Agentúra A&P Media Productions ohlasuje koncertnú lahôdku pre rok 2023. Svoje sily spoja na pripravovanom európskom turné kanadskí deatheri Kataklysm a švédski melodic groove metalisti Soilwork. V rámci šnúry nevynechajú ani naše hlavné mesto.


KataklysmSoilwork prídu bratislavského MMC predstaviť svoju najnovšiu tvorbu a najväčšie hity z ich doterajšej diskografi v nedeľu 16. apríla 2023. Pôjde o jedinečné spojenie kanadskej death metalovej údernosti s vycibrenou švédskou melodikou, ktorá sa však nebojí pritlačiť na pílu.

Na spoločnom turné ich navyše budú sprevádzať aj Američania Wilderun hrajúci symfonický progresívny folk metal a ešte jeden doposiaľ neohlásený support. Bude to teda naozaj mimoriadne bohatý pestrý metalový večer. Lístky sú už v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Viac ako 30 rokov na scéne

Kataklysm sú na scéne od roku 1991 a odvtedy si prešli naozaj poriadny kus cesty. Na svojom konte majú už 14 štúdiových albumov. Pochopiteľne sa za tak dlhý čas nevyhli ani viacerým personálnym zmenám. Tá najvýraznejšia prišla po prvých dvoch albumoch Sorcery (1995) a Temple of Knowledge (Kataklysm Part III) z roku 1996. O dva roky neskôr totiž z kapely odišiel pôvodný vokalista Sylvain Houde. 

Od nasledujúcej, dnes už kultovej nahrávky Victims of This Fallen World (1998), sa mikrofónu chopil Maurizio Iacono, dovtedajší basák a backing vokalista. Za azda dva najlepšie albumy skupiny sa dajú považovať nahrávky Shadows & Dust (2002) a Serenity in Fire (2004).


Kapela sa stále teší veľkej popularite, špeciálne vďaka koncertom, ktoré majú veľkú energiu a silu. Navyše, muzikanti vydávajú nové albumy v pravidelných dvoj až trojročných intervaloch.

V aktuálnej zostave Kataklysm sú stále dvaja pôvodní členovia – gitarista Jean-François Dagenais a už spomínaný spevák Maurizio Iacono, ktorých dopĺňajú basgitarista Stéphane Barbe (v kapele je od roku 1998) a bubeník James Payne (od roku 2020). Zámorské kvarteto bude na turné naživo prezentovať stále aktuálny album Unconquered z roku 2020, no samozrejme zaznejú aj staršie pecky.


Soilwork prídu so silným novým albumom

Aj Švédi Soilwork si od svojho vzniku v roku 1996 prešli viacerými zmenami. Kvinteto hudobníkov má na svojom konte 12 štúdiových nahrávok. A aj keď v prvej polovici svojej kariéry hrali moderný a svieži melodický death metal, postupom času pridali ešte viac melodiky a ich hudbu by sme pokojne mohli zaškatuľkovať ako metalcore reznutý melodickým a atmosférickým groovom. 

Kapela bola v úvode kariéry nesmierne aktívna, od roku 1998 do roku 2003 vydala až päť štúdioviek. Medzi jej najcennejšie albumy patria nahrávky Natural Born Chaos z roku 2002, Stabbing the Drama (2005) a The Panic Broadcast (2010). Netreba však zabúdať ani na najnovšou tvorbu, fanúšikovia a kritici si vysoko cenia aj posledné nahrávky – The Ride Majestic, Verkligheten, vrátane najnovšieho počinu Övergivenheten, ktorý vyšiel v auguste tohto roka.


Z pôvodnej zostavy figuruje v skupine už len spevák Bjorn "Speed" Strid. Momentálne ho v kapele dopĺňajú Sven Karlsson na klávesoch, Sylvain Coudret na gitare, bubeník Bastian Thusgaard a basgitarista Rasmus Ehrnborn. Švédi sa v Bratislave predstavili už viackrát a vždy išli na ich vystúpenie pozitívne ohlasy.


Tretím do partie bude kapela Wilderun z Bostonu, ktorá má na svojom konte štyri albumy, Európanom ale bude prezentovať najmä aktuálny počin Epigone vydaný v januári 2022.

Vstupenky:  

Zdroj: A&P Media Productions (Hudba.sk edit)