Dá sa o hudobníkovi, ktorý sa chystá vydať už svoj piaty album, hovoriť ako o objave? Nie je to veľmi na mieste, no práve pripravovaná novinka Nanyho Hudáka s názvom Jazyk duší by mohla byť prelomová. O necelé dva týždne, 18. apríla, ju totiž uvedie na trh a predstaví širšiemu alternatívnemu publiku prestížne nezávislé vydavateľstvo Slnko Records.

Akustická gitara, violončelo, klarinet, rytmická sekcia, spev a hlavne silný príbeh. Hudobný aj životný. To sú ingrediencie, ktoré sa spájajú v osobe a hudbe Nanyho Hudáka. So svojou kapelou SHZ (Spontánne hudobné zoskupenie) uvedie svoj nový album do života dva dni pred vydaním, 16. apríla, vo svojom rodnom meste, v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi.

Talentovaný, hudbe absolútne odovzdaný gitarista, skladateľ a spevák má za sebou v dnešnej dobe nie často vídanú cestu. Ako tínedžer ušiel zo školy, aby sa stal muzikantom, odpracoval si nespočetné množstvo hodín na stavbách, vo fabrikách aj na farme v Holandsku, aby si nakoniec po vážnom úraze ruky uvedomil, že hudba je preňho všetko a chce ju robiť celý život.

"Vždy ma bavilo skladať. Bolo to tak už v prvej kapele. Hrali sme najprv metal, ale so slovenskými textami sa to príliš podobalo na Tublatanku," spomína Nany, vlastným menom Miroslav Hudák na svoje začiatky. Z hudobného hľadiska prievidzský muzikant vystriedal niekoľko žánrov, ale najviac ho podľa vlastných slov oslovil alternatívny folk, pri ktorom zotrval až dodnes, pričom sám svoju tvorbu špecifikuje ako "fantasy folk".

Nany Hudák a SHZ Zdroj: www.nany.sk 
Dlhá a spletitá cesta k Slnku

So svojou tvorbou postupne precestoval celé Slovensko, vystupoval s Martinom Geišbergom, s ktorým nahral aj príznačne nazvanú pieseň Na ceste za slobodou, zahral si aj so špičkovým bluesmanom Reném Lackom a jeden z jeho albumov vznikol v spolupráci s členom handlovského hip-hopového zoskupenia Moja Reč, gitaristom a producentom Jozefom Engererom. Vyskúšal si úplnú umeleckú nezávislosť ale aj starý model hudobného biznisu, v ktorom jeho prvé české vydavateľstvo skrachovalo. Až so svojím súčasným piatym albumom zakotvil Nany Hudák na svoju veľkú radosť pod značkou Slnko Records.

"Osobne sa veľmi teším, že sa nám po rokoch snaženia podarilo spojiť cesty s vydavateľstvom Slnko Records. Chcel som ich osloviť už s mojím prvým albumom. Všetci nás však vtedy odmietali a keď mi zdvihol sympatický človek, ktorý sa predstavil ako Dano (Salontay), nemal som silu počuť NIE aj od neho. Poslal som im až po rokoch náš v poradí štvrtý album, ktorému som veril, že môže obstáť. Lenže Slnko malo vtedy veľmi plno. Všetko ma to motivovalo ešte viac s následujúcou nahrávkou o jeho lúče zabojovať. Odvtedy som prešiel veľkými zmenami, možno aj osobnostnými, ale najmä čo sa týka úrovne a frekvencie hrania. Bol som v situácii, kedy som odohral 100 koncertov za rok a hudba ma spolu s predajom CD začala živiť. Shina teda povedala, že keď piaty album nahrám, vydá ho."

Nany začal rozmýšľať nad nahrávaním a riešenie mu netrvalo dlho. Vo vlastnej izbe si zo sadrokartónu a sklenenej vaty spravil provizórne štúdio, kde postupne začal nahrávať skladbu po skladbe. Keď si Nany na konci zrátal, koľko času ho svoj najnovší počin stál od prvého nazvučovania akustickej gitary až po posledné dolaďovanie masteringu, súčet tvoril vyše 1000 hodín. "Keď mi Shina povedala, že to (album) berie, tak mi padol kameň zo srdca. Pred zvukom som mal totiž obrovský rešpekt, lebo kapely Slnko Records majú vysoký štandard a ja som si spravil štúdio doma na kolene. Napokon sa ale všetko podarilo dotiahnuť do konca a zostáva len veriť, že ľuďom sa album bude páčiť," uzatvoril Nany Hudák.

Prvý singel z albumu Jazyk duší má názov Khaleesi a predstavil ho spolu s videoklipom (kamera: Peo Sihelský), ktorého hviezdou je krásna "tanečníčka s ohňom" Monika Wikarská. Ďalšie skladby z vyzretej novinky Nanyho Hudáka si budete môcť vypočuť už o necelé dva týždna, zatiaľ si pozrite dva klipy k jeho starším piesňam vrátane spomínanej spolupráce s Martinom Geišbergom.


Zoznam skladieb na albume Jazyk duší:

1. Luna
2. Jazyk duší
3. Hviezda
4. Fatima
5. Tancuj
6. Piesne krajov rodných
7. Khaleesi
8. Vodník 1
9. Vodník 2
10. Strachokráľ
11. Weron Lorien
12. Túžba praveká
13. Ten čo žil svoj sen

Výber zo starších albumov Nanyho Hudáka:


Redakciu Hudba.sk informoval Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records. Viac informácií nájdete na stránkach www.nany.sk a www.slnkorecords.sk.


Foto: Vanda Mesiariková