Hlavná stránka

>

Správy

>

Po cestách po Brazílii vydávajú banskobystrickí bratia Clube de esquiar nový album

Po cestách po Brazílii vydávajú banskobystrickí bratia Clube de esquiar nový album

11.08.2020 - 16:00 | redakcia

Banskobystrická post-rocková skupina Clube de esquiar začiatkom augusta uviedla na trh svoj druhý album s názvom Viagem nunca feita (v preklade "Nikdy neuskutočnená cesta"). Tentokrát ide o dvojalbum. Polovica skladieb vznikala na cestách po Brazíli, kam bratia Havlíkovci tvoriaci jadro tejto kapely vycestovali za svojimi nielen hudobnými snami.


Kapele Clube de esquiar sa splnil sen, keď v roku 2018 odohrala pár koncertov v Riu, Salvadore alebo v Buenos Aires. Veď napokon, čo lepšieho by sa mohlo stať kapele, ktorá spieva na Slovensku po portugalsky? Hoci Juraj Havlík (spev, gitary) študoval v Riu jeden semester sociológiu a Jakub Havlík (bicie, vokály) si v Salvadore vybavil štáž ako architekt, ich zahraničný pobyt mal jednoznačne hudobnú motiváciu. Po návrate tak mali prichystaných 16 skladieb, z ktorých 8 vzniklo priamo na cestách po Brazílii.

Nahrávka s názvom Viagem nunca feita vyšla vo vydavateľstve Rieka a kapela ju už stihla pokrstiť v Banskej Bystrici aj v Bratislave. V rámci textov zostávajú Juraj a Jakub verní lisabonskému básnikovi menom Fernando Pessoa, podľa ktorého nazvali aj svoj debutový album z roku 2018. Jeho básne v pôvodnom portugalskom znení tak zhudobnili aj na novom dvojalbume.

Tentokrát si ale do štúdia na jeseň 2019 prizvali aj viacerých hudobných hostí, a to Michaelu Turcerovú (soprán saxofón), Alexandru Volentierovú (priečna flauta), Róberta Ragana ml. (kontrabas) a Paliho Zimu (husle). Aj vďaka nim je novinka v porovnaní s debutom omnoho plnšia, pestrejšia a zvukovo farebnejšia. V takejto výnimočnej rozšírene zostave album pokrstili minulú stredu 5. augusta v banskobystrickej Záhrade - centre nezávislej kultúry. Druhý krst sa konal  v sobotu 8. augusta .klube pod lampou v Bratislave, kde vystúpili klasicky v bratskom duu spolu s projekciami Mariana Vredíka.

koláž fotiek z nahrávania albumu Clube de esquiarKoláž fotografií z nahrávania

Autorská tvorba Clube de esquiar je inšpirovaná ich hudobnými vzormi ako sú Milton Nascimento, Nick Drake či Dežo Ursiny. O čom je ale nový dvojalbum najlepšie zhŕňa text zo zadnej strane jeho bookletu: 

Viagem nunca feita alebo Nikdy neuskutočnená cesta nie je len kapitolou Knihy nepokoja od Fernanda Pessou alebo názvom tohto dvojalbumu. Je predovšetkým našou spoločnou životnou kapitolou. Kapitolou dvoch bratov, ktorí si cez domáce počúvanie brazílskych platní vysnívali svoju vlastnú Brazíliu. Či ozajstnú? To možno vôbec nie je podstatné. Rozhodne takú, ktorá nás oboch nútila hľadať, hoci každého po svojom, a zároveň celkom spoločne. Dvojalbum je príbehom vytvorenia si sna, nasledovaním tohto sna, konfrontovaním sa s realitou tohto sna, a umením ísť ďalej. Podobne ako niektoré skladby sú intímne, pokojné či ľúbivé, a ďalšie zase tvrdšie, rozbitejšie až zúfalé, aj naše snívanie nemalo jednu podobu, celkom prirodzene. Vedieť sa vzdať toho, čo už vlastne nie je, ani nemôže byť, a otvoriť sa novému, hoci akoby začínať nanovo, o tom všetkom je Viagem nunca feita. O odvahe snívať, ale aj padnúť a vedieť sa opäť postaviť na nohy. O schopnosti vedieť žiť nielen s ľuďmi okolo, ale v prvom rade so sebou samým. O umení dospieť, a pritom zostať dieťaťom.“

Pozrite si video o dvojalbume Viagem nunca feita a vypočujte si ho na Deezeri.


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Juraj Havlík. Tlačovú správu sme upravili. Viac sa dozviete na stránke www.facebook.com/clubedeesquiar.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti