Hlavná stránka

>

Správy

>

Úplne nová a predsa stále tá istá Adele. S novým singlom opäť roztápa srdcia!

Úplne nová a predsa stále tá istá Adele. S novým singlom opäť roztápa srdcia!

15.10.2021 - 09:00 | redakcia

Možno ste si v posledných mesiacoch všelikde prečítali, že speváčka Adele za rok schudla takmer 50 kíl. Je to vskutku úctyhodná zmena a vyzerá úžasne, no ak vás v prípade najúspešnejšej britskej umelkyne posledných dekád zaujíma aj niečo iné ako jej telesná schránka, ste na správnom mieste. Dnes totiž zverejnila dlho očakávaný nový singel a je skvelý.


Mnohým už chýbala, veď na jej novú tvorbu sa čakalo dlhých šesť rokov. Dnes sa to však zmenilo. Úderom polnoci Adele zverejnila avizovaný singel s názvom Easy On Me a odštartovala ďalšiu kapitolu svojej megaúspešnej kariéry, ktorá zahŕňa viac ako 120 miliónov predaných nahrávok, 15 cien Grammy a deväť sošiek BRIT Awards.

Novinka je prvou ochutnávkou z jej štvrtého albumu s názvom 30. Rovnako ako všetky svoje doterajšie albumy ho dnes už 33-ročná speváčka, skladateľka a textárka pomenovala podľa roku svojho života, ktorý ju svojimi udalosťami inšpiroval pri tvorbe. Neprekvapí, že skladba Easy On Me je pomalou baladou plnou emócií, ktoré nesie predovšetkým jej fenomenálny hlas. Adele síce fyzicky prešla neuveriteľnou premenou, ale štýl hudby, s ktorým si získala srdcia miliónov fanúšikov po celom svete, zostáva rovnaký. V piesni ju sprevádza len klavír, ktorý krásne dopĺňa jej emotívny spev, neskôr sa v pozadí pridá nenápadný beat.

V texte skladby Easy On Me sa Adele svojmu synovi Angelovi a dnes už exmanželovi Simonovi vyznáva z ľútosti, že nedokázala urobiť viac, aby boli šťastnou rodinou. Je to výpoveď ženy, ktorá si uvedomila, že v momente, kedy sa jej vzťah rozpadáva, musí myslieť predovšetkým na seba a necítiť sa za to vinná, aj keď sa to nezaobíde bez toho, aby svojich najbližších zranila. V kontraste so silnou atmosférou skladby je intro videoklipu, zachytávajúce bežný telefonický hovor matky s dieťaťom či manželom o tom, že ide za ním a možno bude meškať. Je to typická Adele - keď ju počujete v rozhovoroch, ani by vám nenapadlo, aké zlato skrýva v hrdle.

Charakteristický pre Adele je aj samotný vizuál, ktorého autorom je filmový režisér, herec a kostýmový dizajnér Xavier Dolan. Ten sa postaral aj o prvý videoklip jej predošlého albumu k hitu Hello a novinka má veľmi podobnú estetiku. Dôležitý moment klipu Easy On Me nastáva v druhej polovici, kedy sa zmení z čiernobieleho na plnofarebný. Stane sa tak po vete "Zmenila som samu seba, aby som vás dala na prvé miesto... Ale teraz sa vzdávam", ktorá vystihuje celý odkaz skladby. Premiéru videoklipu napriek nočnej hodine sledovali stovky tisíc fanúšikov a za prvých osem hodín od zverejnenia má vyše 15 miliónov prehratí. Nič iné sa však pri popovom návrate roka (spolu s novinkami od legendárnej štvorice ABBA) ani nedalo čakať.


Album o rozvode so sebou samou

Okrem singla Adele tento týždeň potvrdila aj dátum vydania album 30. Na trh sa dostane 19. novembra a známy je už aj jeho obal, na ktorom je speváčkina fotografia z profilu od Simona Emmetta bez jej mena či názvu nahrávky.

Už o päť týždňov sa teda skončí doteraz najdlhšie čakanie na nový album najväčšej britskej ženskej speváckej hviezdy 21. storočia. Jej predchádzajúca štúdiovka 25 vyšla v roku 2015 a Adele medzitým zažila v osobnom živote veľa zásadných zmien, ktoré ovplyvnili jej tvorbu. Stihla sa totiž vydať (2018) aj rozviesť (2021). Jej manželom bol podnikateľ a filantrop Simon Konecki, s ktorým tvorila pár už od roku 2011 a v roku 2012 sa im narodil syn Angelo James. Budúci týždeň, 19. októbra, chlapec oslávi 9. narodeniny.

Rodina žije v Los Angeles, pričom Adele aj Konecki majú domy hneď cez ulicu a napriek rozchodu sa pravidelne stretávajú pri spoločných filmových večeroch. Speváčka nedávno priznala, že v L.A. sa jej žije lepšie ako v Londýne, pretože vždy chcela žiť tam, kde je "čerstvý vzduch a kde môže vidieť oblohu". Mimochodom, exmanželovi kúpila dom ona.

Adele - obal albumu 30, 2021Obal albumu 30 (foto: Simon Emmett)

V rozsiahlych aktuálnych rozhovoroch pre americký magazín Vogue a jeho britskú verziu Adele prezradila, že nový album bude najosobnejšou nahrávkou, akú kedy ponúkla. Veľký podiel na tom má práve rozvod a vzťah so synom. Ako uviedla, ľutuje, že mu ukončením spolužitia s otcom spôsobila veľa bolesti, no myslí si, že to bolo správne rozhodnutie. "Raz, keď mal asi šesť a pol roka, sa ma spýtal, či ho vidím. Povedala som mu, že áno, ale on mi odvetil, že on ma nevidí. Vtedy sa mi rozpadol celý život. Vedel, že tam nie som," priznala. Odvtedy sa so synom snaží pravidelne rozprávať o tom, čo sa stalo. Na druhý deň pre neho dokonca napísala skladbu, ktorá sa objaví na štúdiovke.

Speváčka svoj štvrtý album vníma aj ako akýsi odkaz pre syna do budúcna. "Mala som pocit, že som mu to celé chcela vysvetliť prostredníctvom tejto štúdiovky, keď bude mať po dvadsiatke alebo tridsiatke. Vysvetliť mu, kto som a prečo som sa dobrovoľne rozhodla rozobrať celý jeho život v honbe sa vlastným šťastím. Niekedy bol kvôli mne naozaj nešťastný. Neviem, či niekedy dokážem túto ranu vyliečiť," priznala. Adele si však nemyslí, že ide o typický rozchodový, resp. rozvodový album. "Skôr je to o rozvode so mnou samotnou," zasmiala sa v rozhovore pre Vogue.

"Keď som pracovala na albume, bola som veľmi krehká. Preto som chcela spolupracovať len s niekoľkými ľuďmi," dodala. Dve skladby napísala s Gregom Kurstinom, s ktorým spolupracovala na hite Hello. Na ďalších dvoch piesňach pridal ruku k dielu Inflo, producent z Londýna, s ktorým často spolupracuje Danger Mouse. V iných skladbách zanechali svoj rukopis Max Martin, Shellback, Ludwig Göransson či Tobias Jesso Jr. Ako zvyčajne, Adele použila pôvodné vokály z demo nahrávok, pretože ako sama tvrdí, majú jedinečnú charizmu a naliehavosť, ktorú pri opätovnom nahrávaní strácajú.

Adele na titulke magazínu Vogue, 2021

Cvičením k zdravému telu aj mysli

Rodáčka z Londýna pre Vogue porozprávala aj o ďalšej výraznej zmene v jej živote. V máji 2020, pri príležitosti svojich narodenín, zverejnila na Instagrame fotografiu v čiernych šatách a ľudia neverili vlastným očiam. Videli totiž "novú Adele", ktorá mala o niekoľko desiatok kilogramov menej. Konkrétne o 45 kilogramov. Dosiahla to vďaka pravidelnému cvičeniu, ktorému sa venuje aj naďalej. Potvrdila, že žiadnu diétu nedržala. Jej cieľom pritom nebolo zhodiť zopár kilogramov, ale byť silnejšia po fyzickej aj psychickej stránke. Ako prezradila, práve vďaka pravidelnému cvičeniu sa zbavila častých pocitov úzkosti, ktoré predtým prežívala.

Okrem nového imidžu má tiež nového partnera. Je ním športový agent Richard Paul, ktorého klientom je napríklad basketbalista LeBron James. Spoznali sa už pred rokmi na párty, keď bola speváčka podľa vlastných slov trocha pod parou a zapáčilo sa jej, že Paul, na rozdiel od iných mužov, len tak nepostával, ale tancoval. Pri tejto príležitosti tiež priznala, že "vždy mala veľmi blízky vzťah k alkoholu". "Vždy ma veľmi fascinoval. Práve alkohol bol prekážkou medzi mnou a otcom, takže som vždy chcela spoznať, čo je na ňom také úžasné," povedala. Jej otec, ktorý rodinu opustil krátko po narodení speváčky, tento rok zomrel. Ich vzťah nebol práve najlepší, v detstve jej však veľmi pomáhala hudba. "Hudba bola mojím súrodencom, ktorého som nikdy nemala," vyjadrila sa veľká fanúšička Beyoncé a Amy Winehosue.

Umelci mávajú veľký dar. Turbulentné roky sa často pozitívne premietnu do ich tvorby a podľa prvého singla to vyzerá tak, že to bude platiť aj u Adele, ktorá sa na návrat veľmi teší. "Som pripravená byť opäť slávna," vyhlásila po rokoch strávených mimo žiar reflektorov. Tentoraz však bude myslieť aj na syna, ktorý ju zatiaľ nevidel vystupovať pred vypredaným štadiónom. I keď nejakú skúsenosť už má. Ako štvorročného ho matka vzala na koncert jeho obľúbenej speváčky Taylor Swift a keď videl tisíce fanúšikov, "spadla mu sánka". Mimochodom, práve Swift kvôli Adele posunula vydanie novej verzie svojho albumu Red z roku 2012 o týždeň skôr.

Autori: Patrik Marflák, Lukáš Dedík (text pod videom)
Foto: Raven B. Varona


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti