Takmer sedemminútová skladba Krv Ako Hustá Tečie Voda je hudobne epickým a silným záverom albumu Zem Nás Chce Čistých a rovnaké prívlastky sa hodia aj k videoklipu. Ten je samostatným umeleckým dielom, rovnako ako ďalších osem doposiaľ zverejnených vizuálov k jednému z najlepších minuloročných slovenských albumov.

Kapela Čisté Tvary ani tentoraz nesklamala fanúšikov a jej najnovší klip k piesni Krv Ako Hustá Tečie Voda je opäť krátkym surrealistickým filmom s hlbokou výpoveďou a originálnym umeleckým stvárnením. Scenár a réžiu má na svedomí Marián Vredík, ktorý spolupracoval s profesionálnymi výtvarníkmi Jánom Juhaniakom a Janou Hirnerovou.

Klip z papierových výstrižkov

"Myšlienka klipu je naznačená už v úvodnej citácií spisovateľa Gustava Meyrinka. Chceli sme poukázať na iracionálne, podvedomé impulzy, ktoré do veľkej miery ovplyvňujú myslenie človeka, ako aj davu ľudí. Túto ideu podčiarkuje aj samotná použitá technika koláže, s obľubou používaná tiež surrealistami. V klipe sú použité rôzne fragmenty obrázkov z novín, časopisov, knižných obalov. Realizácia by sa nezaobišla bez pomoci Jána Juhaniaka, ktorý poskytol svoj archív s tisíckami výstrižkov. Z nich som intuitívne vyberal jednotlivé kúsky. Napriek dôležitosti náhody sa nejedná o samovoľné fantazírovanie, jednotlivé časti klipu spolu súvisia a cez spleť psychedelických scén plynie jemná niť príbehu," približuje tvorbu klipu režisér Marián Vredík.

Nový vizuál Čistých Tvarov je jedným z videí, ktoré spolu s ďalšími z autorskej dielne Mariána Vredíka uvedú na Visegrad Film Festivale. Prestížne podujatie sa uskutoční od 19. do 25. septembra v írskom Corku. 


Pieseň Krv Ako Hustá Tečie Voda je ďalším singlom z albumu Zem Nás Chce Čistých, ktorým Čisté Tvary vlani potešili fanúšikov po dlhých siedmich rokoch. 

"Táto pieseň je ako posledná skladba albumu zároveň aj pomyselnou bránou do ďalšieho obdobia tvorby kapely. Myšlienkovo, koncepčne a zrejme aj z hľadiska štúdiovej práce. Ako jediná z albumu vznikla ako úplne voľný jam, ktorý má v pôvodnej verzii 35 minút. Z tohto uvoľneného toku hudby sa neskôr formou strihu poskladala výsledná pieseň. Vlastne je to veľmi podobný spôsob, akým pracoval Maňo Vredík aj pri klipe. Je to hudobná koláž. Forma pre nás nie úplne nová, ale prvýkrát zachytená a vydaná aj na niektorom našom albume,“ dodáva frontman kapely Juraj Péč.  

Čisté Tvary majú za sebou úžasné leto, počas ktorého sa po dlhých rokoch objavili aj na festivalových pódiách a akciách pod holým nebom. To ich nabilo energiou do ďalšej práce. "Na jeseň sa chystáme uzavrieť audio-vizuálny koncept albumu Zem Nás Chce Čistých. Zostávajú nám ešte dva klipy, na ktorých sa práve intenzívne pracuje a veľmi sa tešíme na finálne verzie. Týmto bude uzavretý kruh 11 krátkych filmov, alebo ak chcete videoklipov. Zároveň chystáme pre fanúšikov aj jeden špeciálny bratislavský koncert 15. októbra. Bude pravdepodobne posledný na dlhšie obdobie. Zatiaľ ešte nechcem prezrádzať viac," uzatvára tajomne Juraj Péč.

Redakciu Hudba.sk informovala Nora Krchňáková z agentúry Propaganda House. Všetky aktuálne informácie o kapele Čisté Tvary nájdete na oficiálnych stránkach www.cistetvary.sk alebo www.facebook.com/CistetvarySk.

Foto: Marián Vredík

Súvisiaci interpreti: Čisté Tvary