Hlavná stránka

>

Správy

>

Na koncerte Grandmastera Flasha nebude chýbať ani hip-hopový tanec a b-boys

Na koncerte Grandmastera Flasha nebude chýbať ani hip-hopový tanec a b-boys

12.10.2021 - 11:00 | redakcia

Americký priekopník hip-hopu Grandmaster Flash sa už o necelý mesiac, 6. novembra, predstaví v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC). Organizátori už pri ohlásení koncertu sľúbili prekvapenia v rámci štyroch elementov hip-hopu. Dychberúcu tanečnú a breakovú šou prídu predviesť Laci Strike so svojou Street Dance Academy a známa b-boy crew Hasta La Muerte.


Hip-hopová subkultúra prerástla z ulíc do mainstreamu, až sa nakoniec stala najdôležitejším fenoménom 21. storočia. Jej najznámejšou formou vyjadrenia je rap, no nemenej dôležitou súčasťou je dídžejing, ktorý vo svojej najklasickejšej podobe zahŕňa použitie gramofónov, mixpultu a vinylových platní. S ich pomocou stál Grandmaster Flash ako jeden z prvých pri zrode nového hudobného žánra.

Ďalšími dvoma elementmi hip-hopu sú graffiti a tanec, ktorého špecifickou formou je breaking. Ten bol v minulosti neoddeliteľnou súčasťou rapových koncertov a hip-hopových akcií, čo dnes už tak celkom neplatí, no zato si vytancoval cestičku z klubov až na budúce Letné olympijské hry v Paríži 2024, kde bude jednou z nových športových disciplín.

Počiatky breakingu sa datujú do 70. rokov a z USA sa k nám do bývalého Československa dostal v 80. rokoch. Tanečníci robiaci na podlahe krkolomné otočky na hlave zožali okamžitý úspech. V tomto období sa objavujú kultové mená ako Bratislavskí gumení chlapci, Karči, Fredy Ayisi a mnohí ďalší priekopníci. Postupom času sa breaking na Slovensku profesionalizoval a choreografie sa stávali čoraz náročnejšími. Začali sa zakladať akadémie a tú najväčšiu vybudoval Laci Strike – tanečník, choreograf a zakladateľ tanečnej školy Street Dance Academy.

Tvorca stoviek choreografií založil akadémiu v roku 2003. Odvtedy vychoval množstvo talentov a nasledovníkov a šíril povedomie o hip-hope prostredníctvom účasti v rôznych televíznych šou a videoklipoch. Street Dance Academy má za sebou tiež množstvo tanečných vystúpení, pričom jej členov ste mohli vidieť aj na koncertoch takých zvučných mien ako Busta Rhymes, Pussycat Dolls, The Fugees alebo Black Eyed Peas atď.

Na vystúpení americkej hip-hopovej legendy Grandmastera Flasha môžete okrem Laciho Strikea a jeho "SDA crew" vidieť aj b-boys Hasta la Muerte, azda najznámejšie breakingové zoskupenie na Slovensku, ktorého členovia majú na konte viacero medzinárodných úspechov. Tanečníci sa v MMC predstavia priamo medzi divákmi a okrem breakingových kúskov sa môžete tešiť aj na špeciálne choreografie a freestyle.

Samotný Grandmaster Flash predstaví 6. novembra v bratislavskom MMC svoje najväčšie hity v špeciálnej audiovizuálnej šou s názvom People, Places and Things. Koncert sa uskutoční pod značkou Danube Music Day, ktorá chce prinášať na Slovensko prelomových a priekopníckych interpretov, ktorí výrazným spôsobom  ormovali hudobnú scénu (v oblasti zvuku, formy aj estetického vnímania), no napriek tomu u nás ešte nikdy nevystúpili, alebo len veľmi sporadicky. Ďalší účinkujúci tejto hip-hopovej udalosti roka budú zverejnení už v nasledujúcich dňoch.

Vstupenky:  

Zdroj: Music Press Production (Hudba.sk edit)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti