Dvanásty ročník festivalu Atmosféra je tu už o necelé dva mesiace. Hudobný program už poznáme, no kvalitatívne nezaostáva ani tohtoročný multižánrový sprievodný program. Na čo sa môžete tešiť?

Organizačný tím festivalu Atmosféra, ktorý sa pravidelne koná v Hontianskych Nemciach, každoročne kladie dôraz na hĺbku zážitkov. Tohtoročný sprievodný program sa nesie v troch líniách: dáva dôraz na dušu, ale aj na posilnenie komunitného princípu, a zároveň reflektuje svet, v ktorom žijeme. 

"Aj tento ročník sa nesie v znamení objavovania čara v každodenných zážitkoch. To, čo nám môže niekedy pripadať ako bežné a všedné, so sebou často nesie dávku výnimočnosti. Budeme radi, keď ju tento rok naši návštevníci objavia práve na Atmosfére," hovorí zakladateľka festivalu Gretka Pavlovová.

Prečítajte si tiež: Festival Atmosféra zverejnil hudobný program. V Hontianskych Nemciach vystúpia prvýkrát aj zahraničné mená

Program festivalu Atmosféra 2024 Zdroj: Han Donau

Program zameraný na dušu

Na Atmosfére možno už niekoľko rokov nájsť priestor s názvom Duša. Je to miesto, kde sa návštevníci môžu stíšiť a prežiť pokoj vo svojom vnútri. Aj tento rok sa v nej ľudia môžu tešiť na ranné cvičenie jogy, ako aj na rôzne druhy meditácií či diskusie o vnútornom svete.

Autorka úspešného podcastu Nevyhorení, Zuzana Šifra Matuščáková sa bude rozprávať so svojimi hosťami o vzťahoch a duševnom zdraví v interaktívnom projekte Prítomie. Spolu s uznávanou psychologičkou a párovou terapeutkou Lenkou Pavukovou Rušarovou budú rozoberať otázky, príbehy a rôzne životné peripetie, pričom budú hľadať spôsoby, ako ich zvládnuť. 

Duša prinesie aj rôzne formy súznenia so sebou samým. Môže ísť o fyzickú formu, ako je napríklad animal flow alebo ecstatic dance, ale aj o kreatívnu formu. Tento rok bude na Atmosfére prebiehať fotoexperiment s Welin, a opäť aj kreatívne písanie s Milou Haugovou, ktorá sa na Atmosféru vráti už štvrtýkrát.

"Vnímame, že téma duševného zdravia je čoraz aktuálnejšia a je nevyhnutné sa jej venovať. V čase spoločenských zmien a celkovej únavy cítime, že potrebujeme na Atmosfére vytvárať momenty, kedy sa môžeme vrátiť k sebe, prehĺbiť vzťah k sebe samým, čo nám pomôže získať oporu a silu aj v náročnejších časoch," dopĺňa Gretka Pavlovová. 

Atmosféra 2022 Zdroj: Dominika Bolgáčová

Komunitný stôl nebude len o jedle, ale aj o stretnutiach a rozhovoroch

Prvýkrát pribudne na atmosférickej lúke komunitný stôl. Nachádzať sa bude pri starom dube, ktorý je srdcom festivalu, a bude sa pri ňom raňajkovať, tvoriť, ale aj rozprávať. "Chceme vytvárať príležitosti, kde sa ľudia vzájomne prepoja, spoznajú a zažijú niečo nové. Môže to byť pri umeleckom programe, kreatívnych dielňach, ale aj pri spoločnom jedle. Aj o tom je Atmosféra," hovorí Pavlovová.

Pri stole sa bude odohrávať aj piknik, ktorý vznikne v spolupráci s iniciatívou Mier Ukrajine. Pôjde o tzv. food for thoughts koncept, ktorý nezahŕňa len kulinárske zážitky, ale aj medzikultúrne zdieľanie a pocity spolupatričnosti. Jeho úloha nie je len symbolická, bude slovensko-ukrajinským komunitným stretnutím.

Už tradične bude Atmosféru sprevádzať aj bohatý literárny program v spolupráci s Artforum Banská Bystrica a stretnutia so slovenskými súčasnými autormi a autorkami. Návštevníci si budú môcť vychutnať aj populárnu slam poetry alebo hudobno-poetický program v réžii Žanety More a hudobníčky Andrei Bučko.

Toddler Punk, festival Atmosféra 2021 Zdroj: Martina Mlčúchová

Spomienka na Stanku Apfelovú, divadlo aj pozorovanie hviezd

Na 12. ročníku vystúpi aj obľúbená detská kapela Toddler Punk. Jej súčasťou bola posledné roky aj hudobníčka Stanka Apfelová, ktorá tento rok podľahla rakovine. "Keďže Stanka sa ako hudobníčka pravidelne vracala na Atmosféru, rozhodli sme sa pripraviť špeciálny koncert. Spolu s Toddler Punk vystúpia na pódiu viacerí jej kamaráti, ktorí na ňu budú spomínať – ľudsky aj hudobne," prezradila Pavlovová.

Atmosféra zostáva verná aj divadlu a neštandardným zážitkom. Aj tento rok na Atmosféru dorazí Divadlo NUDE, tentokrát s populárnou inscenáciou Samson, ktorú hráva raz ročne – už jedenásť rokov. Samson rastie spolu s jeho tvorkyňami, Veronikou Malgot a Lýdiou Ondrušovou a zrkadlí aj zmeny v ich životoch.

Ak poveternostné podmienky dovolia a nadíde jasná noc, bude už tradične prebiehať komentované pozorovanie hviezd. Samozrejmosťou je aj denný interaktívny program v rámci areálu.

Viac folklóru aj v sprievodnom programe

Organizátori tento rok do programu vkladajú viac folklórnych prvkov. To sa zrkadlí nielen v hlavnom hudobnom programe, ale aj v tom sprievodnom. Návštevníci sa môžu tešiť na folklórnu školu tanca s Morongovcami i na školu spevu so Ženami z Muzičky

To, čo sa naučia na škole tanca a spevu, môžu následne zužitkovať počas Nočnej folklórnej veselice. Bude sa skákať cez vatru a účastníci sa budú môcť vrátiť do mladosti ich starých rodičov. Okrem toho festival pripravuje tanečný workshop Mahala, zameraný na jediný ženský rómsky tanec, ktorý pochádza z Rumunska.

Atmosféra 2022 Zdroj: Dominika Bolgáčová

Reflexia súčasného diania

Nemenej dôležitou súčasťou sprievodného programu Atmosféry sú diskusie so zaujímavými hosťami na aktuálne témy. "Návštevníci si budú môcť vypočuť Rozhovory o vesmíre s Vedátorom a astrofyzikom Norbertom Wernerom. No prinesieme aj diskusie o tvorbe hlbokých vzťahov a o stave kultúry. Rozhovory budú prebiehať aj na témy udržania demokracie, rozvoja regiónov a ľudia sa dozvedia viac aj o tom, v čom spočíva krása starnutia," približuje diskusný program Gretka Pavlovová.

Výnimočnou bude aj site-specific inštalácia Forests*, ktorú pripravia ukrajinské vizuálne umelkyne Myroslava Ganyushkina a Olia Mykhailyuk z ArtPole. Jej vernisáž sa uskutoční na festivale v piatok (2.8.) večer. K výstave prebehne aj odborná diskusia, venovať sa bude téme zamínovania ukrajinskej prírody. Krajinu okolo Atmosféry doplnia architektonické a svetelné intervencie Tomáša Tholta a Marcely Ráczovej v spolupráci so zoskupením 100huf a land art umelcov Myroslava Vaydu a Filipa Bednára.

* Projekt Forests sa realizuje v rámci programu Zmina: Rebuilding, v spolupráci medzi IZOLYATSIA (UA), Trans Europe Halles (SE) a Malý Berlín (SK) a je spolufinancovaný programom Európskej únie -  Creative Europe.

Program, ktorý ocenia najmenší návštevníci

Atmosféra je aj o deťoch a pri tvorbe dramaturgie sa na ne kladie rovnaký dôraz ako pri dospelom návštevníkovi. Okrem koncertu Toddler Punku sa môžu tešiť na detské divadlá, čítania rozprávok (nielen) na dobrú noc, kreatívne maľovanie, či beatboxerský workshop od známeho slovenského beatboxera Emila Essa Smoligu.

Na malých návštevníkov čakajú aj rôzne tvorivé dielne či akrojoga pre deti, ktorú môžu zažiť, tak ako aj mnohé iné aktivity, spolu so svojimi rodičmi. "Niektoré z aktivít tento rok tvoríme v spolupráci s Rádiom Junior," dodáva Pavlovová.

Atmosféra sa tento rok uskutoční od 2. do 4. augusta na lúke pri Hontianskych Nemciach. Všetky informácií o hudobnom i sprievodnom programe nájdete na oficiálnom webe Atmosféry festivalatmosfera.sk.

Festival Atmosféra 2024 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Redakciu Hudba.sk za tím festivalu Atmosféra informoval Marek Kučera. Správu sme upravili.