé tak príjemné," dodáva spevák.

S projektom Jan Solo sa prezentuje naživo aj sám, najmä v menších kluboch či na hudobných festivaloch. Naďalej plánuje produkovať vlastnú tvorbu ako v projekte Jan Solo, tak aj v kapele Dilemma, ktorej skladby z posledného albumu Vlny môžeme počuť okrem slovenských rádií aj v Česku. Spišák tiež nedávno vydal singel a onedlho bude nasledovať aj album s kapelou SeeMore, s ktorou úspešne rozbehli aj koncerty, a púšťa sa ešte do jedného projektu s kapelou Union of Ignorance. "Obe sú to alternatívno-rockové kapely, no v každej mám inú rolu. Ale hlavne sa mi páči hudba a napĺňa ma to," uzatvára Ján Spišák.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Michal Neffe.