Hlavná stránka

>

Správy

>

Kapela Hviezda má nový album, vo štvrtok odohrá možno posledný koncert

Kapela Hviezda má nový album, vo štvrtok odohrá možno posledný koncert

13.09.2021 - 17:30 | redakcia

"Mať sa tak s kým vracať nocou domov autom. Podeliť sa o nebo, čo horí nad Slovnaftom," spieva Tomáš Ďurovka v úvodnom verši tretieho štúdiového albumu skupiny Hviezda. Má názov Pes poručíka Molnára a opäť sa odohráva v kulisách hlavného mesta.


Gitarovka s textami bez klišé. Tak by sa dala charakterizovať hudobná skupina Hviezda, ktorú pred desiatimi rokmi založili Tomáš Ďurovka (spev), Peter Hajdin (gitara) a Peter Prekop (gitara). Kapela do dnešného dňa vydala tri nahrávky: koncertné EP Live U Očka (2012) a albumy Tu v Bratislave (2014) a Nič sa nemení (2015).

Novinka Pes poručíka Molnára vznikala na pozadí postupných zmien v osobnom aj kapelovom živote jej členov. "Koncom mája 2019 sme si v Štiavnických vrchoch nad Hodrušou Hámre prenajali chalupu vysoko v horách. Erik 'Losos' Horák si tam priniesol svoje inštrumenty, my sme si priniesli nástroje, a keďže tam bol mizerný signál, mohli sme sa sústrediť na to podstatné - na nahrávanie. Pôvodný plán bol nahrať skladby klasicky po stopách, aby sme nestratili možnosť veci donekonečna opravovať, korigovať a pižižlať. Lenže po prvom dni Erik zrazu vraví 'chalani, veď vám to hrá dokopy super, prečo to celé nenahráme naživo?'. Po prvotnom váhaní sa ukázalo, že to bol dobrý nápad," hovoria hudobníci z Hviezdy. 

Každá pesnička na albume má svoj príbeh a každá aj vznikala vlastným tempom. Špecifické miesto na nahrávke má titulná pieseň Pes poručíka Molnára, v ktorej odznie úryvok dialógu medzi Janom Třískom a Rudolfom Hrušínskym z filmu Jana Svěráka Obecná škola z roku 1991. "Text vznikol samozrejme oveľa skôr, než sme objavili tento filmový citát, a odkazuje na iné obdobie našej histórie: kým film sa odohráva na konci 40. rokov, pred februárom 1948, Tomášov text sa odohráva na Februárke v 80. rokoch, pred Perestrojkou. Keď tento text pred rokmi Tomáš Ďurovka zverejnil na svojom fejsbúku, strhla sa búrka vášnivých reakcií starých bratislavských pankáčov: na starého Molnára si spomínal každý (aj keď každý inak...)," vysvetľuje gitarista Peter Hajdin. 

 
Album Pes poručíka Molnára vyšiel v piatok 10. septembra na značke Slnko Records a obsahuje desať skladieb. O mix sa postaral Erik "Losos" Horák a o mastering Steve Corrao. Krst albumu prebehne už tento štvrtok 16. septembra v .klube pod lampou a vystúpenie bude mať aj výnimočne emotívny podtón - pôjde o verejnú kapelovú rozlúčku s bubeníkom Romanom Laukom, ktorý si medzičasom založil rodinu a svoj čoraz vzácnejší čas delí medzi viacero projektov. Hviezda dokonca hovorí o možno poslednom koncerte (prinajmenšom na dlhšiu dobu).

"Z kapely odchádza talentovaný spoluhráč, ale našťastie nám zostal skvelý kamarát. Jeho odchod sme pôvodne spoločne plánovali ako postupný, príchod pandémie ale zamiešal karty aj v tejto veci. Za posledný rok a pol sme nezahrali nijaký koncert a Hviezda sa tak ocitla v paradoxnej situácii: koncertný krst nášho aktuálneho albumu bude zároveň posledným koncertom s naším milým Uomankom za bicími. Symbolicky tak uzavrieme krásne šesť rokov trvajúce obdobie spoločného hrania. A čo bude s Hviezdou potom, to je v tejto chvíli vo hviezdach," uzatvárajú členovia skupiny.

Album Pes poručíka Molnára si môžete objednať na www.slnkorecords.sk (CD, MP3, FLAC) alebo sa dá počúvať na všetkých streamovacích službách.Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records.

Foto: Ondrej Koščík


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti