Hlavná stránka

>

Správy

>

One Day Jazz Festival chystá koncerty v Banskej Štiavnici, Bratislave a Kremnici

One Day Jazz Festival chystá koncerty v Banskej Štiavnici, Bratislave a Kremnici

10.08.2020 - 17:00 | redakcia

Tradičný medzinárodný One Day Jazz Festival pripravil na jar v súvislosti s protiepidemickými opatreniami sériu online koncertov. V auguste bude festival pokračovať už aj s verejnosťou štyrmi koncertami v Banskej Štiavnici (13. augusta), Bratislave (18. a 20. augusta) a Kremnici (19. augusta). Prepojenie s medzinárdnou scénou tentokrát zabezpečia hostia z krajín V4.


Aktualizácia (18.8., 9:30): ZMENA MIESTA - Vzhľadom na vysoké riziko silných búrok sa dnešné miesto koncertu One Day Jazz Festivalu presúva zo Starej radnice do Ateliéru Babylon (Kolárska 3, Bratislava - Staré mesto).

"Nedá sa začať inak ako poďakovaním. Pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka sme pripravili projekt, ktorý prepojil umelcov na Slovensku s umelcami v zahraničí online a diváci nás mohli sledovať aj v čase, kedy klasické kultúrne podujatia neboli možné," hovorí organizátor festivalu Martin Valihora.

Po štyroch čisto online koncertoch a jednom už s divákmi v štúdiu L+S prichádza One Day Jazz Festival so sériou štyroch augustových koncertov, ktoré prinesú domácich i zahraničných umelcov do troch slovenských miest. "Naším dlhodobým cieľom je spájať slovenskú a svetovú hudobnú scénu a pomocou rôznych fúzií umelcov pripomínať idey humanizmu a tolerancie. Sme radi, že aj v týchto časoch One Day Jazz Festival prezentuje slovenskú kultúru na medzinárodnej scéne, čo sa nám darí najmä vďaka spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí," pokračuje medzinárodne uznávaný bubeník a promotér.

"Koronakríza zasiahla kultúru oveľa silnejšie, ako si mnohí uvedomujú. Hudobníci prišli vo veľkej miere o jediný zdroj svojich príjmov a málokto z nich mal možnosť uchádzať sa o príspevky, ktoré mohli poberať zamestnávatelia alebo SZČO. O to viac si cením, že náš generálny partner, Národná lotériová spoločnosť Tipos, nám pomohol spojiť dve kľúčové veci - priniesť opäť hudbu priamo k divákovi, a zároveň aj priniesť prácu slovenským hudobníkom a všetkým, ktorí sa na týchto koncertoch podieľajú. One Day Jazz Festival bude tentokrát o našich slovenských svetových hudobníkoch," dodáva Valihora. Medzinárodný rozmer mu dodajú hostia z Českej republiky, Maďarska a Poľska, pričom v spolupráci so Slovenskými inštitúmi v Prahe, Budapešti a Varšave budú online prenosy propagované aj v ich domovských krajinách. Slovenskí fanúšikovia jazzu či world music by si však určite nemali ujsť možnosť zažiť koncerty naživo.

Mattia Boyzz, Oskar Rózsa, Zdenka Predná a Ondřej Štveráček v Banskej Štiavnici

Oficiálne otvorenie augustovej časti One Day Jazz Festivalu bude už tento štvrtok 13. augusta v Banskej Štiavnici patriť formácii Mattia Boyzz. "Moje hudobné začiatky siahajú až do útleho detstva. Ako trojročný som úspešne kradol otcovi jeho gitaru. Neskôr ako osemročný, keď som pricestoval s mamou z Talianska domov, stáli tam rozložené strýkove bubny. Uprosil som otca, aby ma pustil sadnúť si za ne a hneď som sa v nich našiel," prezrádza mladý talentovaný bubeník a multiinštrumentalista Mattia Müller, okolo ktorého formácia vznikla.

Špeciálny nádych bude mať bezpochyby vystúpenie jedného z najrešpektovanejších a najvšestrannejších slovenských hudobníkov Oskara Rózsu. Projekt Oskar Rózsa Partnership Unlimited vznikol ako prirodzené pokračovanie prvého dielu projektu uvedeného ešte v roku 2009. Kapela, ktorú tvoria najvýraznejšie osobnosti progresívnej slovenskej a českej jazzovej scény, interpretuje pôvodné kompozície hudobného skladateľa, producenta a multiinštrumentalistu Oskara Rózsu a ostatných členov, snažiac sa o fúziu moderného jazzu s vplyvmi world music, neopomínajúc ani odkazy k tradičnej, vážnej a jazzovej hudbe. Hosťom projektu, ktorého súčasťou je aj Oskarova manželka, speváčka Zdenka Rózsa-Predná, bude český tenor saxofonista a skladateľ Ondřej Štveráček.

Katta, Zuzana Mojžišová a Adam Baldych v Kremnici

Dva koncerty - 19. augusta o 17:30 a 19:30 - pripravili organizátori One Day Jazz Festivalu v spolupráci s Národnou bankou Slovenska na Kremnickom hrade, ktorého súčasťou je aj impozantný organ z roku 1992 v Kostole sv. Kataríny.

"Veľmi ďakujeme NBS za spoluprácu a podporu nášho festivalu. Výber lokality, teda Kremnického hradu, a aj možnosť hrať na miestnom organe dodajú jednu z kľúčových esencií tohto koncertného večera," teší sa riaditeľ festivalu. Prvý z nich bude patriť českej hudobníčke Kateřine Chrobokovej, ktorá vystupuje pod umeleckým menom Katta. Organistka a čembalistka odštartovala svoju medzinárodnú kariéru víťazstvom na organovom festivale v Anglicku v roku 1999 a od tohto času patrí medzi medzinárodne najuznávanejších českých hudobníkov. Vystupuje formou kostolných koncertov, kedy hrá na tradičných chrámových organoch i mimo kostolov na unikátnych bielych, elegantných a minimalistických organoch, ktoré jej boli vytvorené na mieru.

Koncert o 19:30 bude v Kremnici patriť hudobníčke Zuzane Mojžišovej, ktorá sa predstaví so svojím projektom Puščana. Repertoár koncertu tvorí jej ostatný album s rovnakým názvom, ktorý obsahuje piesne z rôznych regiónov Slovenska a ktoré sprevádzajú život človeka od narodenia až po smrť. Hosťom bude tentokrát fenomenálny poľský huslista Adam Baldych, ktorý vo svojej hudbe vedome odkazuje na poľskú tradíciu a stiera hranice medzi klasickou a jazzovou hudbou.

"Adam je v súčasnosti najväčšou poľskou hviezdou na európskej jazzovej scéne. Spolupracoval s takými umelcami ako Joachim Kuhn, Lars Danielsson, Helhe Lien, Yaron Herman a mnohými ďalšími. Dokonca britský The Guardian sa o ňom vyjadril, že by mal byť ocenený za vytvorenie úplne nového 'jazyka' pre jazzové husle,“ povedal o Baldychovi Martin Valihora. Slovenské publikum ho môže poznať napríklad vďaka spolupráci s kapelou Korben Dallas, s ktorou v roku 2018 absolvoval úspešné turné (reportáž).


V Bratislave festival rozozvučí Starú radnicu aj hrad

Dvojicu bratislavských koncertov One Day Jazz Festivalu otvorí 18. augusta koncert Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band. Skupina popredných slovenských hudobníkov sa prvýkrát prestavila verejnosti v roku 2004 a odvtedy účinkovali na takmer všetkých väčších festivaloch. Tentokrát budú hosťami formácie výnimočný objav súčasnej slovenskej scény Kristína Mihaľová, nepísaný kráľ slovenského jazzu Peter Lipa a skvelý trubkár Ádám Gráf z Maďarska.

Umelecké kvality Zuzany Mojžišovej a Adama Baldycha si 20. augusta vychutnajú aj diváci na Bratislavskom hrade. Okrem nich sa však môžete tešiť aj na unikátne spojenie formácií Dan Bárta & Illustratosphere a Mucha Quartet.Český spevák s nezameniteľným hlasom a vynikajúcou technikou spevu bol jedenásťkrát ocenený v Cenách Anděl (10x Spevák roka a 1x Spevák štvrťsotorčia) a každý jeho koncert na Slovensku je očakávanou udalosťou, ktorá nesklame. Vyvrcholenie augustovej série koncertov pod hlavičkou One Day Jazz Festivalu v slovensko-poľsko-českom obsadení je tak udalosťou, ktorú by ste si určite nemali nechať ujsť. Lístky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Koncerty z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

One Day Jazz Festival - leto 2020:

13. 8. (19:30) - Banská Štiavnica, Amfiteáter
- Mattia Boyzz /SK
- Oskar Rózsa Partnership Unlimited feat. Zdenka Predná /SK + hosť: Ondrej Štveráček /CZ

18. 8. (20:00) - Bratislava, Stará radnica ZMENA - koncert bude kvôli počasiu v Ateliéri Babylon
- Matúš Jakabčic CZ-SK Big-Band feat. Kristína Miháľová & Peter Lipa /SK + hosť: Ádám Gráf /HU

19. 8. - Kremnica, Kremnický hrad
(17:30) Katta /CZ
(19:30) Zuzana Mojžišová Puščaňa /SK + hosť: Adam Baldych /PL

20. 8. (19:00) - Bratislava, Hrad
- Dan Bárta & Illustratosphere /CZ + Mucha Quartet /SK
- Zuzana Mojžišová Puščaňa /SK feat. Adam Baldych /PL a hostia

Vstupenky: 

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Andrea Čurná. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti