Hlavná stránka

>

Správy

>

Košická kapela The Parentals zverejnila energickú novinku Waves

Košická kapela The Parentals zverejnila energickú novinku Waves

14.12.2020 - 10:30 | redakcia

Skupina The Parentals prichádza po dlhšej odmlke s novým singlom. Skladba Waves je prvou lastovičkou z ich nového materiálu, ktorý formácia plánuje postupne vydať v roku 2021.


Tohtoročnú nepriaznivú situáciu využili členovia kapely The Parentals na intenzívnu štúdiovú prácu a skompletizovanie nového hudobného materiálu. "Po viacerých rokoch existencie kapely sme sa dostali do štádia, keď konečne v štúdiu pracujeme na skladbách, ktoré nie sú staršie 'šuflíkové nápady', ale úplné novinky," prezrádza spevák, skladateľ a líder košickej formácie Miroslav Felber.

Posun vo svojej tvorbe prisudzujú najmä tomu, že si prestali klásť mantinely z hľadiska žánra a nástrojovej palety. Nebránia sa ani elektronike ani viac popovým vodám, čo sa odráža v novej skladbe, čo sa odráža aj v novom singli.


Svoj podiel na novom zvuku kapely má nový gitarista Rado Šulek, ktorý v kapele nahradil Doda Lumtzera. Aktívne sa zhostil aj pozície producenta a formáciu posunul do ďalšej etapy jej hudobného smerovania. Základ však zostáva rovnaký. "Tento projekt stále mal a aj vždy bude mať rockový základ a dušu. Každý člen kapely však má svoj špecifický hudobný záber a prináša nové vplyvy do kolektívu, takže sa snažíme posúvať spoločne, čo rozhodne tiež veľmi podnecuje kreativitu. V súčasnosti sa snažíme nápady a produkciu oveľa menej komplikovať, čo najmenej sa odkláňať od pôvodnej línie pesničky a celú produkciu riešiť viac pocitovo a nerozmýšľať pridlho nad malými detailmi, aby sa nestratila pointa a náboj," hovorí Felber na margo novej tvorby The Parentals.

Text piesne Waves vznikol počas spevákovho pobytu v Japonsku pri sledovaní morských vĺn. "V diaľke sa zdajú malé, ale keď sa priblížia k brehu, vedia narobiť škodu. Menia sa zo sekundy na sekundu a nikdy nedokážeme na sto percent predpokladať, čo spravia. Podobne je to aj s našimi emóciami, ktoré ťažko dokážeme v niektorých momentoch kontrolovať a ani sa nenazdáme a vychýlia nás z kurzu," približuje ideu textu, ktorý dáva do súvislosti aj so súčasnou situáciu vo svete. "Práve v takých obdobiach je dôležité mať niekoho, kto nás tou búrkou dokáže bezpečne previesť. Jednu z takýchto veľkých emocionálnych vĺn práve zažívame aj teraz ako dôsledok pandémie a sociálneho odlúčenia."

Ako dodáva, práve tvorba samotná mu pomáha vyrovnávať sa situáciami a pocitmi. "Tým, že v textoch stále reagujem na aktuálne rozpoloženie, či už seba alebo ľudí okolo mňa, prirodzene sa menia i témy, ktoré opisujem v skladbách. Absolútne odlišné veci zamestnávali moju myseľ, keď som bol dvadsaťročný a úplne iné dnes. Už pred pandémiou som sa snažil čo najviac si vážiť maličkosti a tešiť sa z prítomnosti, a táto filozofia ma udržuje pri zmysloch. Ak však náhodou spadnem do temnejších vôd, snažím sa to vyhnať hudbou z hlavy von a pretvoriť to na niečo kreatívne. Hudba pre mňa bola vždy aj nevyhnutná forma terapie."

Novinka je v angličtine, no fanúšikovia skupiny sa v roku 2021 môžu tešiť aj na nové slovenské texty. "Máme už dve skladby v rodnom jazyku na predošlom albume a určite sa chystáme v tomto trende pokračovať. Avšak treba podotknúť, že napísať naozaj dobrý text v slovenčine nie je vôbec jednoduché," uzatvára s úsmevom.

Košická rocková skupina The Parentals vznikla v roku 2004. Okrem speváka a gitaristu Miroslav Felber a gitaristu Rada Šuleka sú členmi zostavy bubeník Jozef Dvořák a basgitarista Martin Samuely. Formácia má na konte viac ako 150 klubových a festivalových koncertov na Slovensku a v Čechách, no predstavila sa aj vo Francúzsku. Vydala dva štúdiové albumy Nothing's Changed (2009) a Swing Punk (2015).

Informácie a foto redakcii Hudba.sk za skupinu The Parentals poskytol PR manažér Michal Neffe. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti