Lukáš Oravec Orchestra, big band slovenského trumpetistu a skladateľa Lukáša Oravca, ktorý získal hneď za svoj debutový album Light of Blue prestížnu cenu Radio_Head Award za najlepšiu jazzovú platňu roka, už o pár dní vyráža na veľké české a slovenské turné. Najnovší latino album The Sun svojmu publiku predstaví na ôsmich festivaloch.

Lukáš Oravec si už pred založením vlastného big bandu vybudoval silné renomé nielen na česko-slovenskej, ale aj európskej scéne. Kapela Lukáš Oravec Orchestra vznikla v roku 2018. "Myšlienku založiť vlastný orchester som niekde v podvedomí nosil dlho, ale nikdy predtým nenastala taká situácia, že by som mal okolo seba dostatok hráčov na úrovni, ktorá by ma uspokojovala. Avšak jedného dňa som si v Brne uvedomil, že vďaka Janáčkovej akadémii múzických umení už takých muzikantov okolo seba mám," obzerá sa kapelník za vznikom kapely. 

Výsledok Oravcovho prezrenia? Moderný európsky big band, o ktorého tvorbe sa napríklad publicista Ján Hocek vyjadril ako o "hudbe plnej farieb, režných, hutných i kvetnatých sadzieb, vynaliezavo frázovaných, premenlivej dynamiky, výraziva i hustoty matérie a mnohokrát strhujúcich sól, a to aj v baladách".

V štrnásťčlennom zoskupení účinkujú poprední hudobníci z Česka, Slovenska, Nemecka, Maďarska a USA. Významným skladateľským vkladom prispieva do repertoáru sám kapelník, dôležitou postavou big bandu je aj kontrabasista Pavel Klimashevski, ktorý sa ujal zároveň pozície dirigenta. Repertoár orchestra však svojimi kompozíciami obohacujú takmer všetci členovia orchestra. Spomínaný úspech prvého albumu kapelu neukolísal, práve naopak. 

Repertoár sa rozrástol o ďalší rad autorských skladieb, ktoré v roku 2023 vyšli na albume The Sun štylizovanom do latinčiny. Zvuk albumu obohatil americký perkusista Sammy Figueroa, ktorý spolupracoval napríklad s Milesom Davisom, Davidom Bowiom, ale aj s kráľovnými popu Whitney Houston a Mariah Carey. 

Po počúvaní albumu nešetril chválou napríklad hudobný publicista Juraj Kalász, ktorý napísal: "Nový album big bandu Lukáša Oravca je nepochybne krokom vpred v hľadaní jeho hudobnej identity. Jazzový labužník dostáva špičkový hudobný zážitok vo vynikajúcej zvukovej kvalite." A že Lukáš Oravec Orchestra hrá skvele aj naživo, môžu potvrdiť napríklad návštevníci festivalov JazzFestBrno, City Sounds

Festival Bratislava či Československého jazzového festivalu Přerov, kde sa big band predstavil v minulosti. Po dvoch albumoch má Lukáš Oravec Orchestra do budúcnosti dobre našliapnuté, čo potvrdzuje aj skutočnosť, že sa s oboma svojimi nahrávkami dostala aj na prestížny japonský trh. Turné z verejných zdrojov formou dotácie podporil Fond na podporu umenia.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Daniela Juhásová.