Hlavná stránka

>

Správy

>

Týždeň v hard & heavy: Metalový počin roka aj grobianstvo patetického Simmonsa

Týždeň v hard & heavy: Metalový počin roka aj grobianstvo patetického Simmonsa

16.05.2016 - 00:00 | redakcia

Poľutovaniahodné vyjadrenia rockových legiend sú čoraz častejším javom, no vždy majú na ľudí rovnaký efekt - zdvihnuté obočie. Je vždy smutné, keď sa dozviete, že líder vašej obľúbenej kapely je idiot. Nemenej smutné je aj zistenie, že legenda, ktorú milujete, náhle navždy odíde. Ešteže sú tu známky!


Magnet týždňa

Nemecká pošta (Deutsche Post) a magazín Bild od nás dostávajú ocenenie za Metalový počin roka 2016. Spoločne totiž pripravili limitovanú edíciu 7777 kusov známok s vyobrazením Lemmyho, nedávno zosnulého frontmana Motörhead. Kúpiť si ich môžete len od 17. mája do 17. júna na stránke magazínu Bild. (pm)

Severania vedia. Opakujeme to tu už asi po stýkrát a stále to nie je nuda! Avatar pochádzajú z bájneho mesta Gothenburg, ktoré sa kedysi postaralo o zrod celého žánru. Cirkusanskí metalisti však idú za mantinely melodického deathmetalu a do svojho prejavu prepašovali kúsok hard rocku, hevíku a pri tom nezabudli na humornú štylizáciu. V komentároch pod videoklipom k skladbe The Eagle Has Landed niekto trefne poznamenal, že imidžom pripomínajú "šťastnejších Fleshgod Apocalypse". Po zhliadnutí klipu budete dúfam šťastnejší i vy! Ich šiesta štúdiovka Feathers & Flesh vyšla v piatok 13. mája. (ak) 


Šroty týždňa

Že sa nám v šrote objaví Gene Simmons, frontman KISS, sa nejak dalo čakať. Už dlhšie bol totiž ticho. Minulý týždeň si ale otvoril ústa a už je to tu. V rozhovore pre Newsweek Gene komentoval nedávne úmrtia viacerých hudobníkov a na rad sa dostal aj Prince. Aj keď ho po hudobnej stránke vyzdvihol, povedal, že od neho bolo "dosť patetické, že sa zabil". Mal na mysli hudobníkovo dlhodobé požívanie drog a alkoholu, ktoré považuje za pomalú smrť. Neskôr sa za toto vyjadrenie (asi?) ospravedlnil na Twitteri. Keďže ho k tomu donútila rodina, tak to veľmi úprimné nebolo. (pm)

Vždy je strašná škoda, keď kariéru skončí inovatívna kapela. Americkí Agalloch boli práve jednou z takých, no uplynulý týždeň na Facebooku oznámili koniec. Zoskupenie, ktorého produkcia bola často škatuľkovaná ako post-rock, doom metal či gothic metal, malo vlastný, unikátny zvuk, ktorý charakterizoval šepot miesto spevu. Ten obstarával líder John Haughm, ktorý neskôr objasnil, že sa oddelil od ostatných členov a Agalloch sa tým pádom dostáva na začiatok - v roku 1995 ho Haughm založil ako sólový projekt. Budúcnosť je však nejasná. (ak)


Novinky

Prostredníctvom 16-sekundového teasera oznámili Meshuggah vydanie nového albumu, respektíve zámer vydať novú hudbu ešte tento rok. Vedeli sme, že sa niečo chystá na jeseň, no veľmi konkrétne koncertné dátumy nám napovedia viac. Kapela totiž oznámila európske turné s kapelou High on Fire, ktoré sa začne koncertom v berlínskom klube Astra 22. novembra. S najväčšou pravdepodobnosťou si v tento chladný utorkový večer budete môcť po dvoch hodinách frenetického trepkania vlasmi zájsť k merch stánku a kúpiť nový album. HYPE! (ak)


V poslednej dobe sa roztrhlo vrece so zaujímavými koncertami na Slovensku. A muselo byť poriadne veľké. Okrem iného nám prídu zahrať aj Trivium. Na konci júna vystúpia v bratislavskom Majesticu. Viac info nájdete na stránke Obscure.cz. (pm)


Veľmi sa už tešíme aj na tohtoročný Gothoom, ktorý už zverejnil svoj program. Zaujmú najmä štvrtkoví Marduk, piatkoví Rotting Christ a nedeľné duo Cattle DecapitationNapalm Death ani nepotrebuje komentár. Vstupenky za veľmi prijateľnú cenu nájdete na stránke festivalu. (pm)

Parádny koncert pre nás pripravili aj promotéri z Priory of Kliffoth. 14. septembra k nám zavítajú talianski melancholici Novembre, ktorí sa na scénu vrátili po deväťročnej odmlke. S novým albumom Ursa, ktorý vyšiel 1. apríla, sa vydajú na európske turné, zahŕňajúce aj zastávku v bratislavskom Randali. Naservírujú nám prvotriedny gothic rock reznutý s doomovými ale i deathovými náladami. Sekundovať im budú Švédi Isole, ktorí sú žánrovo priamočiarejší - ich doom metal stojí na dravých gitarách kontrastujúcich s hymnickými vokálmi. Večer otvoria dunajskostredskí April Weeps a tiež melodickí doom/deathmetalisti Shores of Null, ktorí sú krajanmi hlavnej hviezdy večera. Link na akciu nájdete sem. Predpredaj lístkov sa spustí v stredu 18. mája na Predpredaj.sk. (ak)


A aby sme v tej záplave eventov nezabudli ani na priaznivcov heavy/power metalu, ktorí naviac ocenia charizmatickú dámu za mikrofónom, 1. júna sa na Slovensko po roku od vystúpenia v Banskej Bystrici vrátia Nightwish. Tentokrát potešia najmä fandov na východe a zaplnia košický Amfiteáter. Organizátori sľubujú dlhý koncertný set - kapela okrem Košíc hrá len na festivaloch. Predskakovať im bude Almanac - nová banda gitaristu Victora Smolského, známeho z pôsobenia v radoch Rage.

Nesmieme opomenúť ani koncert Epica, ktorí svoj set odpália 7. júna na pódiu obľúbeného bratislavského klubu MMC. Holanských symfometalistov vedie nádherná diva Simone Simmons, ktorá svojou hrdzavou hrivou vypáli zrak všetkým chlapcom i dievčatám v prvých radoch. (ak)


Aj keď od vydania debutu Plays Metallica by Four Chellos ubehlo už dvadsať rokov, stále na tento epický počin skupiny Apocalyptica radi spomíname. V druhej polovici júla vyjde reedícia, ktorá bude dostupná aj na dvoch LP. Pri tejto príležitosti tu máme aj nové, mierne epileptické video k songu Battery. (pm) 


Chevelle
boli vždy prirovnávaní k Tool. Aj sami priznávajú, že istá miera inšpirácie tam je. V novej skladbe Joyride (Omen) sa zrejme snažili ísť vlastnou cestou. Ako Tool už znie iba polovica skladby. Tá druhá zas pripomína Muse... Nový album chalanom vyjde 8. Júla a volá sa The North Corridor. (pm)


DevilDriver to vždy hrali na istotu. Aj ich nový album Trust No One, ktorý už od štvrtku môžete počúvať v celej dĺžke, je poctivý groove s melodickými pasážami. Nemusí to byť nutne zlé, ale časom sa takéto veci zvyknú zunovať. Otestujte na videu k skladbe Daybreak. (pm)


Podobne je to aj s Hatebreed. Ich nový album The Concrete Confessional je síce mierne thrashovejší ako jeho predchodcovia, ale okrem toho sa žiadneho prekvapenia nedočkáme. Hlavným pozitívom je, že máme nový soundtrack do posilky a na koncertoch si okrem ich klasík zaskáčeme aj na nové veci. (pm)


Ak niekto minulý týždeň stúpil pár ľuďom na otlaky, tak to je rozhodne Brujeria so skladbou Viva Presidente Trump! Po hudobnej stránke výborný náklad, aký sa od bandy poskladanej z členov Carcass, Napalm Death a Cradle of Filth dal očakávať. (pm)


Príjemným prekvapením minulého týždňa je očakávaná novinka od kapely Scour. Na jej čele je Phil Anselmo, zvyšok kapely je pozbieraný napríklad aj z Cattle Decapitation a Pig Destroyer. Zaujímavosťou je, že rovnomenný debut kapely je v štýle black/death s old schoolovým nádychom. Kto by to bol čakal? Skladbu Dispatched si môžete vypočuť na stránke Blabbermouth. (pm)

V minulom lyric videu si Katatonia všetko písala na písacom stroji, dnes sa uchýlila k priamočiarejšemu peru a papieru. Samotná skladba sa v porovnaní s predtým zverejenenou Old Heart Falls nijak výrazne neodkláňa od príjemnej rockovej atmosféry a celý album The Fall of Hearts bude zdá sa veľmi príjemným počúvaním. (ak)


UPDATE – To som ešte nepočul ďalšiu zverejnenú pecku od Katatonie - pomerne temnú a heavy záležitosť Serac. Sedem a pol minútová skladba prináša zaujímavé poslucháčske peripetie, keď Vás najprv prevedie cez podivné proggy intro do gitarového vresku a melodikou nabitej slohy. Spletité riffy nie sú nepodobné kreáciám od Opeth, no cítim tam i reminiscencie na kapelu Soen. Každopádne udeľujem 5 z 5 úch. Len nerozumiem, prečo kapela nové skladby zdieľa najprv na Facebooku a až potom ich umiestňuje na Youtube. (ak)

 
Haluz týždňa

Decká z O’Keefe Music Foundation sme tu už mali - napríklad aj so skvelým coverom Sober od Tool. Tentokrát prerobili Let It Be Captured od Misfits. (pm)


Týždenný prehľad noviniek na hard & heavy scéne vychádza vždy v pondelok, sekundu po polnoci. Ak chcete prispieť svojimi tipmi na kvalitnú hudbu, kontaktujte nás na adrese redakcia@hudba.sk.

Autori: Pavol Magic (pm), Adrián Kozák (ak)
Foto: metalinjection.net


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti