Martin Císar a Elis Mráz sa spoznali v roku 2014, keď ich spojila spoločná účasť v speváckej súťaži Hlas Československa. Teraz sa spojili v novinke Ty a ja, ktorou poukazujú na pravú hodnotu Vianoc. Tou je byť so svojimi blízkymi. No čo ak plány skríži diaľka? Vtedy nezostáva nič iné, než veriť na vianočný zázrak.

Obaja speváci si v speváckej šou pred rokmi sadli natoľko, až sa z nich stali najlepší priatelia. Martin to potvrdil týmito slovami: "Pre mňa je Elis ako sestra. Čokoľvek sa v našich životoch stane, ihneď to spolu konzultujeme. Vždy mi vie poradiť, či už v súkromnom živote alebo v rámci hudby." "Niekedy mám pocit, že aj napriek tomu, že sa s Martinom nevidíme často, trávim s ním najviac času. Aj keď spolu nie sme fyzicky, voláme si takmer každý deň," dodala Elis. Od súťaže ubehlo niekoľko rokov, počas ktorých sa speváci neustále stretávali a vytvárali rôzne coververzie zahraničných hitov. Medzi najznámejšie spoločné počiny patrí ich verzia hitu Shallow alebo piesne Too Good at Goodbyes od Sama Smitha.

Vianočnú novinku Ty a ja umelci vidia ako prirodzené vyústenie ich dlhoročného priateľstva. Pieseň je zároveň prvým spoločným, autorským dielom. Spomínaný duet zložili a venovali všetkým ľudom, ktorí nemôžu tráviť vianočný čas so svojimi rodinami, partnermi či priateľmi. Podľa spevákov je najkrajší vianočný dar práve možnosť byť s blízkymi. O videoklip sa postaral Marko Parničan z Kontrast production. Video sa natáčalo v krásnom penzióne Rosenthal neďaleko Trnavy. Celé natáčanie sa nieslo v pozitívnom duchu a malo príjemnú, vianočnú atmosféru. 


Vianoce nie sú o daroch, ale o ľuďoch

"Ty a ja je o pravých vianočných hodnotách. Myslím si, že sa nájde veľa ľudí, ktorí by radi trávili sviatky v kruhu rodiny či priateľov, no aktuálna situácia im to neumožňuje," konštatuje talentovaná blondínka. Keďže Elis pochádza z Prahy a Martin z Trnavy, ich stretnutia sú v súčasnosti komplikovanejšie. "Aj keď to nie je veľká diaľka, koronavírus nám stretnutia komplikuje. Mrzí ma, že počas sviatkov nebudeme spolu. No napriek tomu, že nemôžem byť s každým, s kým by som chcela byť, som vďačná, že môžem byť s milovanou rodinou." Speváčka tvrdí, že nie každý má tú možnosť byť doma a užívať si sviatky s najbližšími. "Dokážem sa vcítiť do toho, čo prežívajú ľudia, ktorí sú od svojej rodiny počas Vianoc odlúčení. Neviem si predstaviť, že by som bola napríklad sama v cudzej krajine," zhrnula svoje pocity Elis.

"Pieseň sme s Elis zložili najskôr spontánne, pre svoje potešenie," poznamenal Martin. "Keď sme ju pustili našim známym a rodine, ich pozitívna reakcia nás zaskočila a zároveň potešila." Presne to nakoplo spevákov k tomu, aby pieseň uverejnili. "S Elis sa mi vždy spolupracuje výborne. Akonáhle sa my dvaja spojíme, vždy z toho niečo vznikne. Doteraz to boli väčšinou prerábky známych hitov. O to viac sa teším, že sme hranicu trošku posunuli a vytvorili autorskú pieseň. Pesničku Ty a ja mám veľmi rád, má pre mňa krásnu atmosféru." Martin verí, že táto skladba má potenciál pomôcť ľuďom lepšie zvládať odlúčenie počas najkrajších sviatkov roka.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Michelle Kristová z agentúry Stella Production. Text správy sme upravili.