Hlavná stránka

>

Správy

>

Grandmaster Flash, legenda svetového hip-hopu, príde v septembri do Bratislavy

Grandmaster Flash, legenda svetového hip-hopu, príde v septembri do Bratislavy

11.06.2021 - 16:30 | redakcia

Vo veku 63 rokov je Grandmaster Flash jednou z najrešpektovanejších a najdlhšie pôsobiacich postáv hip-hopovej kultúry. Priekopník dídžejingu, scratchingu a inštrumentálneho hip-hopu príde 10. septembra na Slovensko, aby v bratislavskom klube MMC v rámci novej koncertnej série Danube Music Day fanúšikom pripomenul históriu najpopulárnejšieho žánra súčasnosti.


Začiatky hip-hopu, presun raperov a dídžejov z ulíc do štúdií a zrod obrovského fenoménu, ktorý sa z pouličného umenia sociálne vyčlenených komunít stal dominantnou silou svetových hitparád. Je len zopár hudobníkov, ktorí boli pri tom všetkom a aj po viac ako 40 rokoch sú stále aktívni. Jedným z nich je nepochybne Grandmaster Flash, pre ktorého boli gramofóny a vinyly rovnako dôležité ako elektrická gitara pre Jimiho Hendrixa. Bol jedným z priekopníkov a otcov hip-hopu, vďaka ktorým sa tento žáner zaradil k jazzu, soulu či funku a stal sa neodmysliteľnou súčasťou afroamerickej hudby a kultúry.

Legendárny dídžej sa už o tri mesiace, 10. septembra, predstaví v bratislavskom Majestic Music Clube, kde zaznejú všetky jeho najväčšie hity v špeciálnej audiovizuálnej live show s názvom Hip-Hop - People, Places and Things. Organizátori z agentúry Music Press Production sľubujú aj niekoľko prekvapení. Môžeme nateraz iba prezradiť, že sa budú týkať štyroch elementov hiphopu (rap, DJing, breakdance, graffiti). Vstupenky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.


Grandmaster Flash prispel najmä k rozvoju dídžejingu a mixovania, ako prvý začal používať techniky ako backspin, scratching či punch phrasing. Spolupracoval s rapermi/MCs ako Sugar Hill, Kurtis Blow alebo Lovebug Starski a mal tiež vlastnú crew Grandmaster Flash and The Furious Five, v ktorej boli "zúrivou päticou" Robert Keith "Cowboy" Wiggins“, Melvin "Melle Mel" Glover, Nathaniel "Midd Creole", Eddie "Mr.Ness/Scorpio" Morris a Guy "Rahiem" Williams.

Okrem jednej z najslávnejších nahrávok raného hip-hopu The Message (1982), nahrala formácia skladby ako We Rap More Mellow, Flash To The Beat, Superrapin, Freedom, The Birthday Party, či Adventures on the Wheels of Steel - prelomový singel definujúci zvuk old school hip-hopu.


Pripomenutie, aký veľký prínos znamenal Grandmaster Flash pre nástup hip-hopu, bol seriál The Get Down, v ktorom ho znázornil herec Mamoudou Athie, aj víťazstvo v ankete magazínu Rolling Stone, ktorý zvolil The Message za najlepšiu hip-hopovú skladbu všetkých čias. Hit z roku 1982 bol podľa editorov tohto časopisu prvou hip-hopovou piesňou, ktorá "povedala pravdu o modernom živote v amerických mestách".

Koncert jednej z najväčších ikon klasického hip-hopu sa uskutoční pod značkou Danube Music Day, ktorá chce prinášať na Slovensko prelomových a priekopníckych interpretov, ktorí výrazným spôsobom formovali hudobnú scénu (v oblasti zvuku, formy aj estetického vnímania), no napriek tomu u nás ešte nikdy nevystúpili, alebo len veľmi sporadicky.

Prvých 100 vstupeniek je v predaji za 19 eur, neskôr sa bude cena zvyšovať. Rezervuj si už dnes miesto na hip-hopový koncert roka!

Vstupenky:  

Grandmaster Flash mieri do Bratislavy

Zdroj: Music Press Production (Hudba.sk edit)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti