Islandská speváčka Björk zverejnila počas koncertu v Lisabone animovaný videoklip k piesni Victimhood. Tá pochádza z jej 10. štúdiového albumu Fossora, ktorý vyšiel 30. septembra 2022. Victimhood je už šiestym singlom z neho, ku ktorému umelkyňa zverejnila videoklip.

Farebnú psychedelickú animáciu pripravili Gabríela Friðriksdóttir & Pierre-Alain Giraud. "Som veľmi poctená, že môžem zdieľať vizuály od nádhernej sochárky, maliarky a multimediálnej umelkyne Gabríely k mojej piesni Victimhood. Jej tvorba je založená na vlastnej mytológii a keď o nej začnete diskutovať, odhalí svoju vlastnú numerológiu, rubriku a tvary. Je jednou z mojich najlepších priateľov a ja a moje deti sme s jej maľbami, sochami, kresbami, filmami a animáciami prežili celý život," napísala Björk na sociálnej sieti.

"Minulú zimu, keď som vošla do Gabríelinho ateliéru a ovoniavala som olejové farby a videla experimenty, ktoré robila s tmavomodrou, ktorá zvyčajne nie je jej paletou, povedala som jej, že mi to pripomína olejomaľby mojej babičky. Poznala ju a zdieľala môj obdiv k nej. Diskutovali sme o AI a rozhodli sme sa vytvoriť animáciu a umelú inteligenciu z Gabrieliných obrazov pre moju pieseň. Pre mňa to bola svieža chvíľa spájajúca našu vzájomnú minulosť a katapultujúca nás do budúcnosti," dodala.

"Tá pieseň ma úplne očarila. Nemohla som na ňu zabudnúť, aj sa mi o tom snívalo. Bolo to hlboké spojenie od prvého okamihu, keď som to počula. Pieseň sa zaoberá vecami, nad ktorými často premýšľam, je o sebaľútosti a o tom, aký si bol smiešny v určitej situácii, alebo na cudzom mieste, kde si mal ťažké chvíle a potom vidíš sám seba," uviedla Friðriksdóttir.

"Namiesto toho, aby ste neustále ukazovali na niekoho iného, ​​je také pekné znovuobjaviť samú seba. Prelomiť konkrétnu masku určitého pocitu v určitom čase. Myslím si, že v samotných textoch je táto poézia o ľudskej situácii, ktorá je skutočne pre každého príjemná. Myslím, že ju každý pochopí,"dodala.

"Mám o sebe akúsi ilúziu, že som taký optimista. Ale povedzme si pravdu. Pre optimistu je zložitejšie chytiť chvost sebaľútosti. Niekedy je úlohou žien, v ťažkých situáciách prevziať katarziu a emocionálnu prácu, a ak sú v situácii nejaké temné tiene alebo sily, premeníme to na akúsi dobrú energiu pre ostatných členov rodiny, my sa o to postaráme. To je tiež zvláštny druh obete, vy sa rozhodnete to urobiť, nikto vás o to nežiadal. Je to veľmi zaujímavé. Túto maľbu jednoducho milujem. Tieto postavy sú také magické, majú pre mňa taký hlboký význam," vysvetlila Björk.

Tip: Björk privezie už o niekoľko dní do Prahy audiovizuálnu šou s názvom Cornucopia

Text: Hudba.sk (zdroj: Pitchfork.com, Facebook.com/bjork)