Možno poznáte ich mená, možno aj ich sólovú tvorbu. Ale poznáte ich ako duo? Spriatelení hudobníci zo susedných islandských ostrovov, Ólafur Arnalds a Janus Rasmussen, vydali v roku 2014 eponymný debutový album, ktorý predstavovali predovšetkým naživo v rámci svojich jedinečných vystúpení. V priebehu ďalších rokov nahrali tri EP nahrávky, no následne ich pohltili sólové počiny a spoločný projekt Kiasmos bol niekoľko rokov nečinný. No teraz hlásia svoj návrat.

Predstavovať Ólafura Arnaldsa v rubrike Mimo radar môže pôsobiť scestne. Dvojnásobného nominanta na cenu Grammy má vo svojom hľadáčiku nejeden hudobný či filmový fanúšik, nakoľko je Arnalds tvorcom mnohých filmových aj seriálových soundtrackov. Janus Rasmussen tiež nie je pre slovenské publikum novým pojmom. V roku 2020 predstavil bratislavskému publiku svoj debutový album Vín.

Ochutnávku projektu Kiasmos okúsili návštevníci Pohody už v roku 2016. Ak ste ich doposiaľ prehliadali, môžete to napraviť už v auguste. Po piatich rokoch sa vracajú na hudobné pódiá a prídu aj na Slovensko. Grape festival ich privíta na letisku v Trenčíne a je takmer isté, že dvojica so sebou privedie úplne nový koncertný setlist pozostávajúci zo skladieb z albumu, ktorý vyjde 5. júla. Pozerám si ich sociálne siete a vidím aj Sziget či brnenský Pop Messe. Rozhodne je ten najlepší čas zacieliť na nich svoju pozornosť. Okrem toho odohrá duo exkluzívne jednorazové vystúpenie v ikonickej Citadelle de Sisteron vo Francúzsku 1. júla. Koncert bude vysielaný naživo zadarmo do celého sveta.

"Je čas." Takto jednoducho oznámilo severské duo Kioamos pripravovaný album II. Ešte predtým však dvojica Ólafur Arnalds  a Janus Rasmussen nečakane zverejnila koncom marca trojskladbové EP Flown, ktorého titulná skladba bola doplnená aj videoklipom. "Flown je návratom našej spolupráce na cestu zvedavosti a objavovania. Napísané na Islande, inšpirované britskou elektronickou hudbou, ako aj modernou klasikou - snažili sme sa nájsť strednú cestu, kde by sa tieto svety mohli stretnúť,“ priblížil najčerstvejšiu nahrávku Ólafur Arnalds.

Kým debutový album vznikol za niekoľko týždňov, pokračovateľ s jednoduchým názvom II. sa kreoval 10 rokov. Kľúčom k jeho zvuku, bol aktuálny singel Burst. "Veľa práce sa vynaložilo na to, aby táto skladba bola taká, aká je, vďaka čomu sa stala kotvou pre zvyšok albumu," hovorí Janus a Ólafur dodáva: "Keď sme konečne prišli na Burst, pripadalo mi to ako kľúč k hádanke, ako by mohol znieť nový Kiasmos." Hudobníci hovoria, že nový album je skúškou ich priateľstva, ale aj dôkazom skvelej hudobnej chémie, ktorá medzi nimi funguje.

Na albume Kiasmos pokračujú tam, kde skončili. Každá skladba je malým eposom, ktorý sa bez námahy pohybuje medzi elektronikou, klasikou a rave. Každá je pohlcujúco krásna až hypnotická. Napriek tomu dvojica neprešľapuje na mieste a sľubuje, že hudobný vývin poslucháči neprehliadnu. "Je to väčšie, čo sa týka zvuku aj produkcie," hovorí Janus. "Hudba dozrela, no je v nej aj hravosť." "Nahrávka znie plnšie. Zvukový dizajn vám dáva pocit miesta a priestoru," súhlasí Ólafur. Janus dodáva, že II. je živšia, pričom si "stále zachováva charakteristický štýl Kiasmos - prechod z tichého šepotu do výbušného tanečného rytmu, ktorý vás môže vystreliť z ponožiek."

Autorka: Miroslava Rabčanová