Hlavná stránka

>

Správy

>

Janoska Ensemble a Biréli Lagrène odohrajú v Bratislave dva vypredané koncerty

Janoska Ensemble a Biréli Lagrène odohrajú v Bratislave dva vypredané koncerty

06.12.2018 - 15:30 | redakcia

Hudobný maratón v podobe dvoch vypredaných koncertov absolvujú v utorok 11. decembra francúzsky jazzový gitarista Biréli Lagrène a medzinárodne uznávaní slovenskí hudobníci Janoska Ensemble. Ich spoločné vystúpenie prebehne v priestoroch Veľkého koncertného štúdia Slovenského rozhlasu.


Fenomenálni muzikanti predstavia v Bratislave jedinečné prepojenie jazzu a klasiky v rámci exkluzívneho podujatia, ktoré prebehne pod hlavičkou celoročného festivalu City Sounds. Prvý z bleskovo vypredaných koncertov sa uskutoční o 18:00, druhý sa z technických príčin presúva na 19:50. Organizátori upozorňujú, že po začiatku koncertu nebude možné vstúpiť do sály. Koncerty totiž bude nahrávať Rádio Devín, preto je dôležité, aby sa návštevníci dostavili do priestorov Slovenského rozhlasu v dostatočnom predstihu, čím nenarušia priebeh a kvalitu nahrávania. 

 
V rámci koncertu zažiari Biréli Lagrène, francúzsky gitarový fenomén, ktorého virtuozita balansuje na pomedzí tradičnej gypsy hudby, jazzu, ale aj iných hudobných žánrov. Už vo ôsmich rokoch ovládal kompletný repertoár gitarového mága Djanga Reinhardta. Pred dovŕšením 20. narodenín mal na konte vystúpenia s takými menami ako Stephane Grappelli, Benny Goodman, či Larry Coryell. Portfólio 51-ročného rodáka z Alsaska však tvoria aj fusion koncerty s basgitarovou legendou Jacom Pastoriusom, či akustickým Super Guitar Triom, ktorého súčasťou boli aj gitaristi Larry Coryell, Al Di Meloa a Sylvain Luc, držiteľ Francúzskej hudobnej ceny za jazz.


Medzinárodne uznávaný Janoska Ensemble je rodinným projektom virtuóznych bratov Jánoškovcov a ich švagra Júliusa Darvasa. Zoskupenie má na konte stovky odohraných koncertov v Európe, Amerike a Ázii. Ich herný štýl je nezameniteľnou fúziou klasickej hudby s jazzom, popom, filmovou hudbou či world music. Je natoľko nezameniteľným, že ho v zahraničí poznajú pod termínom "Janoska Style".

Názov ich jedinečného hudobného štýlu nesie aj ich debutový album, ktorý vyšiel v roku 2016 pod hlavičkou prestížneho nemeckého vydavateľstva Deutsche Grammophon. Ako prvým Slovákom im vyniesol štvornásobnú zlatú platňu za debut. Janoska Ensemble spolupracovali s mnohými špičkovými umelcami, napr. s Annou Netrebko, Bobbym McFerrinom, či José Carerasom. Aktuálne spolupracujú s Viedenským symfonickým orchestrom na vlastnej symfónii, ktorej časť pod názvom Bratislava predstavili v jarnej premiére v priestoroch rakúskeho Musikvereinu.

"Muziku sme spolu robili od detstva. Hudobne sme si tak blízko, že často tušíme, čo ten druhý bude hrať," hovoria bratia na margo svojej muzikantskej geniality a dokonalej súhry. Na Slovensku sa predstavia v zložení Ondrej, Roman (obaja husle) a František (klavír) Jánoškovci, Július Darvas (kontrabas) a špeciálny hosť Arpád Jánoška (spev).  

Festival City Sounds z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Bratislavský samosprávny kraj, Soza a Ars Bratislavensis.

Viac info na Citysounds.sk / Facebook event

Ďalšie koncerty City Sounds Festivalu: 

23. 2. 2019 - Neneh Cherry - Majestic Music Club, Bratislava

15. 3. 2019 - Scott Bradlee's Postmodern Jukebox -  Majestic Music Club, Bratislava

Festival City Sounds z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, SOZA a Ars Bratislavensis.  

Redakciu Hudba.sk za organizátorov podujatia informoval Matej Šálek. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Julia Wesely


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti