Hlavná stránka

>

Správy

>

Jeden z dvojice žijúcich členov The Beatles, Ringo Starr, má dnes 80. narodeniny

Jeden z dvojice žijúcich členov The Beatles, Ringo Starr, má dnes 80. narodeniny

07.07.2020 - 08:30 | redakcia

Ringo Starr, hráč na bicie nástroje a člen najslávnejšej hudobnej skupiny druhej polovice 20. storočia The Beatles, jubiluje. Pripomeňte si jeho kariéru a nezabudnuteľné hity.


Bubeník The Beatles, vlastným menom Richard Starkey, sa narodil v Liverpoole pred 80. rokmi - 7. júla 1940. Meno dostal po otcovi, pekárskom robotníkovi, ktorý ale rodinu opustil, keď mal tri roky. Matka pracovala ako servírka, takže väčšinu času trávil u babičiek alebo u susedov. V prvom ročníku strednej školy ochorel na zápal pohrudnice a dva roky sa liečil v detskom sanatóriu. Tam si s ústavným orchestrom prvýkrát vyskúšal bicie nástroje. Po návrate odišiel zo strednej školy a prijali ho za stolárskeho učňa. Viac ako práca v stolárskej dielni ho však zaujímala hudba. V roku 1959 sa stal členom skupiny Rorry Storm & Hurricanes, s ktorou odohral 25. marca toho istého roku prvý koncert.

Liverpoolský hudobný dvojtýždenník Mersey Beat priniesol 3. augusta 1962 správu, že skupina The Beatles mení bubeníka. Niekoľko dní potom, 18. augusta vymenil Petea Besta za bicími Ringo Starr. O necelý mesiac neskôr, 11. septembra, už nahrala najslávnejšia zostava skupiny v štúdiu na Abbey Road prvý spoločný singel Love Me Do. Producent George Martin, ktorý bol aj hudobným režisérom kapely, novému bubeníkovi spočiatku príliš nedôveroval, preto pozval na nahrávanie aj štúdiového bubeníka Andyho Whitea. Pri nahrávaní sa obidvaja striedali, pričom nahrali sedemnásť verzií tejto piesne. Napokon však producent, považovaný za "piateho člena" Beatles vybral tú, na ktorej bubnoval Ringo Starr. Singel vyšiel 5. októbra 1962 a v hitparáde sa dostal na 17. miesto.


Ringo bol v kapele služobne najmladším, ale vekovo najstarším. V závere éry The Beatles, keď už každý z členov skupiny pomýšľal skôr na sólové projekty, sa venoval aj filmu. Zahral si napríklad v komédii Magic Christian po boku Petera Sellersa. Diváci ho mohli vidieť celkovo v šestnástich filmoch. Hoci najvýraznejšími skladateľmi a spevákmi "chrobákov" boli John Lennon a Paul McCartney, niektoré skladby naspieval ako hlavný spevák práve on. Medzi najznámejšie patria Yellow Submarine a With a Little Help from My Friends. Ako spoluautor je podpísaný pod viacerými skladbami a sám je autorom piesní Octopus's Garden a Don't Pass Me By.

Prvý sólový album Sentimental Journey vydal Ringo Starr ešte pred rozpadom kapely, v marci 1970. Hneď v októbri pridal druhý Beaucoups Of Blues. Slávna éra skupiny The Beatles sa skončila v apríli 1970 a Ringovi trvalo len niečo vyše roka, kým prišiel s vlastným sólovým hitom. V júni 1971 sa do rebríčkov dostala jeho skladba s názvom It Don't Come Easy. V auguste toho istého roka účinkoval na koncerte pre Bangladéš, ktorý zorganizoval v New Yorku George Harrison. V novembri 1973 bodovala v hitparádach jeho ďalšia úspešná skladba Photograph. V Spojených štátoch viedla hitparádu, doma na ostrovoch sa dostala na ôsme miesto.


V januári 1974 viedol americký singlový rebríček druhýkrát, so skladbou You're Sixteen, v Británii dosiahla 3. miesto. Zborové vokály v tejto piesni mu naspievali Paul McCartney a americký spevák Harry Nilsson, ktorý sa preslávil hitom Without You. Od roku 1974 striedal Ringo Starr pravidelne nahrávacie a filmové štúdiá. Spolu s Paulom McCartneym a Georgeom Harrisonom zahral 19. mája 1979 na svadbe Erica Claptona. 20. januára 1988 sa s Georgeom Harrisonom a Yoko Ono zúčastnil na recepcii pri uvedení The Beatles do Rock'n'rollovej siene slávy.

V roku 1989 založil skupinu All Starr Band, s ktorou nahráva a koncertuje. Na svojom konte má celkovo dvadsať albumov - najnovší vydal pod názvom What's My Name v októbri 2019. K jeho diskografii patrí aj päť kompilačných albumov. V americkej singlovej TOP 40 hitparáde mal desať skladieb, v domácej päť.

Dvakrát koncertoval s kapelou aj v Kongresovom centre v Prahe - 29. júna 2011 a 19. júna 2018. V roku 2015 ho ako sólového interpreta uviedli druhýkrát do Rock'n'rollovej siene slávy. O tri roky neskôr, v marci 2018 si od princa Williama prevzal v Buckinghamskom paláci rytiersky titul.


Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)
Foto: AP Photo/Seth Wenig


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti