Klarinetové sonáty Johannesa Brahmsa sú obľúbenými dielami na programoch koncertov i festivalov. Málokedy však máme možnosť vypočuť si túto hudbu na historickom klarinete, a dokonca presne na tom istom modeli, na akom hrával v 19. storočí nemecký klarinetista Richard Mühlfeld, ktorý svojou hrou Brahmsa očaril a inšpiroval ho k napísaniu viacerých komorných skladieb pre klarinet. Sonáty pre klarinet a klavír odznejú začiatkom septembra na dvoch koncertoch v podaní výnimočných interpretov a vznikne aj ich CD nahrávka.

Klarinetista Róbert Šebesta sa dlhodobo venuje historicky poučenej interpretácii skladieb z rôznych období. Z jeho iniciatívy vzišla aj idea nahrať Brahmsove klarinetové sonáty na dobových nástrojoch. K spolupráci si prizval jedného z našich najvýznamnejších klaviristov Ladislava Fančoviča a nahrávka CD bude realizovaná v polovici septembra vydavateľstvom Pavlík Records.

Róbert Šebesta približuje svoje pohnútky: "Predovšetkým je za tým vášeň pre Brahmsovu hudbu a jej priam až filozofická hĺbka umeleckej výpovede oslovujúca moju dušu. Navyše v jeho hudbe nie je nič banálne ani "nevysedené", keď ju počúvam, plnohodnotne napĺňa moje hudobné očakávania. Výzvou je, že v jeho klarinetových sonátach musíte byť hudobným chameleónom, aby ste s emočnou vrúcnosťou zvládli lyrické plochy a boli aj autentickým dramatikom. No a v neposlednom rade je tu túžba predviesť obe skladby na originálnych nástrojoch. Tento zámer naplníme na vynikajúcom nemeckom klarinete zn. Berthold (Speyer) cca. z roku 1890 a klavíri berlínskej firmy Bechstein z roku 1883, ktoré majú od dnešných nástrojov odlišné technické parametre aj farbu zvuku."

Pred nahrávkou sa umelci rozhodli zrealizovať aj dva verejné koncerty, aby tento repertoár sprístupnili ľuďom aj naživo. Prvý sa uskutoční 10. septembra v Synagóge v Lučenci ako súčasťou podujatia Cesta neznáma VII - Hľadanie spomienok, na ktorej si uctíme pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Druhý koncert bude 13. septembra v Cikkerovej vile v Bratislave. Odznejú na nich dve Sonáty pre klarinet a klavír, op. 120, ktoré sám skladateľ neskôr upravil aj pre iné nástroje.

Klarinetová podoba bola totiž na svoju dobu nesmierne technicky náročná, a tak ju takmer nikto, okrem Richarda Mühlfelda, pre ktorého boli sonáty napísané, nedokázal zahrať. Brahms chcel, aby sa diela hrávali, --preto vytvoril aj ich verzie pre husle a violu. Klavirista Ladislav Fančovič o nich hovorí: "V minulosti som obe sonáty často hral a aj nahral na CD vo verzii pre husle a klavír alebo violu a klavír, no ich pôvodná klarinetová verzia sa mi zo zvukového hľadiska javí ako najideálnejšia, priam až esenciálna kombinácia."

Všetky koncerty podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý ocenil snahu šírenia komornej hudby tej najvyššej interpretačnej kvality po Slovensku.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Janka Dekanková.