Atmosféra rozvíri tuzemské festivalové vody už po dvanásty raz. Aktuálny ročník prinesie silný line-up nielen zo Slovenska a Českej republiky. Po prvýkrát do Hontianskych Nemiec zavítajú aj interpreti z Veľkej Británie. Na čo sa môžu návštevníci tešiť tento rok?

Festival Atmosféra sa pravidelne vyznačuje osobitou dramaturgiou každého ročníka. Tá zvyčajne reflektuje spoločenské dianie, no dôraz dáva aj na hĺbku ponúkaných zážitkov. "Aj tento rok chceme našim návštevníkom na atmosférickú lúku priniesť skutočne čarovnú Atmosféru. Snažíme sa pre nich, a aj pre nás, vytvoriť priestor, kde môžeme byť sami sebou a plne autentickí. Malebný mikrosvet, v ktorom sa navzájom budeme cítiť akceptovane, slobodne a bezpečne," vysvetľuje hlavná organizátorka, Gretka Pavlovová.

Atmosféra 2022 Zdroj: Pavel Kudivani

Skutočne čarovná Atmosféra v novom dizajne

Dvanásty ročník festivalu sa bude konať na lúke neďaleko Hontianskych Nemiec od 2. do 4. augusta a v kampani dostal prívlastok Skutočne čarovná Atmosféra. "Atmosféru vnímame ako oslavu jednoduchých, no zásadných chvíľ, ktoré majú silu z obyčajností vytvárať magické, neopakovateľné okamihy, ktoré majú silu navždy sa vpísať do spomienok. Chceme sa o ne s našimi návštevníkmi počas všetkých troch dní trvania festivalu podeliť," dopĺňa Pavlovová.

Spustenie kampane Atmosféry sprevádza už tradične manifest, ktorého vizuálnu stránku reprezentuje úplne nový prístup. Ostatných sedem ročníkov reprezentovali Atmosféru ilustrácie slovenskej ilustrátorky Tiny Minor, no tento rok sa jej symbolom stala ilustrácia od Han Donau. Tá vvo svojom vizuále upriamuje pozornosť práve na to, že festival sa skladá z rôznych pekných mikro momentov, ktoré sa zlievajú do veľkej čarovnej Atmosféry. "Neviete spätne povedať, čo presne to bolo, vďaka čomu ste zabudli na okolitý svet. No ten pocit pretrváva ako hrejivý farebný oblak, v ktorom sa na pár dní stratíte," hovorí ilustrátorka.

Vizuál festivalu Atmosféra 2024 Zdroj: Han Donau

Návraty aj premiéry umelcov, ktorí na lúke ešte nevystúpili

"Pri tvorbe programu sme, ako zvykneme, zvolili niekoľko prístupov. Zavolali sme viacero mien zo zahraničia (Česká republika a Veľká Británia), no na atmolúku voláme aj interpretov, bez ktorých si festival jednoducho nevieme predstaviť. V neposlednom rade sa návštevníci môžu tešiť aj na veľké zoskupenia, ktoré tvoria desiatky interpretov. Našu dramaturgiu charakterizuje žánrová rôznorodosť a hudobná pestrosť," dopĺňa Pavlovová.

V rámci zahraničných mien do Hontianskych Nemiec z Veľkej Británie zavítajú speváčka Caoilfhionn Rose a hudobník Daudi Matsiko. Z Českej republiky príde prvýkrát Lenka Dusilová BAND, no okrem nej sa so svojou experimentálnou tvorbou predstaví aj trio Himalayan Dalai Lama a po dvoch rokoch sa vráti hudobník Václav Havelka, ktorý tentokrát vystúpi s Irenou a Vojtěchom Havlovými.

Úvod roka 2024 sa na slovenskej scéne niesol v znamení novej tvorby a silných nových albumov – piesne z nich na "atmolúke" predstavia napríklad Jana Kirschner, Korben Dallas, Para, Billy Barman či Medial Banana.

Zaznejú aj výrazné nahrávky roka 2023, ktoré predstavia Katarína Koščová s Danielom Špinerom, skupiny Dennyiah a Meowlau x Val, víťaz Rádiohláv v kategórii Album roka od poslucháčov aj hudobnej kritiky Fvck_Kvlt a Robert Pospiš s Martinom Sillayom, ktorí zahrajú svoje Piesne na dobrú noc. Úplne novú aj staršiu tvorbu predstaví projekt KKR (Kontrola kvality reality), za ktorým stojí raper Lyrik z Modrých Hôr a hudobný producent Rentip, a prídu aj Vec so Šimonom Švidraňom a FVLCRVM

Návštevníkov určite poteší aj vystúpenie viac ako 70 detí zo zboru Superar, ktorý sa predstaví s členmi Slovenského komorného orchestra s projektom Oslava rozmanitosti. Rovnako silný nadžánrový zážitok prinesie aj spojenie Folk&Bass Orchestra spolu so Ženami z Muzičky. Dokopy sa na dvanástej Atmosfére predstaví takmer 30 hudobných zoskupení a interpretov.

"Tento rok sme zaradili do programovej skladby aj viac folklóru. Vnímame, že v spoločnosti prevláda zvláštny trend jeho politizovania. My sme však zástancami slobody a toho, že folklór patrí nám všetkým a je súčasťou tradície každého jedného z nás. Preto aj festival po prvýkrát otvorí folklórne vystúpenie skupiny Ondro a kamaráti," dopĺňa Pavlovová.

Manifest 12. ročníka festivalu | Skutočne čarovná atmosféra

Ktosi múdry raz povedal: "Skutočné čaro života nespočíva v jeho výnimočnosti, ale naopak, v jeho všednosti." – v tých momentoch, keď sa zastavíme a uvedomíme si ich krásu a hĺbku.

Je to pocit, ktorý nami preniká, keď na nás zasvieti slnko uprostred lúky, keď cítime lásku a vďačnosť za to, že sme.

Atmosféru vnímame ako oslavu týchto jednoduchých, ale zásadných chvíľ. Naším poslaním je tvoriť pre vás priestor, v ktorom môžete, ale pokojne nemusíte znovuobjaviť čaro obyčajnosti.

Je to na vás. 

Jedno však vieme isto – je to práve tu, niekde medzi tichým šepotom stromov, teplom zmysluplných stretnutí a melodickým šumením hudby, kde sa rodia spomienky, ktoré sú tak skutočné, že ich dotyk zostáva s nami navždy.

Atmosféra prináša už dvanásť rokov čarovne skutočné zážitky, príďte si ich vychutnať spolu s nami.

Festival Atmosféra 2024 sa uskutoční od 2. do 4. augusta v Hontianskych Nemciach. Všetky podrobnosti o festivale nájdete na oficiálnej stránke festivalatmosfera.sk a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Redakciu Hudba.sk za organizátorov festivalu informoval PR manažér Marek Kučera. Správu sme upravili a doplnili.