Už túto nedeľu (12.5.) sa v areáli výstaviska Incheba uskutoční veľký bezplatný open air koncert najslávnejšieho francúzskeho priekopníka elektronickej hudby. Jean-Michel Jarre sa výnimočne predstaví spolu s Brianom Mayom, gitaristom skupiny Queen. Ten je zároveň spoluzakladateľom vedecko-hudobného festivalu Starmus, ktorý v Bratislave začne práve týmto veľkolepým otváracím koncertom.

V areáli Incheby v uplynulých dňoch vyrástlo najvyššie pódium, aké kedy na Slovensku bolo – porovnateľne impozantný je asi len stage, ktorý vlani v lete priniesli do Trenčína Rammstein (foto). Obrie pódium s dvoma vežami a množstvom plôch pre vizualizácie sa pripravuje pre koncert dvojice hudobných velikánov Jean-Michel Jarre a Brian May, ktorých spektakulárnu šou s názvom Most z budúcnosti (Bridge from the Future) si diváci budú môcť vychutnať zadarmo.

Prestížne podujatie Starmus do Bratislavy prináša softvérová spoločnosť ESET, pričom nedeľný koncert realizuje v spolupráci s agentúrou Vivien. Tá na Slovensku už viac ako 15 rokov organizuje vystúpenia najväčších hviezd hudobnej scény (Bob Dylan, Leonard Cohen, Tom Jones, Sting, Placebo, Beyoncé, Alicia Keys, Robbie Williams, Slipknot, Depeche Mode či spomínaná šou Rammsteinu v Trenčíne).

Koncert Most z budúcnosti, 2024 Zdroj: Vivien

Zadarmo, no s obmedzenou kapacitou

Samotné dejisko koncertu v areáli výstaviska Incheba, v ktorom budú stánky s nápojmi aj sociálne zariadenia, samozrejme nie je pláž Copacabana, kde sa minulý víkend na bezplatnom koncerte Madonny naraz zišlo 1,6 milióna fanúšikov. Koncert Jeana-Michela Jarrea bude mať z bezpečnostných a logistických dôvodov limitovanú kapacitu 30-tisíc ľudí. Držitelia vstupeniek na festival Starmus budú mať vyhradenú vlastnú časť v hľadisku, zvyšok areálu bude do naplnenia otvorený verejnosti.

Svetelnú šou však bude možné sledovať aj z opačnej strany Dunaja, či už z nábrežia medzi River Parkom a Mostom SNP alebo z hradného kopca. Z týchto miest budete mať výhľad na projekcie, keďže okrem monumentálneho pódia budú aj Most SNP a budova Aupark Tower slúžiť ako plátno pre desiatky svetiel a laserov. Na areálom koncertu a Dunajom tiež budú lietať desiatky až stovky dronov. Z hľadiska zvuku však na opačnej strane Dunaja nečakajte hudobný zážitok – pódium je otočené smerom do Petržalky. Zaujímavosťou je, že Jean-Michel Jarre chcel pôvodne pódium priamo na Moste SNP, čo by bolo symbolické vzhľadom na koncept a názov podujatia. Z bezpečnostných dôvodov však išlo o nerealizovateľný nápad.

Vizualizácia koncertu Most z budúcnosti, 2024 Zdroj: Vivien

Samozrejme, ak je vašou prioritou zvukový zážitok, pravá koncertná atmosféra a možnosť vidieť okrem vizuálnej a svetelnej šou aj samotných umelcov na pódiu, je lepšie byť priamo v dejisku koncertu. Pre zaistenie miesta v hľadisku organizátori odporúčajú prísť na miesto konania v dostatočnom predstihu. Brány areálu sa otvoria o 18:00 a začiatok predstavenia je naplánovaný na 20:45, pričom koncert sa skončí tesne pred jedenástou hodinou večer. Diváci si môžu šou vychutnať aj cez televízne obrazovky na Dvojke alebo na veľkoplošnej obrazovke na Hlavnom námestí v Bratislave.

Koncert sa bude konať aj za nepriaznivého počasia, pokiaľ meteorologické podmienky objektívne neohrozia priebeh podujatia a zdravie návštevníkov. V prípade dažďa odporúčajú organizátori vziať si pršiplášte, nakoľko vstup s dáždnikom bude z bezpečnostných dôvodov zakázaný.

Vizualizácia koncertu Most z budúcnosti, 2024 Zdroj: Vivien

Dopravné obmedzenia budú v sobotu aj v nedeľu

S koncertom súvisia obmedzenia v doprave, dočasne bude uzatvorený Most SNP a Viedenská cesta. V okolí areálu Incheby budú rozmiestnené navigačné tabule a displeje a prípadné usmernenia poskytnú návštevníkom aj označení pracovníci usporiadateľskej služby.

K uzávere Mosta SNP dôjde nielen v nedeľu, ale aj večer predtým (11.5.), konkrétne v čase medzi 20:30 a 23:30. Zároveň bude v sobotu v čase medzi 20:45 a 23:00 uzavretá Viedenská cesta a cyklochodník popri Inchebe. Dôvodom je sobotňajšia generálna skúška svetiel a dronov, ktoré budú súčasťou predstavenia. "Máme obavu, že svetlá by počas skúšky mohli vyrušiť vodičov a mohlo by dôjsť k zápcham alebo kolíziám," uviedol pre Denník N Martin Královič zo spoločnosti SafetyCrew, ktorá sa podieľa na organizácii koncertu.

Počas samotného konania koncertu v nedeľu 12. mája bude uzávera Mosta SNP v čase medzi 20:00 a 23:00 a uzávera Viedenskej cesty a cyklochodníka popri Inchebe medzi 20:45 a 23:00. Počas týchto obmedzení bude pre chodcov prístupný chodník na východnej strane Mosta SNP. Chodník na západnej strane s výhľadom na miesto podujatia bude z bezpečnostných dôvodov uzavretý.

Mapka pre návštevníkov:

Koncert Most z budúcnosti - mapa pre návštevníkov Zdroj: Vivien

Mapa obchádzkových trás pre víkendových vodičov je TU.

Parkovanie v širšom okolí a posilnená MHD

Vzhľadom na dopravné obmedzenia odporúča organizátor návštevníkom dostaviť sa na podujatie pešou chôdzou, mestskou hromadnou dopravou alebo taxi službou. V spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava bude zabezpečené posilnenie spojov mestskej hromadnej dopravy do okolia koncertu. Organizátori tiež upozorňujú, že na Einsteinovej ulici pri Inchebe bude zákaz zastavenia.

V prípade príchodu autom je potrebné využitie parkovacích plôch v širšom okolí miesta konania podujatia. Prvou voľbou pre väčšinu návštevníkov budú zrejme Aupark, Einpark, Digital Park, ktoré sú na petržalskej strane Dunaja pri Inchebe najbližšie. Parkovanie s následnou dlhšou prechádzkou je tiež možné na Tyršovom nábreží, v Eurovei alebo v River Parku.

Počas podujatia platí pre všetkých návštevníkov prísny zákaz fotografovania a filmovania profesionálnou technikou. Taktiež nie je dovolené vziať si so sebou batožinu väčšiu ako rozmer A4, alkohol či sklenené fľaše. Koncert bude vysielaný naživo prostredníctvom RTVS a bude zaznamenávaný aj za účelom výroby dokumentárneho filmu či videí na sociálne siete. Návštevníci preto svojim príchodom súhlasia s nahrávaním audiovizuálnych záznamov.

Všetky praktické informácie, mapky a organizačné pokyny nájdete na stránke agentúry Vivien.

Informácie a vizuály redakcii Hudba.sk poskytol František Hudáň z agentúry Vivien. Správu sme upravili a doplnili.