Hlavná stránka

>

Správy

>

Legendy popu: Piatkové vydanie bude patriť hitom Jara Filipa

Legendy popu: Piatkové vydanie bude patriť hitom Jara Filipa

04.12.2012 - 09:53 | redakcia

Už tento piatok sa uskutoční posledné vydanie tretej série programu Legendy popu, ktoré bude venované konkrétnemu umelcovi. Spomínať sa bude na slovenského speváka, skladateľa, hudobníka, humoristu a herca Jara Filipa. Obsadenie interpretov v tomto vydaní je mimoriadne silné, jeho hity budú spievať viaceré stálice hudobnej scény.


Divákom sa v piatok (7.12.) po 20:10 v Legendách popu na Jednotke predstavia také osobnosti populárnej hudby ako Peter Lipa, Dan Bárta, Ivan Tásler, Richard Müller, Katarína Knechtová, Zuzana Smatanová a ďalší. Glosátormi budú Milan Lasica, Richard Müller a Iveta Radičová. Z Filipových skladieb odznejú napríklad Čerešne, Do batôžka, Sťahovaví vtáci, Clivota, Milovanie v daždi či Cigaretka na dva ťahy.

Legendy popu – Jaro Filip (zoznam interpretov a skladieb):

Zuzana Smatanová - Čerešne
Katka Knechtová - Do batôžka
Simona Fehérová - Cez okno
Peter Lipa - Sťahovaví vtáci
Dan Bárta - L.A.
Milan Lasica a Ľ. Čekovská - Clivota
Ivan Tásler a Miro Tásler - Za dedinou
Marián Čekovský - Milovanie v daždi
Richard Müller - Cigaretka na dva ťahy

Prečítajte si:
Krásny koncert: Čekovský, Lipa, Šeban a ďalší spomínali na Jara Filipa

Biografia "človeka hromadného výskytu"

Jaro Filip
 sa narodil 22. júna 1949 v Hontianskych Moravciach v okrese Krupina do učiteľskej rodiny. V rokoch 1971 až 1976 študoval filmovú dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Po skončení školy pracoval ako redaktor Slovenského rozhlasu, neskôr ako dramaturg Poetického súboru Novej scény v Bratislave. Herecké skúsenosti naberal v divadle U Rolanda či v trnavskom Divadle pre deti a mládež. 

Ak hudobník nahral tri vlastné albumy - Meditation for Piano (1996), Cez okno (1996) a Ten čo hrával s Dežom (1998), ktorý inšpirovala jeho spolupráca s legendárnym Dežom Ursinym. Podieľal sa na tvorbe desiatky jeho albumov, napríklad Modrý vrch (1981) či Na ceste domov (1987). Jeho skladateľský talent oceňovali aj českí hudobníci ako Hana Hegerová, Iva Bittová, Jiří Stivín či Jaromír Nohavica.

Najznámejšia je však asi kombinácia Filip - Lasica - Satinský - priatelia, umelci a komici, ktorí spolu účinkovali v predstavení Nikto nie je za dverami v Štúdiu S a na albumoch Bolo nás 11 (1981) či Sťahovaví vtáci (1990). K nezabudnuteľným sa zaraďuje aj hudobná spolupráca s Richardom Müllerom, z ktorej vzišli skladby ako Milovanie v daždi, LSD či Cigaretka na dva ťahy.


Filipove skladby zazneli aj v mnohých československých a slovenských filmoch, napríklad v trpkej komédii režiséra Vlada Balca Rivers of Babylon (1998) nakrútenej na motívy rovnomenného románu Petra Pišťanka, v snímke Citová výchova jednej Dáši (1980) alebo Čarbanice (1982). Divadelnej verejnosti je známa Filipova hudba k inscenáciám trnavského divadla, Činohry Slovenského národného divadla a Divadla Nová scéna v Bratislave. Jeho hudba znie v niekoľkých divadelných predstaveniach ako napríklad v hre Tri sestry, Cyrano z Bergeracu či Pokus o lietanie. Zložil tiež hudbu k seriálu Silvánovci (1996). 

Televíznym divákom a rozhlasovým poslucháčom je známy aj ako humorista z viacerých programov. Najviac zarezonovali Apropo na rádiu Twist, Apropo TV v Slovenskej televízii a napokon Telecvoking v televízii Markíza, v ktorom si účinkujúci (J. Filip, Š. Skrúcaný, M. Noga, Z. Tlučková, R. Piško, S. Radič, I. Mikulič) nekládli servítky pred ústa a otvorene ako prví v novej ére kritizovali vládu. Ako filmový herec sa predstavil v hranom filme Petra Solana O sláve a tráve (1984) a v snímke Michala Ruttkaya Iba deň (1988). V titulnej postave hudobníka Alberta sa predstavil v rovnomennom televíznom filme Františka Vláčila z roku 1985. Filip si okrem umenia a cigariet zamiloval aj internet. V januári 1997 založil nultý internetový magazín Sieťovka, do ktorého až do posledných chvíľ života prispieval. 

JFilip zomrel na následky rozsiahleho infarktu 11. júla 2000. Zanechal po sebe štyri deti - synov Jara a Lea a dcéru Evu, ktorých mal s manželkou Evou, a s herečkou Annou Šiškovou mal dcéru Dorotu Nvotovú. V roku 2002 hudobný publicista Marian Jaslovský vydal biografickú knihu Jaro Filip - človek hromadného výskytu. Posmrtne mu vzdali hold Milan Lasica a Richard Müller, ale aj ďalší slovenskí hudobníci.

V roku 2008 vznikli albumy Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievajú Filipa a 
Pocta Jarovi Filipovi, kde zazneli Filipove piesne v podaní Ivana Táslera, Katky Knechtovej, Petra Lipu, Kulyho, Zuzany Smatanovej a ďalších. V roku 2004 mu prezident Ivan Gašparovič udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, in memoriam. 


Zdroj: RTVS, archív Hudba.sk
Foto: RTVS / Facebook.com/LegendyPopu


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti