Hlavná stránka

>

Správy

>

Ďuďo zo skupiny Hex prehral svoj boj s rakovinou. Zomrel vo veku 46 rokov

Ďuďo zo skupiny Hex prehral svoj boj s rakovinou. Zomrel vo veku 46 rokov

14.08.2019 - 23:10 | redakcia

Líder skupiny Hex Peter "Ďuďo" Dudák podľahol rakovine pankreasu, s ktorou bojoval od leta 2018. Napriek prebiehajúcej liečbe bol aj posledný rok stále aktívny, pôsobil naďalej v kapele a koncertoval. Smutnú správu zverejnil v stredu večer novinár Miro Kern. Úmrtie hudobníka následne potvrdil aj jeho spoluhráč z Hexu Tomáš "Yxo" Dohňanský.


Aktualizácia (15.8., 12:30)

Reakcia skupiny Hex: "14. augusta 2019 nás po dlhej a ťažkej chorobe opustil náš kamarát, brat, priateľ. Cítime nekonečnú bolesť. Aj napriek tomu, že sme už dlhší čas boli konfrontovaní s krutou realitou, stále nevieme túto informáciu pochopiť. Ďakujeme za krásnych spoločných 30 rokov, nekonečné množstvo spoločnej radosti, zážitkov a všetkého, čo si nám v živote doprial. A nebolo toho málo. Nikdy nezomrie ten, ktorý žije v piesňach a našich srdciach... Ďuďko, ďakujeme za všetko a dávaj na nás pozor... #hexfamily"

Peter "Ďuďo" Dudák zo skupiny HexFoto: Braňo Šimončík

Kapela Hex v lete odohrala niekoľko vystúpení na festivaloch, vrátane svojho domovského Žákovic Open, kde Dudáka, rovnako ako na minulom ročníku, za mikrofónom nahradil Peter "Šarkan" Novák, známy zo skupiny Žena z lesoparku. Napriek zdravotnému stavu speváka si Hex naplánoval na jeseň tohto roka aj tri špeciálne koncerty na oslavu 30. výročia svojho vzniku.

Skupina zatiaľ neinformovala, či sa plánované koncerty napriek strate frontmana uskutočnia. Jej skladby však aj v minulosti spievali iní speváci. V roku 2013 dokonca v rámci výberovky Všetko najlepšie vyšlo bonusové CD, na ktorom blízke skupiny a interpreti spievajú pesničky od Hexu. Na krste nahrávky v Ateliéri Babylon sa vtedy po boku Hexákov predstavili členovia kapiel Para, Polemic, Le Payaco, Billy Barman, Puding Pani Elvisovej, Vetroplach, Vidiek, From Our Hands, Walter Schnitzelsson, Talkshow, Korben Dallas, Diego a hudobník Marián Čekovský.

Ďuďo z Hexu, Bratislava, 20.11.2013Ďuďo na špeciálnom koncerte Hexu v Ateliéri Babylon, 2013 - viac fotiek

Hudobný mozog a plachý líder

Niečo podobné by sa mohlo v pietnejšej atmosfére zopakovať i na jesenných výročných koncertoch. Bola by to pekná rozlúčka s fanúšikmi, ďalšie pokračovanie fungovania kapely Hex je totiž veľmi nepravdepodobné - Ďuďo bol (spolu s textárom Martinom Žúžim) jej hlavnou tvorivou silou. Na pódiu pritom nepatril medzi najvýraznejších frontmanov. Napriek peknému hlasu nebol výnimočným spevákom ani prirodzeným šoumenom a k médiám aj k fanúšikom sa zaňho väčšinou prihováral basgitarista Yxo. Ako tvorca pesničiek, aranžér a producent však Dudák patril medzi špičku na slovenskej scéne. Producentsky bol podpísaný napríklad aj pod prelomovými hitmi Adama Ďuricu Neľutujem a Mandolína.

"Ďuďo bol (na pódiu) zrejme tým najplachejším lídrom kapely, akého som mal možnosť zažiť. Na druhej strane bol jasným hudobným mozgom kapely, ktorý vedel skomponovať, zaranžovať a aj nahrať zdanlivo jednoduchú pop-rockovú skladbu tak rafinovane, že až s odstupom času oprávnene zisťujeme, koľko skvelého všestranného umeleckého talentu do nich vedel vložiť," napísal v dlhšej spomienke na speváka, skladateľa a producenta známy hudobný redaktor a moderátor Juraj Čurný.


Na správu o spevákovom úmrtí reagovalo na sociálnych sieťach aj množstvo slovenských hudobníkov a spriaznených kapiel, napríklad Le Payaco, Slobodná Európa, Polemic, Gladiator, Para, Billy Barman, Korben Dallas, Lavagance, Richard Müller, Katarína Knechtová, Adam Ďurica, Martin Harich a ďalší.

"Ďuďo, ďakujeme Ti za všetko! Odpočívaj v pokoji kamarát a občas sa sem na nás pozri, čo tu vystrájame... Bol si najväčší frajer," napísali na svojom kapelovom profile členovia skupiny Le Payaco. Kým s niektorými kapelami ho spájalo "len" spoločné priateľstvo a koncerty či festivaly, kde sa pravidelne stretávali, s inými aj hudobne spolupracoval. "Veľmi smutná správa nás zastihla dnes večer. Náš štvrťstoročný kamarát a kolega z branže, producent našich prvých albumov a predovšetkým dobrý človek nás opustil... Bolo nám cťou poznať Ťa. Odpočívaj v pokoji," rozlúčila sa na diaľku skupina Polemic.

"Toto je naozaj veľmi smutná správa. Ďuďo, budeš mi chýbať. Ale tiež celému hudobnému svetu. Veľmi som ti držal palce. Odišiel veľký človek, veľký hudobník. Vyjadrujem úprimnú sústrasť celej rodine, spoluhráčom z kapely Hex a ďalším priateľom," uviedol Richard Müller. "Je to neuveriteľné a smutné, v našej hudobníckej komunitke to už nikdy nebude tak ako predtým. Kamarát, budeš nám veľmi chýbať!!!" napísali členovia kapely Para.


S hudbou žil od detstva, jeho pohľad na ňu zmenili The Cure

Peter Dudák
sa narodil 11. marca 1973. Od šiestich rokov sa učil hrať na klavír a vyštudoval Vysokú školu múzických umení, ale tiež Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Patrí k zakladajúcim členom skupiny Hex, s ktorou za tri dekády pôsobenia na scéne nahral množstvo hitov a vydal deväť štúdiových albumov.
 
Na vznik kapely, ktorá začínala v čase prebiehajúcej Nežnej revolúcie na jeseň a v zime 1989, si začiatkom leta pri príležitosti jej blížiaceho sa 30. výročia zaspomínal Yxo: "S Ďuďom sme boli medzi siedmou a ôsmou triedou v pionierskom tábore. Vtedy strašne fičala Tublatanka a my sme si hovorili, že by sme aj my mali založiť kapelu. Tak vznikla skupina Hexenšus, a neskôr, keď sme to začali brať trochu vážnejšie, tak sme to skrátili na Hex, aby to lepšie vyniklo."

Samotný Ďuďo dodal, čo bolo preňho v tých časoch najväčšou inšpiráciou. "Pre mňa bol dôležitý moment v prvej triede na gymnáziu, kedy sme boli na výlete vo vtedy ešte východnom Nemecku a tam som po prvýkrát počul skupinu The Cure. A doniesol som si odtiaľ nahratú kazetu. Tým sa zmenil môj hudobný vkus, ktorý som priniesol aj do našej tvorby. Rád si spomínam na revolučné mesiace, kedy sme nacvičovali náš prvý koncert v tejto zostave."

Členom skupiny, vtedy ešte študentom, prišlo vhod, že sa v novembri 1989 veľmi nechodilo do školy. Voľný čas teda využili aj na nácviky. Prvý koncert odohral Hex 17. februára 1990 v bratislavskej Petržalke. Odvtedy má kapela za sebou viac ako 1300 koncertov, desiatky úspešných hitov, deväť štúdiových, dva výberové albumy a získala mnohé významné hudobné ceny.


V októbri 1992 vydali debutový album Ježiš Kristus nosí krátke nohavice. V septembri 1993 vyšiel druhý album Abrakadabra s hitom Letná láska a v decembri 1994 tretí s názvom Hex a hitom 1, 2, 3, Dobrý deň. Úspešný bol album Ultrapop, vydaný v máji 1997, z ktorého sú známe skladby Vetroň a Maťo a Linda. Z albumu Supermarket (1999) zase pochádza hit Každý deň je Nedeľa.

Podobný úspech dosiahli aj s albumom Víkend, ktorý vyšiel v novembri 2002. Populárne z neho sú skladby V piatok podvečer, Michaela a Chvíľu áno, chvíľu nie. Úspech mal aj album Nikdy nebolo lepšie, ktorý vyšiel v máji 2006, z neho pochádzajú hity Život, Nikdy nebolo lepšie či Bratislavskí chalani. V roku 2006 vyšli kompilácie Hex 1990-1995 a Hex 1996-2000.

V novembri 2007 vyšlo DVD Cesta z mesta - Live a v novembri 2010 štúdiový album Ty a ja, ktorý sa krstil originálne na Lomnickom štíte. V novembri 2013 nasledovala spomínaná kompilácia s názvom Všetko najlepšie, na ktorej sa ako jeden z bonusov objavil aj nový singel Keď sme sami. Napokon sa z neho stala jedna z najúspešnejších skladieb skupiny, ktorá ju vo veľkom štýle vrátila do playlistov najpočúvanejších rádií. Za roky 2014 a 2016 s ňou dokonca získali cenu SOZA za najhranejšiu domácu pieseň.


Posledný album Tebe vydala skupina v novembri 2017. Okrem CD vyšiel aj v limitovanej edícii vo vinylovej verzii. "Hrá naozaj pekne a znie trochu inak ako CD. Master na platni je totiž mäkší. Vinyl má aj peknú dizajnovú podobu, je to taký 'meisterstück'," uviedol vtedy spevák a autor hudby Peter "Ďuďo" Dudák. Pridanou hodnotou albumu Tebe je tiež s poviedka Pištu Vandala. Ústrednou skladbou romantického príbehu je pieseň Srdce, ktorá sa stala ďalším úspešným singlom, aj vďaka sugestívnemu videoklipu, ktorý vyšiel už po tom, ako bola spevákovi diagnostikovaná smrteľná choroba.

Recenzia albumu Tebe: Hex nahral veselo-neveselý album s ľahkosťou sebe vlastnou

Zloženie kapely Hex sa od vydania debutového albumu Ježiš Kristus nosí krátke nohavice (1992) nezmenilo, okrem Ďuďa sú jej nezameniteľnými členmi Martin "Fefe" Žúži (gitara, texty), Tomáš "Yxo" Dohňanský (basgitara) a Tibor "Tybyke" Szabados (bicie). Keď v roku 2018 diagnostikovali Dudákovi nádorové ochorenie, počas jeho liečby vystupoval so skupinou Hex dlhoročný kamarát skupiny Peter "Šarkan" Novák. Keď je však spevák zároveň aj hlavným autorom-skladateľom, väčšinou sa s jeho úmrtím končí aj príbeh samotnej kapely.

Členom skupiny Hex aj spevákovej rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť a želáme veľa sily.


Text: Patrik Marflák (zdroj: SITA, TASR, Facebook) + biografia z TASR
Foto: Daša Šimeková (titulná fotografia), Braňo Šimončík, Marko Erd - archív Hudba.sk (foto v článku)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti