Tradícia v novom šate. Taká je hudba Zuzany Mojžišovej, ktorá po veľmi dlhej tvorivej odmlke vydáva nový album. Jej štvrtá štúdiová nahrávka vyšla 31. októbra vo vydavateľstve go2stage, má názov Puščaňa a je výsledkom už overejnej spolupráce s takými hudobnými esami ako sú Oskar Rózsa, Andrej Šeban, Martin Valihora, huslista Stano Palúch alebo "pištec" Rasťo Andris.

Zuzanu Mojžišovú ľudová pieseň sprevádzala v podstate celý život. Na svojej hudobnej dráhe si však vybrala vlastnú cestu, a to aj napriek tomu, že jej začiatky neboli úplne jednoduché. "Keď sme v roku 2000 začínali, na Slovensku neexistovala kapela s podobným zameraním. Tento druh hudby - národnú ľudovú hudbu transformovanú do modernej podoby - na Slovensku nikto nehral," hovorí charizmatická speváčka, ktorá si dnes už len s úsmevom spomína na prvé recenzie od konzervatívnych folkloristov s výrokmi o tom, ako svojou tvorbou pochováva ľudovú pieseň pod čiernu zem. "Zaujímalo by ma, ako reagujú na dnešné 'používanie' tradičnej ľudovej hudby," dodáva.

Hudba, v ktorej cítiť emócie

Za posledných 15 rokov vzniklo v oblasti world music na Slovensku mnoho skupín, albumov a veľa hudby. Album Puščaňa možno považovať za vyjadrenie sa k tejto téme. "Mojou snahou je priniesť vnímavým poslucháčom hudbu, ktorej srdcom je ľudová pieseň interpretovaná inovatívnym a vkusným spôsobom. Hudbu, v ktorej cítiť príbeh človeka, emócie sprevádzajúce jeho život," hovorí speváčka.

Názov albumu odkazuje k rusínskej tradícii, ktorá sa vymyká klasickým fašiangovým zvyklostiam. "Posledný fašiangový víkend pred pôstom bolo Puščaňa. Vtedy sa robili zábavy. V oblasti obce Jarabina však nechodili masky po dedine, ale schádzali sa mladí aj starší pri poslednom veselí a jedení mäsa. Objavuje sa to aj v texte rovnomennej piesne 'nebdeme lapaty škvarky po kapusťi', čiže nebudeme už jesť kapustu zapraženú s mäsom, slaninou. Lapaty znamená naháňať, čo asi bolo v tom čase reálne, lebo škvariek v kapuste nebolo veľa ani bežne, tak sa predbiehali, kto ich viac zje. Zároveň je Puščaňa po slovensky akoby púšťanie. Ženy púšťali chlapov buď na zábavu alebo mladých parobkov na drotárku. My si zase budeme 'púšťať' hudbu z albumu Puščaňa," dodáva Mojžišová s úsmevom.

Vypočujte si album Puščaňa na Deezeri:Nahrávanie vo výnimočnej zostave

Hoci speváčka vydala novinku po dlhej odmlke, nadväzuje v ňom na svoju predchádzajúcu tvorbu. Vznikal v priebehu posledných dvoch rokov a speváčka na ňom pracovala v podstate s rovnakými hudobníkmi ako naposledy, čo je samé osebe úctyhodný výkon, keďže ide o mená, ktoré sa už v spoločných projektoch neobjavujú často. "Veľmi ma potešilo, že pozvanie na spoluprácu opäť prijal hudobný producent a fantastický hudobník Oskar Rózsa, ktorého nadchla myšlienka vrátiť sa k témam slovenských ľudových piesní a sofistikovane a s láskou ich spracovať. Bavilo ma s ním tvoriť, keď som videla, s akým zanietením, obrovským nasadením, ale najmä so srdcom a úctou k tradícii pristupuje k veci. Nehovoriac o jeho hudobných dispozíciách a schopnosti zrealizovať predstavy."

Okrem neho sa na tvorbe nového albumu podieľali aj ďalší špičkoví hudobníci - gitarista Andrej Šeban, trubkár Oskar Török, huslista Stano Palúch či bubeník Martin Valihora. "S väčšinou z nich som už mala skúsenosti z posledného albumu, ale po rokoch sme sa stretli v štúdiu opäť, o niečo starší, skúsenejší, zrelší, tak zdravo ambiciózni, uvedomujúc si svoje korene, s pokorou k tradícii, vážiac si príležitosť byť spolu, a pritom stále plní kreativity, otvorenosti a lásky k hudbe."

Už overená hudobná spolupráca podľa speváčky zafungovala opäť perfektne a vytvorila inšpiratívny priestor, v ktorom sa dokázali zladiť v jeden celok, a pritom priniesli do spoločného diela jedinečný vklad a osobitý výraz. "Keďže Andreja Šebana a Stanka Palúcha zaujala ľudová pieseň v ich tvorbe už predtým, oslovila som ich aj ako producentov skladieb inšpirovaných piesňami, ktoré som im vybrala. Vzhľadom na odlišnosť ich umeleckého vyjadrovania je album o to pestrejší."

Ľudové piesne si zaslúžia prežiť

Mnohí tvorbu Zuzany Mojžišovej zaraďujú do škatuľky world music či ethno, speváčka však žiadne žánrové nálepky nepotrebuje. Svojou hudbou vytvára vlastný obraz ľudovej piesne zasadenej do súčasnosti. "Je to hudba, ktorá priamo vychádza z ľudových piesní, snaží sa ich nedeformovať, ale naopak v zmysle poetiky a výrazu piesne citlivo pretvárať moderným hudobným jazykom s prihliadnutím na charakter daného regiónu."

Svojou tvorbou dodáva piesňam s bohatou tradíciou vkusné, moderné prevedenie, zachováva však príbeh človeka a emócie sprevádzajúce jeho život: lásku, radosť, vášeň, veselosť, smútok, vrúcnosť, hravosť, ale aj neresti, tragiku, žiaľ, mystiku, hnev, nehu. "Je krásne spievať piesne staré stovky rokov, a pritom prežívať emóciu súčasného človeka, pretože ľudové piesne sú svojím posolstvom a odkazom nadčasové. My im len našou novou formou pomáhame prežiť ďalšie desiatky rokov. Pretože si to zaslúžia," uzatvára 44-ročná umelkyňa.

Album Puščaňa, ktorého vznik z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, pokrstí Zuzana Mojžišová 14. decembra koncertom v bratislavskom Majestic Music Clube. Na pódiu sa s ňou okrem Oskara Rózsu, Martina Valihoru, Stanislava Palúcha a Oskara Töröka predstavia aj cimbalista Marcel Comendant, medzinárodne uznávaný klavírny virtuóz Miki Skuta a Rasťo Andris.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Nikola Sadloňová z agentúry House of Ukulele. Tlačovú správu sme upravili.