Hlavná stránka

>

Správy

>

Magor spája: Dáša Vokatá, Oldřich Kaiser a Živé kvety pôjdu spolu na turné

Magor spája: Dáša Vokatá, Oldřich Kaiser a Živé kvety pôjdu spolu na turné

05.03.2015 - 16:20 | redakcia

Klasický slovenský a český underground stále prekvapuje, jeho súčasťou je v posledných rokoch nová osobnosť, a to rovno z opačného pólu - komerčnej sféry. Charizmatická legenda českého undergroundu Dáša Vokatá totiž začala spolupracovať so slávnym českým hercom Oldřichom Kaiserom. Svoje prvé slovenské turné odohrajú s kapelou Živé kvety.


Vznik dua Dáša Vokatá a Oldřich Kaiser je jedným z najväčších prekvapení posledných rokov na českej scéne. Po hudobnej spolupráci to u nich prirodzene prerástlo až do veľkej lásky a partnerského vzťahu, pre nás je však zaujímavejšie, že ich čoskoro uvidíme na slovenskom miniturné s príznačným názvom Čekání na Magora. Čo však spolupráci a vydaniu albumu Dva divoký koně (2014) predchádzalo? Kaiser o tom porozprával v rozhovore pre týždenník Týden.

"Společně jsme vystupovali s programem založeným na básních Ivana Martina Jirouse, se kterým Dáša žila, jezdila po vlastech českých a vystupovala. Ona hrála na kytaru a zpívala vlastní písně, Magor recitoval své verše. A když umřel, oslovila mě Dáša, že by chtěla spolupracovat se mnou," hovorí herec, známy z kultových seriálov 30 prípadov majora Zemana, Nemocnica na okraji mesta, desiatok filmov a v neposlednom rade vďaka spolupráci s Jiřím Lábusom.

"Nevím, proč jsem mámu českého undergroundu napadl zrovna já, takový seriózní a národem obdivovaný herec, který svým životním stylem může jít všem příkladem," pokračuje sebaironicky Kaiser. "Na mou nesmělou námitku prohlásila, že si to chce vyzkoušet s komerčákem. A bylo. Seznámil jsem se hlouběji s Jirousovou poezií, která je opravdu nesmírně krásná. No a pak jsem na Dášu vytáhl... Co myslíte? Ano, hudební nástroj. Dáša mi zahrála píseň, kterou přes noc složila, a mě napadlo, že bych mohl po letech oprášit housle," spomína 59-ročný rodák z Liberca na začiatky spolupráce s o rok staršou nezávislou hudobníčkou, ktorá mu doslova zmenila život.


"Udělali jsme spolu písničku Můj milý, k níž vznikl černobílý klip, kde spolu jako dva bezdomovci chodíme po nádraží. Vlastně v něm kráčíme v Jirousových stopách. Vznikl úplně spontánně, bez nějakých úprav a efektů, za odpoledne bylo hotovo. Pak jsem vytáhl další hudební nástroj - flétnu. Na tu neumím, zato Dáša dokonale. Potom jsem vytáhl kytaru. Dáša zajásala a prohlásila, že budou dvě kytary a housle. Takže čtu Magorovu poezii a hraju na housle a na kytaru," vysvetľuje Kaiser, ktorý si dodnes pamätá, ako sa pred stretnutím s Jirousom obával, že mu za rolu udavača v majorovi Zemanovi dá päsťou. Nakoniec ho však počastoval len vetou: " Buď rád, žes hrál v tak slavný píčovině!" Dnes, viac než tri roky po Magorovej smrti Kaiser s jeho bývalou partnerkou šíri jeho poéziu. "Snáď tým trochu splácam dlh," hovorí herec a muzikant s pokorou.

V rámci slovenského miniturné sa kuriózna dvojica predstaví 26. marca v košickom klube Colloseum, 27. marca v banskobystrickom Klube 77, a do tretice 28. marca v bratislavskom Randali. Ako predkapela sa vo všetkých troch mestách predstaví stálica slovenského undergroundu, skupina Živé kvety. Vznikla v roku 1994 v Bratislave okolo speváčky a textárky Lucie Piussi a gitaristu a skladateľa Petra Bálika. Fungovanie skupiny bolo v minulosti úzko spojené s divadlom Stoka, kde odohrala množstvo nezabudnuteľných koncertov. Minulý rok sa kapela po materskej dovolenke frontmanky vrátila na pódiá a 20. výročie svojho vzniku oslávila aj výborným novým singlom Bratislava, na ktorom si zahral aj legendárny Marián Varga.

Vstupenky:  Predpredaj.sk


Text: Hudba.sk (zdroj: Randal)
Foto: Dasavokata.webnode.cz


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti