Hlavná stránka

>

Správy

>

V Dúbravke sa bude opäť spomínať na Deža. Medzi panelákmi vyrastie Modrý vrch

V Dúbravke sa bude opäť spomínať na Deža. Medzi panelákmi vyrastie Modrý vrch

11.08.2020 - 13:00 | redakcia

Aj v tento pandémiou postihnutý rok sa v parku na Fedákovej ulici v bratislavskej Dúbravke uskutoční Spomienka na Deža. Možno komornejšia a iná ako predošlé ročníky, no s odkazom rovnakým a jasným. A samozrejme aj s množstvom silných hudobných zážitkov vrátane premiéry nového koncertného projektu Modrý vrch live.


Podujatie s názvom Spomienka na Deža od roku 2018 každoročne pripomína slovenského hudobníka, skladateľa, režiséra a dramaturga Deža Ursinyho, ktorý od roku 1976 žil práve na Fedákovej ulici. Tu až do svojej smrti v roku 1995 tvoril, hral, písal a venčil psa Havrana. Prvé stretnutie spriaznených umelcov a fanúšikov jednej z najvýraznejších postáv slovenskej kultúry sa v parku pri jeho dome konalo pred dvoma rokmi pri príležitosti odhalenia pamätníka s názvom Listovanie od sochárky Miry Podmanickej. S iniciatívou osadenia pamätníka Dežovi Ursinymu na tomto mieste prišiel v roku 2018 Dúbravčan Juraj Štekláč, vytvorenie diela podporila aj mestská časť Bratislava-Dúbravka.

Vďaka pamätníku je tak Dežo Ursiny v parku na Fedákovej neustále prítomný a raz ročne ho pripomína aj sympatická komunitná hudobno-umelecká akcia. Tento rok sa uskutoční v sobotu 19. septembra od 14:00 do 22:00. Hudbou, literatúrou a umením oživí verejný priestor sídliska a spojí Dúbravčanov, Bratislavčanov, priateľov a fanúšikov kvalitnej slovenskej hudby. Na pódiu sa počas podujatia vystriedajú skupiny Toddler Punk, Queer Jane, Definitivum, Diego, Katarína Máliková, Marián Slávka, ktorý spolu s ďalšími hudobníkmi predstaví nielen svoj sólový album vLáska, ale oživí aj kapelu Žena s ovocím, Vladislav "Slnko" Šarišský a Pjoni zase uvedú čerstvý spoločný projekt Autopsy. 

Zakončením tretej Spomienky na Deža v Dúbravke bude premiéra nového projektu - Kubo Ursiny a Modrý vrch live. Modrý vrch je štvrtý a dnes už kultový album Deža Ursinyho, ktorý vznikol v spolupráci s básnikom Ivanom Štrpkom v roku 1981. "Album Modrý vrch zaznel s otcom naživo tuším dvakrát, ale medzičasom sa z neho stal jeho asi najslávnejší album. Navyše je pre mňa veľmi svetlý, živý a čistý, takže sme sa po dlhšej dobe, čo som otcove piesne nespieval, rozhodli pre takýto ucelený projekt. Chcel by som, aby to bolo pre všetkých radostné počúvanie. Vznikol vlastne v období, keď sme ako rodina ešte boli spolu, takže už pri jeho vzniku som bol blízko," hovorí hudobník Jakub Ursiny, ktorý už takmer desať rokov prostredníctvom koncertov hrdo šíri odkaz svojho otca.

Moderovania podujatia sa už tradične ujme hudobný publicista Oliver Rehák. K organizovaniu akcie Spomienka na Deža sa tento rok pridali aj Dúbravské noviny. "Novinkou tohto ročníka bude aj úvod pre deti, vystúpenie skupiny Toddler Punk, ktorá zďaleka nehrá len pre deti," prezradil Juraj Štekláč. Samotná kapela je zložená z otcov zo známych slovenských kapiel. Akciu bude sprevádzať aj čítačka textov Deža Ursinyho a Ivana Štrpku, predaj kníh, platní a albumov.

Vstup na podujatie je voľný najmä vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Akciu podporili aj Bratislava Tourist Board, Krajská organizácia cestovného ruchu a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, vďaka ktorému je tento ročník oficiálne súčasťou bratislavského mestského festivalu Kultúrne leto.

Program podujatia Spomienka na Deža 2020:
(park na Fedákovej ulici, 14:00 - 22:00)

Toddler punk – úvod nielen pre malých poslucháčov
Queer Jane
Definitivum
Diego
Katarína Máliková
vLáska feat. Žena s ovocím - Marián Slávka a spol.
Vladislav "Slnko" Šarišský a Pjoni - Autopsy
Kubo Ursiny a Modrý vrch live (premiéra)

Redakciu Hudba.sk za organizátorov podujatia informovala Lucia Marcinátová. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti