Hudba ako spoločný jazyk. Tak by sa dal zadefinovať základný pilier novej medzinárodnej skupiny Libertatem Ensemble. Tú tvoria siedmi rešpektovaní hudobníci regiónu V4. Prvým singlom z ich pripravovanej nahrávky Hiawatha je skladba 40 dní.

Zostavu skupiny Libertatem Ensemble tvoria spevák Robert Pospiš, gitarista Martin Sillay, trubkár Kornél Fekete-Kovács, saxofonista Nikolaj Nikitin, basgitarista Nenad Vasilić, klavirista Jancsi Rigó Jr. a bubeník Marián Ševčík.

"Spojila nás chuť hľadať neprebádané hudobné svety. Spoločne sme sa pokúsili nájsť nový hudobný jazyk. Názov albumu je odkazom na indiánsku mytológiu. Fascinácia prírodou, nadprirodzenými silami a fenoménom snenia. To sú základné kamene deviatich pôvodných skladieb. Každý z nás sa pohybuje vo viacerých hudobných žánroch. Zoskupenie Libertatem Ensemble je ich výsledkom," hovorí o vzniku medzinárodného telesa spevák a autor všetkých textov na albume Robert Pospiš. Prvou ukážkou z pripravovanej platne Hiawatha je skladba 40 dní.


"Rozhodli sme sa pre ňu z viacerých dôvodov. V ťažkých časoch, ktoré prežívame, symbolizuje niečo, čo máme všetci ako hudobníci spoločné. Chuť hrať, spievať, hľadať. Text piesne vychádza z viacerých mytológií. Všetci hľadáme. Hľadáme kvet, ktorý si môžete pokojne zameniť za skladbu, slovo alebo obraz. Som mimoriadne poctený, že súčasťou nášho ďalšieho hľadania je taká elitná zostava hudobníkov. Verím, že naša snaha nájsť v hudbe niečo nové a hlboké osloví aj poslucháčov. Veľmi radi by sme im nahrávku predstavili aj na živých koncertoch, ale súčasná situácia to žiaľ nedovoľuje a nevieme, kedy to vôbec to bude možné. Preto sme sa rozhodli zverejňovať skladby z albumu Hiawatha postupne," vysvetľuje Pospiš.

Album sa nahrával, mixoval a mastroval v bratislavskom štúdiu Real Music House a vyjde v rovnomennom vydavateľstve. Za produkciou nahrávky stojí dvojica Robert Pospiš & Martin Sillay. Autorkou vizuálu nahrávky je slovenská výtvarníčka Mira Kubáňová.

Zoskupenie Libertatem Ensemble sa chce v priebehu tohto roka odprezentovať aj na živých koncertoch. Vydanie albumu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Viac info a text piesne 40 dní

Informácie a foto redakcii Hudba.sk za kapelu Libertatem Ensemble a vydavateľstvo Real Music House poskytol Martin Sillay. Tlačovú správu sme upravili.