Hlavná stránka

>

Správy

>

Heľenine Oči to vo videoklipe zrátali českému zločincovi Guru Járovi

Heľenine Oči to vo videoklipe zrátali českému zločincovi Guru Járovi

06.08.2018 - 13:00 | redakcia

Prešovská hudobná skupina Heľenine Oči, povestná svojimi humornými skladbami a videoklipmi popretkávanými satirou, opäť šokuje. Vo videoklipe Guru Jára predstavili príbeh českého Óm Nadsamca, na konci príbehu mu to však poriadne zrátali a po svojom tak demonštrovali spravodlivosť.


Novinka s odvážnou témou je v poradí už štvrtou skladbou z albumu Vajco, ktorému kreatívne zoskupenie hudobníkov doprialo aj obrazovú podobu. Kontroverzný námet skladby vznikol priamo v Českej republike, v ktorej samozvaný majster tantry svojho času úradoval.

"Na tému skladby ma naviedli kamaráti v Prahe, s ktorými som raz sedel. Keď spomenuli, že pred istým časom Českom prebehla kauza Guru Járu – fascinovalo ma, že niečo také môže existovať a dokonca u našich bratov v Českej republike. Keby sme to videli vo filme, tak si povieme, že je to sci-fi, a pritom sa niečo také deje pár kilometrov od nás," vraví Martin Mihalčín, pre ktorého bolo nepochopiteľné, že taký človek môže existovať a nájsť si svojich priaznivcov. "Chcel som to preto priblížiť aj slovenskému poslucháčovi (a hlavne poslucháčkam) ako výstrahu 3. stupňa." 


Slovenská čeština

Predloha pesničky - skutočná postava Guru Jára a jeho príbeh v nej vykreslený satirou - je zároveň ukážkou aspoň občas fungujúcej spravodlivosti. Samozvaný liečiteľ totiž nakoniec skončil vo väzení na Filipínach v jednej z najhorších väzníc na svete. Pre Heľenine Oči je najprirodzenejšia forma vyjadrenia sarkazmus, aj táto pieseň sa celá nesie v tomto duchu. Okrem nadsázky je pre túto veselú partičku muzikantov typické i komolenie rôznych jazykov. "Pieseň sme nahrali v takej 'slovenskej' češtine, pretože aj my, a rovnako ostatní Slováci, len čo prekročíme hranice, začíname rozprávať po česky," vysvetlil Mihalčín zvláštne znenie textu piesne.

Zaujímavosťou je, že po vydaní  albumu Vajco, ktorého súčasťou je aj Guru Jára, sa kapele ozvalo niekoľko ľudí z Čiech, že u našich západných susedov existuje súťaž o najlepšiu pieseň o tomto nešťastníkovi. "Zaplavili nás ohlasy i od ľudí, ktorým je táto téma dobre známa a sledovali dianie okolo tohto 'zjavu' a odporučili nám zapojiť sa do tejto súťaže. Zvažujem, že sa prihlásime," prezradil líder kapely Martin Mihalčín, ktorý si vo videoklipe sám zahral hlavnú postavu.  

Prečítajte si tiež: Rozruch na cestách v Prešove: Heľenine Oči natáčali videoklip k hitu Obchádzka

Vďaka zaujímavej téme bolo pre kapelu písanie skladby veľmi jednoduché. Vznikla za jeden deň a po miernych korekciách pri nahrávaní ju podporila videoklipom, ktorý sa nakrúcal opäť v mieste diania skutočného príbehu - v Čechách. Konkrétne v Prahe pod taktovkou režiséra Tomáša Krejčího a s kamarátkou kapely, kameramankou Ninou Ščamborovou

"S námetom na klip prišli práve oni dvaja. Opisuje príbeh chlapa (Guru Járu), ktorému sa všetko vráti - rovnako ako v reálnom živote. Mne sa páčilo poňať celý klip v štýle retro hororu Armáda temnôt. Fanúšikovia filmu to možno odčítajú. Hlavne dúfame, že postavy typu Guru Jára si nechajú v Česku, prípadne na Filipínach a nezavítajú k nám. A keď, tak len prostredníctvom humoru v skladbách a klipoch," uzatvára Mihalčín.

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka kapely Janka Marczellová. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: Jano Štovka


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti