Britská skupina Coldplay je vo svete hudby fenoménom. Prečo je to tak, sa pokúsi odhaliť nový osemdielny seriál BBC Radio 1 s názvom Music Uncovered: The Genius Of Coldplay. Moderátor Greg James si pozval ľudí, ktorí majú ku kapele blízko, či už manažéra Phila Harveyho alebo hudobníkov, ktorí so skupinou spolupracovali. Hosťom prvej časti bol Bono Vox.

Líder skupiny U2 v rozhovore prezradil, že jeho najobľúbenejšou skladbou od Coldplay je Clocks z albumu A Rush Of Blood to the Head (2002). Zaspomínal si na moment, kedy ju počul prvýkrát: "Pamätám si, keď som ju prvýkrát počul, ako som udieral do vzduchu mužným, ale nie agresívnym spôsobom, a potom som mal pocit: Ó, toto je jednoducho lepšie ako pieseň kohokoľvek iného v tento moment."

"Mal by som spomenúť, že Coldplay nie sú rocková skupina. Dúfam, že je to zrejmé. Deje sa tam niečo oveľa zaujímavejšie ako Isley Brothers alebo niečo také. Nemali by byť posudzovaní podľa rockových pravidiel. Zúrivosť (angl. Rage) je rieka tečúca pod väčšinou rockových formácií. Hudba Coldplay má iný zdroj a myslím, že to najlepšie odhaľuje skladba Clocks," myslí si Bono.

U2 aj Coldplay vystúpili v roku 2011 na hlavnom pódiu Glastonbury. Chris Martin, Jonny Buckland, Guy Berryman a Will Champion sa naň tento rok znova vrátia ako headlineri už po piatykrát. V počte vystúpení na hlavnom pódiu legendárneho festivalu tak prekonajú štvornásobných účinkujúcich The Cure. Vystúpenie na Glastonbury bude súčasťou svetového turné Music of the Spheres, pomenovaného po ostatnom albume Coldplay vydanom v roku 2021.

Text: Hudba.sk (zdroj: Music-news.com)