Chcete počuť (a vidieť) ako znie, keď sa stretne popová a R&B speváčka s producentom alternatívnej a experimentálnej hudby? Skladba hihi. je prvým singlom z pripravovaného albumu Eriky Rein, ktorá v spolupráci s producentom a skladateľom Jonatánom Pastirčákom (Isama Zing, Pjoni) a jeho bratom, vizuálnym umelcom Damiánom Pastirčákom, posúva hranice slovenského popu.

Pesnička hihi. je hravou oslavou sebavedomej sexuality, ktorá búra stereotyp trpiteľskej lásky a závislosti na mužskej pozornosti. Hra so slovami, cez ktoré sa príbeh vyvíja ďalej, prináša nové prekvapenia a významové zvraty. Spontánne smiechy a citoslovcia už len podčiarkujú autenticitu, s ktorou skladba vznikla.

Videoklip sa odohráva v imaginárnom hoteli, v izbe, v ktorej sa tajomstvá zamykajú do trezoru. Z na prvý pohľad kľudného, až mierne nudného večera sa stáva opojná jazda hotelovými zákutiami. Erika Rein si večer, ktorý patrí iba jej, patrične užíva.

Delenie na pop, experiment a alternatívu je už vo svete prežitkom

Erika Rein je slovenská R&B a popová speváčka s rómskymi koreňmi. Na konte má už viacero singlov a úspešných spoluprác s menami ako Dame, Yael či 7krát3. Poznať ju tiež môžete z projektu 0u0us, ktorý vzdáva hold popovej hudbe z prvej dekády 21. storočia. Spoluprácou s Jonatánom Pastirčákom sa posúva od štandardnejšieho mainstreamu do nových vôd, kde sa pop stretá s experimentom a naopak.

"Sme unavení z neustáleho škatuľkovania na pop a alternatívu a z rozdeľovania týchto dvoch svetov. Chceme robiť hudbu, ktorá sa týmto škatuľkám vyhýba. Hudbu, ktorá bude slobodná, hravá a autentická. Delenie na pop, experiment a alternatívu, je vo svetovom mainstreame už dávno prežitkom, stačí si vypočuť posledný album Rosalíe alebo Travisa Scotta, len u nás sa z nejakého dôvodu ešte stále drží," hovoria autori skladby.

Erika Rein, 2023 Zdroj: archív speváčky

Jonatán Pastirčák, tiež známy ako Isama Zing alebo Pjoni, je oceňovaný hudobný producent a filmový skladateľ. Stojí za viacerými výraznými albumami českej a slovenskej hudobnej scény, ako napríklad Celibát od Katarzie, eponymný album formácie Zvíře jménem Podzim alebo Jiskřící od kapely Zrní. V roku 2021 vydal svoj dlhohrajúci autorský debut pod pseudonymom Isama Zing – Blurry AF, s ktorým vyhral cenu Radio_Head Awards za Album roka podľa hudobných novinárov.
Je tiež držiteľom Českého leva za najlepší soundtrack k filmu Arvéd a dvoch ocenení Slnko v sieti za hudbu k filmom Svetlonoc a Čiary.

Autor klipu Damián Pastirčák je grafický dizajnér, art director a režisér. Stojí vizuálnymi identitami viacerých známych slovenských kapiel, umelcov a umelkýň, ako napríklad Billy Barman, Bad Karma Boy, Katarzia, Isama Zing alebo kultovej párty na garážach Välvät. Donedávna vytváral aj vizuál pre festival Grape. Ako režisér je podpísaný napríklad pod videoklipo Zero kapely Billy Barman. V prípade novinky hihi. sa postaral o réžiu, scenár, kameru aj produkciu.

O nahrávku a mix vokálu sa postaral Adrián Líška, známy napríklad zo spoluprác s Emmou Drobnou, a na finalizácii mixu sa podieľal Aid Kid (Zvíře jménem Podzim, Lenka Dusilová, Katarzia...). Strih videoklipu mal na starosti Marek Bihuň a grading Daniel Gavenda.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytli Jonatán Pastirčák a Michal Neffe. Správu sme upravili a doplnili.