Umelecký súbor Lúčnica tento týždeň odcestoval na turné do Severnej Ameriky. V rámci neho sa predstaví i na najvýznamnejšom festivale v Latinskej Amerike - Festival Internacional Cervantino, známom aj ako El Cervantino, ktorý sa koná od roku 1972 v meste Guanajuato.

Turné po viacerých mexických mestách vyvrcholí dvoma predstaveniami v Mexico City v Palacio de Bellas Artes, kam sa lúčničiari vrátia po 44 rokoch. Jedným z vrcholov bude aj spoločné predstavenie súboru s Ballet Folklorico de Mexico. Folkloristi dostali pozvanie i na oslavy Dňa OSN 24. októbra v New Yorku, kde vystúpia v hlavnej sále Valného zhromaždenia OSN pri príležitosti 72. výročia vzniku tejto inštitúcie.

"Lúčnica sa tak stane prvým reprezentantom slovenskej kultúry na pôde OSN od jeho založenia v roku 1945. Tento rok je výnimočný tým, že predsedom Valného zhromaždenia OSN je minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák," TASR informovala Štefánia Bartošová.

Po návrate z turné sa legendárny umelecký súbor predstaví slovenským divákom 17. a 18. novembra v bratislavskom Istropolise s reprezentačným programom. Predstavenie zachytáva rozmanité umelecké prejavy bohatej ľudovej tradície v tanci, v hudbe a kroji, od jemných ženských tancov, cez hravé a vtipné, až po temperamentné párové a virtuózne mužské tance.

Zdroj: TASR
Foto: archív Made In Slovakia