Hlavná stránka

>

Správy

>

Slovenský folklór v podaní Pokošovcov boduje v európskom hudobnom rebríčku

Slovenský folklór v podaní Pokošovcov boduje v európskom hudobnom rebríčku

08.01.2020 - 12:00 | redakcia

Hoci na úspechy slovenských nahrávok v rebríčku World Music Charts Europe (WMCE) sme si v posledných rokoch už zvykli, januárové umiestnenie albumu Pokošovci 2 v prvej dvadsiatke výberu nahrávok z celého sveta je predsa len niečím výnimočné. Je to zatiaľ "najfolklórnejší" album zo Slovenska, ktorý zaujal porotcov tohto medzinárodného rozhlasového rebríčka.


Ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca vydala v roku 2019 dvojalbum s názvom Pokošovci 2. Nahrávka je mimoriadne bohatým a širokým prierezom repertoáru skupiny, ktorý obsahuje tak slovenské ľudové, ako aj rómske piesne z Horehronia. Skvelou správou pre slovenskú scénu hneď na úvod roka je, že album zaujal viacero zahraničných odborníkov z oblasti world music. Vďaka tomu obsadil v prvom tohtoročnom vydaní prestížneho rebríčka World Music Charts Europe krásne 13. miesto zo 139 aktuálne bodujúcich nahrávok od umelcov z rôznych kútov sveta.

Pokošovci za sebou nechali aj nový album Ivy Bittovej s Paolom Angelim, posmrtnú kolekciu nových piesní Rachida Tahu, či skupinu Bantou Mentale z Kinshasy, hlavného mesta africkej urbánnej elektroniky. Celkovou víťazkou januárového rebríčka sa druhýkrát po sebe stala speváčka Aziza Brahim zo Západnej Sahary s albumom Sahari, ktorá sa minulý rok predstavila aj na bratislavskom World Music Festivale (rozhovor).

Slovenská folklórna skupina týmto umiestnením nadviazala na úspechy slovenskej world music v roku 2019, kedy v najlepšej dvadsiatke rebríčka WMCE bodovali v apríli až tri albumy zo Slovenska - Neskrotený od skupiny Hrdza (historicky najvyššie 4. miesto), Keď vojačik narukoval od Trojky Zuzany Homolovej (16. miesto) a Telegrafy od kapely Banda (19. miesto). V júni sa k nim pridala aj skupina Čendeš s albumom Cossack Attack na 5. mieste.

Horehronské piesne v originálnom a vyzretom prevedení

Album Pokošovci 2 je pokračovaním debutového albumu Ľudová hudba Pokošovci z roku 2014, pričom obidva nosiče vydalo OZ Tradana s podporou Fondu na podporu umenia a produkovala ho etnomuzikologička, huslistka a speváčka Jana Ambrózová. Dvojalbum s impozantnou porciou hudby (takmer 50 piesní rozdelených do 37 trackov) podľa Ambrózovej odzrkadľuje hudobné myslenie a cítenie primáša Miroslava Pokoša a jeho spoluhráčov. Na prvom CD sú slovenské horehronské piesne upravené "á la Pokošovci" s hosťujúcimi spevákmi a speváčkami zo Šumiaca, Telgártu a Pohorelej, druhá polovica albumu obsahuje výlučne rómsky repertoár - tradičné rómske piesne z Horehronia, ale aj úpravy niekoľkých rom-popových melódií.


A aké sú reakcie tvorcov albumu na ich najnovší úspech? "No, to je naozaj dobré, tešíme sa," povedal málovravný primáš Miroslav Pokoš. Producentka a spoluhráčka Jana Ambrózová to trochu viac rozvinula: "Z umiestnenia 'nášho' dvojalbumu mám nesmiernu radosť. Pokošovci sú podľa mňa exportnou kapelou. Nepomýlite si ich so žiadnou inou sláčikovou muzikou. Nie je to len ich osobitým, často archaickým horehronským repertoárom - v prvom rade vyniká medzi ostatnými svojím neopočúvaným spôsobom jeho inštrumentálneho aj viachlasného vokálneho stvárnenia, ktoré nesie vzácny punc originality a vyzretosti." 

Ľudová hudba Pokošovci s hosťujúcou Janou Ambrózovou boli aj súčasťou programu spomínaného World Music Festivalu Bratislava na konci septembra 2019. Divákov i odborníkov v publiku ich koncert nadchol. Napríklad jeden zo zahraničných delegátov festivalu, kanadský producent a organizátor festivalov Francis Edwards, vo svojej reakcii napísal: "Pre mňa bol tento koncert jedným z najzapamätateľnejších a najinšpiratívnejších za celý môj život.  A to som doteraz odprezentoval okolo 4000 umelcov z viac než 120 krajín - počul som podstatnú časť world music. Toto bol jeden z tých raritných zážitkov, ktorý svieti medzi ostatnými."

Pozrite si celý záznam z koncertu aj so zaujímavými komentármi Jany Ambrózovej pred každou pesničkou:


WOMUSK - iniciatíva, ktorej prácu naozaj cítiť

"Sme radi, že unikátnu Ľudovú hudbu Pokošovci zo Šumiaca ocenili nielen tí, ktorí ju videli naživo na festivale v Bratislave, ale aj rozhlasoví redaktori a porotcovia WMCE. Je to dôkaz toho, že slovenská world music je na vzostupe a má čo ponúknuť: či už sú to rôzne moderné úpravy tradičných hudobných motívov a piesní, alebo archaicky znejúca 'roots' hudba, akú počuť na nahrávkach Pokošovcov," hovorí o najnovšom úspechu slovenskej hudby Vladimír "Potkan" Potančok, ktorý našu krajinu v rebríčku WMCE zastupuje ako jeden z viac než 40 hlasujúcich redaktorov z celej Európy.

Radosť majú aj zástupcovia platformy World Music from Slovakia (WOMUSK), ktorá sa postarala, aby sa tento album v rebríčku WMCE objavil. Úspechy slovenskej world music sa v posledných rokoch stali čoraz častejšími práve vďaka tejto iniciatíve, ktorá zabezpečuje slovenským interpretom servis spojený s propagáciou v zahraničí.

Aby sa podobné pozitívne správy objavovali aj naďalej a ešte častejšie, predstavitelia WOMUSK pozývajú slovenských hudobníkov na stretnutie 25. januára v Bratislave, kde sa môžete dozvedieť ako na to, ak chcete byť úspešní so svojou hudbou v podobných žánrových rebríčkoch. Podrobnosti nájdete už čoskoro na oficiálnych stránkach womusk.com a www.facebook.com/womusk.

Album Pokošovci 2 môžete počúvať a podporiť kúpou na Bandcampe:


 
Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Jarmila Vlčková z platformy World Music from Slovakia. Autorom tlačovej správy je Vladimír "Potkan" Potančok (Hudba sveta_FM), text sme upravili.

Foto: Robo Bošeľa


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti