Spevák a skladateľ Radovan Hanko po pesničke Krajina nekrajina predstavuje druhý singel zo svojho pripravovaného druhého albumu. Skladbu Keď sa trhá tma zverejnil spolu s animovaným videoklipom plným symbolických obrazov súboja svetla s tmou. Pieseň je vybočením zo spevákovho štýlu, keďže ide o alternatívnejšiu pop-rockovú skladbu s použitím elektroniky.

"Prvotný nápad prišiel počas mojej minuloročnej karantény, keď som bol s Covidom zatvorený na chalupe a pár nocí som vydržal byť hore až do ranných hodín, kedy som pozoroval brieždenie. Pozeral som sa na horu za dedinou, nad ktorou sa pomaly trhala noc a začínalo do nej prenikať svetlo. Keďže som bol bez spánku, s takto unavenou hlavou som pri pohľade na farby meniacej sa oblohy mal miestami až halucinogénny pocit. Prišlo mi to magické a súčasne myšlienky podnecujúce. Svetlo pomaly prenikalo do tmy a v mojej hlave vznikala nová pieseň," opisuje Radovan Hanko okolnosti vzniku svojej novinky.

Skladba Keď sa trhá tma je o rannom brieždení v doslovnej interpretácii okúzľujúceho momentu, no nachádza sa v nej aj symbolická rovina vzťahu k ľuďom a vzťahom medzi nimi. Rovnako, ako sa svetlo vkráda ráno do tmy a tma večer do svetla, sa ľudia vkrádajú do životov jeden druhému a v určitom momente zo života druhého človeka odídu. "V texte som sa nesnažil poukázať na nič konkrétne. Skôr je to tok myšlienok, ktorý mi prúdil hlavou v daných momentoch," ozrejmuje hudobník.

Animovaný vizuál piesne vytvorila talentovaná mladá grafička Michaela Kľučarová, ktorá v ňom zobrazila symbolické obrazy súboja svetla s tmou, resp. čiernej s bielou. Celá grafika je zhotovená špeciálnymi štetcami a autorka na nej pracovala na niekoľko mesiacov. "Michaela zhotovila klip na základe vlastných pocitov, ktoré sa jej navodzovali pri počúvaní piesne. Ja som jej dal len zopár indícií, ale chcel som, aby sa primárne riadila svojimi myšlienkami, ktoré z jej pohľadu idú z piesne. Mojim cieľom bolo, aby klip bol čo najviac autentický," dodáva Radovan Hanko.


Spevák sa teší z výslednej podoby klipu aj samotnej skladby. Hudobný aranžmán novinky sa totiž vymyká zvuku jeho predošlých nahrávok vďaka elektronickým prvkom, na ktorých má zásluhu producent Tomi Belicza. "Keď mi poslal prvotný nástrel toho, ako by skladba mohla znieť, musel som si ju pustiť viackrát, ale rýchlo sa mi to zapáčilo. Bol som dokonca ochotný s menším sebazaprením nechať skoro úplne potlačiť akustickú gitaru, keďže sa do tohto aranžu veľmi nehodila," približuje Radovan Hanko procese produkcie piesne, ktorá v jeho pôvodnej demo verzii bola v akustickej podobe.

Nahrávanie prebiehalo v štúdiu Loft u Jara Žiga ml., s ktorým má spevák už vybudovaný dôverný kamarátsky vzťah a vie, že do každého spoločného projektu vloží všetko. Rytmická sekcia - basgitara (Tomi Belicza) a bicie (Matej Butko) - sa nahrávala súčasne. Potom nasledovala akustická gitara (Radovan Hanko) a elektrická gitara (Roman Levčík). Nakoniec sa nahrávali rôzne živé perkusívne zvuky a pridala sa elektronika. O mix a master sa postaral Jaro Žigo ml.

Keď sa trhá tma je druhým singlom z pripravovaného druhého albumu Radovana Hanka. Najbližšie mesiace sa bude spevák venovať dokončovaniu nahrávok, skladaniu nových piesni a koncertovaniu. Predošlý singel Krajina nekrajina vyšiel spolu s videoklipom na Youtube a na streamovacích službách v novembri 2021. Nedávno však spevák túto pieseň zverejnil aj v naživo hranej akustickej verzii bez sprievodu kapely z prostredia lesa, ktorého ruch je zachytený aj v nahrávke. Z očakávaného albumu spoznáme ešte pred jeho vydaním aspoň jeden ďalší singel podporený videoklipom.


Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Michal Neffe. Správu sme upravili.