Hlavná stránka

>

Správy

>

Zem spieva je späť! Porotu zaujala aj folklórna skupina hudobníkov z Fallgrapp

Zem spieva je späť! Porotu zaujala aj folklórna skupina hudobníkov z Fallgrapp

14.01.2018 - 08:50 | Miroslava Rabčanová

Najúspešnejšia a najsledovanejšia pôvodná slovenská televízna šou posledného desaťročia Zem spieva sa včera večer vrátila na televízne obrazovky RTVS. Prvá séria predbehla všetky očakávania a aktuálna druhá nastúpila na svoju niekoľkomesačnú cestu s rovnakými ambíciami.


Prvá séria, ktorá odštartovala takto pred rokom, bola v mnohých smeroch vzrušujúca. Priniesla nový, neopozeraný formát televíznej zábavy, čo vzbudilo určité očakávania a s tým spojené množstvo otáznikov. Prvá odvysielaná časť prilákala nielen priaznivcov folklóru, ale aj množstvo zvedavcov, ktorí práve touto cestou odhalili jeho krásu a prišli mu na chuť. V ďalšom priebehu programu jeho popularita rástla, a tak mnohých divákov pokračovanie šou Zem spieva opäť pritiahne každú sobotu k televíznym obrazovkám.

A to aj napriek tomu, že sa prvá séria nevyhla ani vlne objektívnej i subjektívnej kritiky zo strany divákov za určité nedostatky, ktoré sa týkali napríklad zmätočného rozdelenia súťažiacich podľa regiónov, nedostačujúcej dĺžky jednotlivých vystúpení či pre mnohých rušivé populárne hity znejúce v podmazoch. Ďalším silne kritizovaným okruhom bolo nastavenie hlasovania počas finále, kde SMS čísla jednotlivých finalistov neboli zverejnené na začiatku priameho prenosu, ale až pri samotných vystúpeniach. Pričom od posledného vystúpenia po ukončenie hlasovania nezostávalo veľa času, čím boli neskorší vystupujúci znevýhodnení oproti tým, ktorí vystupovali medzi prvými. V týchto silno diskutovaných témach sa preto v druhej sérii očakávajú vylepšenia. Ich prípadnú realizáciu budeme so záujmom sledovať aj my v redakcii.

Dvojka prináša nové aj osvedčené tváre

Tvorcovia relácie aj po druhýkrát siahli po moderátorskej trojici S Hudbou Vesmírnou. Mladí youtuberi už v prvej, z ich strany miestami rozpačitej sérii ukázali, že na sebe vedia pracovať a skúsenosti ich posúvajú k lepším moderátorským výkonom. No niekoľko menej presvedčivých momentov sa objavilo aj v prvej časti aktuálnej série. Nezmenenou zostáva aj päťčlenná odborná v zložení Samo Smetana, Barbora Morongová, Lenka Šútorová Konečná, Alžbeta Lukáčová a Vlado Michalko.

V úlohe lokálpatriotov sa predstavia nové tváre. V prvom dieli to mali v rukách herci Ján Koleník, Milka Zimková a Lujza Garajová-Schrameková, ktorí zaviedli divákov do viacerých kútov Slovenska a tam predstavili svojich nominantov. Z hudobnej sféry sa v ďalších kolách predvedú Jana Kirschner, Katarína Knechtová, Štefan Štec či Ondrej Kandráč, ktorí televíznym divákom priblížia svoj vzťah k folklórnemu dedičstvu.

V semifinále uvidíme aj členov kapely Fallgrapp

Spomedzi všetkých súťažiacich v prvom kole vybrala porota z každého kraja jedného semifinalistu. Západoslovenský kraj bude v semifinále reprezentovať Ľudová hudba Michala Pagáča. Formáciu porota označila ako výbornú kapelu, v ktorej všetko funguje tak ako má. Tí, ktorí sa trocha orientujú vo vodách domácej scény zrejme zbystrili pozornosť. Primáš kapely Michal Pagáč je totiž zároveň členom formácie Fallgrapp, rovnako ako aj jeho spoluhráči Juraj Líška a Jakub Líška.

Elektronicko-akustický projekt Fallgrapp vo svojej tvorbe spája elektroniku s husľovým triom, gitarou, perkusiami, živými aj elektronickými bicími, vokálom a slovenskými textami. Zakladateľ a líder skupiny Juraj "Jureš" Líška mal k ľudovej tvorbe vždy blízko a aj v súčasnosti sa vo veľkej miere venuje folklórnym aktivitám hneď v niekoľkých skupinách. Pri prvej sérii Zem spieva však bol skeptický a nad prihlásením sa so žiadnou zo svojich folklórnych skupín neuvažoval. Ako prezradil v rozhovore pre Hudba.sk, nesadla mu moderátorská trojica a nepozdávali sa mu ani príliš krátke zostrihy z jednotlivých vystúpení. Ocenil však porotu zloženú zo skutočných odborníkov. Možno aj to bolo jedným z dôvodov, prečo svoj postoj spolu s ostatnými spoluhráčmi prehodnotil a druhú sériu si Ľudová hudba Michala Pagáča nenechala ujsť. O necelé dva mesiace tak bude môcť zabojovať o postup do finále.


Z trojice nominovaných súťažiacich zo stredoslovenského kraja sa najväčšej podpory zo strany poroty dočkalo Folklórne združenie Stráne z Važca, ktorých vystúpenie označili členovia poroty za tip top. Združenie dokázalo do krátkeho vystúpenia napasovať takmer všetko z repertoáru Važca, čo viedlo porotcov k miernym obavám z toho, či ešte budú mať čím divákov zaujať. Napriek tomu do nich vložili svoju dôveru a posunuli ich ďalej. Trojicu postupujúcich uzatvára Folklórna skupina Poľana Jarabina, ktorá si pripravila neopočúvaný repertoár. Všetci porotcovia sa jednohlasne zhodli na tom, že postupujúcim z východoslovenského kraja nemôže byť nik iný.Autorka: Miroslava Rabčanová
Foto: Facebook.com/Ľudová-hudba-Michala-Pagáča


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti