Hlavná stránka

>

Správy

>

Queer Jane, Raptor Koch aj európske objavy. SHARPE zverejnil kompletný program

Queer Jane, Raptor Koch aj európske objavy. SHARPE zverejnil kompletný program

06.08.2020 - 15:00 | redakcia

Už o necelý mesiac ožijú priestory bratislavskej Novej Cvernovky hudobným festivalom a konferenciou SHARPE. V dňoch 4. a 5. septembra prinesie prehliadku kvalitnej a progresívnej súčasnej hudobnej tvorby zo Slovenska aj zahraničia v spojení s konferenciou pre hudobných profesionálov. Známy je už kompletný hudobný lineup aj ústredné témy konferencie.


Tretí ročník festivalu SHARPE sa mal pôvodne konať v tradičnom termíne na konci apríla, čo však kvôli vtedajším protiepidemickým opatreniam nebolo možné. Na nový septembrový termín sa však organizátorom podarilo presunúť takmer všetky už ohlásené kapely. Finálny zoznam účinkujúcich tak obsahuje 40 mien, čo z neho robí počtom kapiel najväčší a zároveň najviac medzinárodný slovenský festival v tomto roku.

V tretej fáze zverejňovania do tohtoročného lineupu pribudli svieže slovenské kapely Queer Jane, Sam Handwich a Raptor Koch, ale aj rakúski rockeri Baits či elektronické projekty z Česka Margo a HRTL. V rámci projektu Nočná, ktorá v sobotu prinesie na Underground stage experimentálnu elektroniku a techno, sa predstavia slovinské aktivistky a producentky Warrego Valles, z nórskeho Osla pricestuje modulárne duo Bazalt a predstaví lokálny umelec nových médií Boris Vitázek alias stx. 


Posledné hudobné mená tretieho ročníka festivalu organizátori prezradili v pondelok v rámci pravidelnej rubriky Sharpe_FM na Rádiu_FM. Rôznorodosť hudobného lineupu uzatvárajú z domácich mien dvojica Bulp, psych-popová kapela White Place a hudobná poézia Hands of Maples. Zo zahraničných kapiel sa môžete tešiť na rakúsky post-punk v podaní Red Gaze, zasnený synth-rock Blasser Kyren či elektrizujúci acid-rock zo Španielska Black Maracas. Nemecko zastúpia dve kapely, chladní Warm Graves a excentrickí Komplizen der Spielregeln.

"Veľmi nás teší, že sa nám napriek aktuálnej situácii podarilo veľmi pestro poskladať hudobný program s interpretmi z celej Európy. Návštevníci tak budú môcť zažiť vyše 40 koncertov počas dvoch večerov. To, čo by ma za normálnych okolností škrelo vidím teraz ako pozitívum -  okrem obmedzenia kapacity a ostatných obmedzení, ktoré budeme aplikovať v súlade s aktuálnymi usmerneniami, sa na festivale toho veľa nezmení. Aj keď nejaké prekvapenia samozrejme máme,” prezrádza jeden z organizátorov festivalu Michal Berezňák.


Aktuálne trendy aj pálčivé témy hudobného priemyslu

Neoddeliteľnou súčasťou SHARPE festivalu je hudobná konferencia, ktorá ponúka možnosť rozšíriť si obzory v oblasti hudobného priemyslu. Okrem tém súvisiacich s dopadom pandémie na kreatívny priemysel a ťažko postihnutý hudobný sektor sa bude rozoberať napríklad aj budúcnosť klubov a kultúrnych centier na Slovensku, alebo čo môže hudobný priemysel spraviť tvárou v tvár klimatickej zmene. Témou bude tiež sloboda a aj to, ako si vedia navzájom pomôcť hudba a mesto. K už avizovaným hosťom konferencie ako Michal Kaščák (Pohoda), Andraž Kajzer (MENT Ljubljana) alebo Robert Meijerink (Eurosonic Noorderslag) sa pridajú architekt, mestský aktivista, hudobník a súčasný primátor mesta Bratislava Matúš Vallo, štátny tajomník ministerstva kultúry Radoslav Kutaš a mnohí ďalší. 

"Špeciálne odporúčam dvojhodinový workshop o DIY touringu pod vedením Koena ter Heegde z Holandska. Koenove holandské kapely precestovali východnú Európu a Balkán krížom krážom a zase naopak, on pritiahol kapely z východu na západ do holandských a nemeckých klubov. Pozná veľa trikov, ako dobre zabookovať turné ale aj ako to celé správne načasovať. Nemusí to byť však workshop už pre hotových hudobných profesionálov, odporúčam prihlásiť sa aj ľuďom, ktorých to 'len' zaujíma. Možno práve vy zistíte, že toto by ste chceli robiť a to by bola výborná správa pre našich hudobníkov, bookerov je totiž žalostne málo," odporúča dramaturgička a riaditeľka konferencie Táňa Lehocká.

Celé podujatie sa uskutoční v termíne 4. a 5. septembra 2020 v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky. K dispozícii sú festivalové vstupenky na oba dni hudobného programu v predpredaji v cene 25 eur a Pro pass zabezpečujúci vstup na festival a účasť na konferencii v sume 39 eur. 

Kompletný program a všetky podrobnosti nájdete na oficiálnom webe www.sharpe.sk alebo na stránkach Sharpe Festival na Facebooku, Instagrame a Twitteri. Generálnym partnerom festivalu je VÚB banka a podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Podujatie podporilo aj Veľvyslanectvo USA na Slovensku.

Tvorbu vystupujúcich umelcov a kapiel si môžete vypočuť v playlistoch na Youtube a Spotify.

Pozrite si aftermovie z ročníka 2019:Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za organizátorov festivalu poskytla Zuzana Mráziková. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Tomáš Kuša


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti