Na Britských ostrovoch na začiatku roka 1964 už niekoľko mesiacov vládla Beatlemánia a záujem o hudobné hviezdy z Liverpoolu začal raketovo stúpať aj za "veľkou mlákou". Dnes (9.2.) uplynie 60 rokov od vôbec prvého vystúpenia The Beatles pred americkým publikom.

Do USA priletela kapela dva dni pred koncertom a už na letisku Johna F. Kennedyho ju čakalo približne 3000 nadšených fanúšikov a viac ako 200 novinárov. Spoločne potom obliehali hotel Plaza na Piatej avenue, kde bola skupina ubytovaná.

Prvý americký koncert The Beatles odohrali 9. februára 1964 v populárnej televíznej Ed Sullivan Show. Na dopoludňajšej skúške nebol George Harrison, ktorý mal zdravotné problémy, zaskočil zaňho Neil Aspinall. Na popoludňajšom nakrúcaní však už Harrison nechýbal.

Mimochodom, meno 35. prezidenta USA je v americkom príbehu najslávnejšej kapely sveta dôležité nielen preto, že britskí mladíci pristáli na letisku, ktoré bolo pomenované po ňom. Práve kvôli zavraždeniu J. F. Kennedyho v novembri 1963 sa Beatlemánia v USA nerozbehla už na konci roka 1963 ale až o dva mesiace neskôr. Zároveň je prvá návšteva kapely v USA vnímaná ako historická udalosť, ktorá do tragédiou zasiahnutej krajiny vlnou radosti a nespútanej mladíckej energie vniesla nový život. (Viac k tejto téme sa dočítate vo výbornom článku J. Gordona Hyltona z právnickej fakulty Marquette University).

Stihli odohrať aj svoj najväčší koncert a stretnúť Muhammada Aliho

Ed Sullivan Show sa vysielala večer a 9. februára 1964 ju sledovalo 73 miliónov divákov v celých Spojených štátoch. Traduje sa, že počas vystúpenia britských idolov v New Yorku mladiství delikventi neukradli ani jedno auto a nespáchali ani jeden trestný čin.

The Beatles v šou zahrali pesničky All My Loving, Till There Was You, She Loves You, I Saw Her Standing There, I Want To Hold Your Hand. Honorár pre skupinu bol 10-tisíc dolárov. Tim Hill v knihe The Beatles: Then There Was Music k televíznemu prenosu uvádza: "Pri druhej pesničke Till There Was You zaberala kamera postupne tváre všetkých členov a pri Johnovi sa na obrazovke objavil titulok – Je nám ľúto slečny, tento je ženatý."

The Beatles Zdroj: AP Photo

O dva dni neskôr, 11. februára, vystúpili Beatles v aréne Washington Coliseum, do ktorej sa zmestilo osemtisícové publikum. Bol to najväčší priestor, v akom skupina dovtedy hrala, divákom ponúkla tucet piesní. Po návrate do New Yorku odohrali Beatles 12. februára dva koncerty v známej Carnegie Hall, pričom vstupenky sa predali za jediný deň.

Druhýkrát koncertovali v Ed Sullivan Show 16. februára, v štúdiu bolo 3500 divákov, pri televíznych obrazovkách viac ako 70 miliónov. Zazneli piesne She Loves You, This Boy, All My Loving, I Saw Her Standing There, From Me To You a na záver opäť I Want to Hold Your Hand. Následne sa členovia skupiny počas krátkeho pobytu na Miami sa 18. februára stretli so známym boxerom Cassiusom Clayom (Muhammad Ali) v jeho tréningovom stredisku.

Do Anglicka sa vrátili 22. februára, no o deň neskôr ich mohli americkí diváci vidieť na obrazovkách do tretice. V rámci Ed Sullivan Show bola totiž odvysielaná nahrávka, ktorá vznikla 9. februára ešte pred prvým živým vystúpením. Zazneli piesne Twist and Shout, Please Please Me a na záver znova I Want to Hold Your Hand.

Beatlesmánia tak pred 60 rokmi síce s miernym oneskorením ale o to silnejšie prepukla aj v USA. Pesničky skupiny už v tom čase fanúšikovia poznali – 20. januára 1964 vyšla LP platňa Meet The Beatles a jej predaj prevýšil päť miliónov výliskov. Týždeň nato, 27. januára, vyšla nahrávka Introducing The Beatles. Prvá návšteva najslávnejšej britskej skupiny v USA mala veľký ohlas, a tak 10. apríla 1964 vyšla ďalšia LP platňa The Beatles Second Album. Prvé albumy Beatles tak Amerike vychádzali úplne inak ako v Británii, zjednotili sa až od piateho albumu Help! z augusta 1965.

Od januára 1964 boli Beatles na čele amerického singlového rebríčka nepretržite štrnásť týždňov. Už dva týždne pred ich príchodom sa 26. januára dostala na prvé miesto americkej hitparády pieseň I Want To Hold Your Hand, ktorá na vrchole pobudla sedem týždňov. Od 15. marca ju potom na čele hitparády vystriedal singel She Loves You a od 29. marca Can't Buy Me Love. Až 3. mája sa na prvé miesto dostal Louis Armstrong s muzikálovým hitom Hello, Dolly!.

V Ed Sullivan Show vystúpili Beatles aj v roku 1965. Záznam všetkých ich vystúpení vydal Universal Music v roku 2010 na DVD The Complete Ed Sullivan Shows Starring The Beatles.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit) + Patrik Marflák (súvislosť medzi J. F. Kennedym a Beatles)