Vo veku 73 rokov zomrela v pondelok austrálska speváčka a herečka Olivia Newton-John. Celosvetovo sa preslávila rolou Sandy vo filmovom muzikále Pomáda, kde si zahrala po boku Johna Travoltu. Herečka prehrala 30-ročný boj s rakovinou prsníka, informoval stanicu BBC jej agent.


Podľa vyhlásenia jej manžela Johna Easterlinga v pondelok ráno (miestneho času) pokojne skonala na svojom ranči v Južnej Kalifornii.

Po zverejnení správy napísal John Travolta svojej kolegyni a priateľke emotívny odkaz na Instagrame: "Moja najdrahšia Olivia, urobila si životy nás všetkých oveľa lepšími. Tvoj vplyv bol neuveriteľný. Veľmi ťa ľúbim. Uvidíme sa a opäť budeme všetci spolu. Som tvoj od prvej chvíle, čo som ťa uvidel, až navždy! Tvoj Danny, tvoj John," uviedol na sociálnej sieti 68-ročný herec, ktorý v júli 2020 kvôli rakovine stratil aj manželku Kelly Preston.


Olivia Newton-John sa narodila v septembri 1948 v meste Cambridge v Británii, no v jej piatich rokoch sa rodina presťahovala do austrálskeho Melbourne. Už ako 14-ročná tam založila so spolužiačkami skupinu Sol Four, ktorá sa orientovala na country hudbu. Komerčne sa neskôr preslávila ako speváčka práve tohto žánru, pričom za svoju hudobnú kariéru predala milióny albumov a získala aj dovedna štyri ocenenia Grammy.

Celosvetovo ju však podľa BBC preslávila práve úloha Sandy v zmienenom muzikálovom filme Pomáda (Grease) z roku 1978. Veľkým hitom z tohto filmu bol jej duet s Johnom Travoltom You're The One That I Want, ktorý svojho času kraľoval v hudobných rebríčkoch v Spojených štátoch aj v Anglicku. Hitmi z filmu boli aj piesne Hopelessly Devoted To You či Summer Nights


Jej úspešná filmová kariéra pokračovala aj v 80. rokoch, kedy účinkovala vo filmoch Xanadu (1980) a Two Of A Kind (1983).

Úspech filmu Pomáda podporil aj jej hudobnú kariéru, popový album Physical z roku 1981 sa stal jej vôbec najúspešnejšou nahrávkou. Od roku 1979 je nositeľkou Radu Britského impéria a v roku 1981 jej venovali aj hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.


Jej prvým manželom bol tanečník Matt Lattanzi, s ktorým sa zoznámila v roku 1980 pri nakrúcaní filmu Xanadu. V januári 1986 sa im narodila dcéra Chloe. Jej druhým manželom bol Austrálčan, podnikateľ John Easterling, ktorého si vzala v júni 2008.

Rakovinu prsníka herečke prvýkrát diagnostikovali už v roku 1992. Počas liečby sa stala aj podporovateľkou včasných mamografických vyšetrení a na výskum tejto choroby vyzbierala prostredníctvom svojej nadácie milióny dolárov. Ochorenie sa jej vrátilo v roku 2013 a napokon aj v roku 2018.


Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Súvisiaci interpreti: Olivia Newton John