Hlavná stránka

>

Správy

>

Organizátori festivalu Žilina žije: Chceme, aby to okrem klubov žilo aj v uliciach

Organizátori festivalu Žilina žije: Chceme, aby to okrem klubov žilo aj v uliciach

16.09.2019 - 16:10 | Patrik Marflák

Štvrtý ročník mestského festivalu Žilina žije klope na dvere. Kluby, kultúrne inštitúcie a ulice štvrtého najväčšieho slovenského mesta ožijú už v piatok 27. septembra. Jeden z organizátorov Lukáš Turiak v rozhovore pre Hudba.sk priblížil nielen začiatky festivalu ale aj jeho víziu do budúcnosti.


Návštevníci série podujatí združených pod hlavičkou mestského festivalu Žilina žije 2019 sa môžu tešiť na koncerty obľúbených slovenských skupín rôznych žánrov ako Para, Billy Barman, Ultrazvuk, ČAD, Nvmeri či From Our Hands, ale aj atraktívny sprievodný program. V rámci neho púta veľkú (pozitívnu aj negatívnu) pozornosť najmä ohlásená diskusia s administrátormi kontroverznej facebookovej a instagramovej stránky Zomri, ktorá čoraz viac hýbe politikou na Slovensku.

"Za zmienku určite stoja bezplatné prehliadky Burianovej veže, Rosenfeldovho paláca, či Považskej galérie umenia. Srdečne pozývame všetkých nielen zo žilinského regiónu, ale aj zo širokého okolia," hovorí Lukáš Turiak. "Oproti minulému ročníku cítime väčšiu ochotu partnerov byť súčasťou tohto projektu, čo nás veľmi teší. Sme vďační aj za záujem a podporu mesta a samosprávneho kraja. Sme radi, že po druhýkrát sme sa spojili aj s Festivalom inej gastronómie - FIGA, ktorý bude súbežne s festivalom Žilina žije prebiehať na Hlinkovom námestí. Teší nás záujem fanúšikov a cítime, že toto podujatie má potenciál do budúcnosti ďalej rásť," dodáva druhý z dvojice hlavných organizátorov Michal Michalek.

Žilina žije 2018Foto: Michal Janek

Organizátorom sme položili pár otázok, aby sme sa o pozadí festivalu dozvedeli viac. Lukáš nám v odpovediach okrem iného prezradil, že ho inšpiroval festival Waves Bratislava, ktorý bol v rokoch 2013-2015 slovenskou "mladšou sestrou" stále fungujúceho rakúskeho festivalu Waves Vienna. Paradoxom je, že bratislavský Waves fungoval len tri roky a jeho nasledovník v hlavnom meste SHARPE už nemá typickú formu mestského klubového festivalu. Odohráva sa totiž len v priestoroch jednej budovy - Novej Cvernovky, čo z neho robí netradičný, no o to zaujímavejší forrmát showcaseového festivalu, ktorého kompaktnosť si pochvaľujú aj zahraniční hostia. Žilina žije je zase príkladom, že koncept spolupracujúcich klubov a mesta samotného nemusí byť len doménou showcaseových podujatí. Dnes je jasné, že svoj pôvodný vzor už Žilinčania minimálne z hľadiska počtu ročníkov prerástli.

Aký majú podľa vás ľudia Žiliny a okolia hudobný vkus? Snažíte sa ho svojím festivalom kultivovať alebo skôr sami vyberáte kapely podľa toho, ktoré sú u tamojších fanúšikov populárne?

Neviem, či sa dá zadefinovať hudobný vkus podľa regiónu. Skôr si myslím, že platí rovnica čím väčšie mesto, tým väčší trh a s ním aj počet ľudí s chuťou experimentovať. Lineup vždy zostavujeme tak, aby nevyzeral ako generická hodová slávnosť, majáles alebo vinobranie.

Chceme k tomu tiež dodávať pridanú hodnotu v podobe diskusií, prednášok, výstav či workshopov. Snažíme sa jasne zadefinovať, že náš festival má svoju tvár a hodnoty ako sú ľudskosť a tolerancia. Napríklad oznámenie diskusie s adminmi Zomri vyvolalo tento rok u širokej verejnosti v Žiline zmiešané reakcie. My ale nikoho nevyčleňujeme ani nezosmiešňujeme, na nenávistné komentáre nereagujeme, ani ich nemažeme a dvere nechávame otvorené všetkým. Kde inde je platforma na diskusiu, ak nie na diskusii?

Ako ste prišli na myšlienku založenia mestského festivalu, ktorý sa koná v septembri a nie v lete niekde pod holým nebom? Máte nejaký festivalový vzor, ktorý vás v tomto inšpiroval?

Prvý ročník festivalu bol čisto o žilinských kapelách. Keďže sám som vtedy v jednej z nich hral, navzájom sme sa poznali, a tak som ich oslovil, či nezahrajú na festivale bez nároku na honorár - s tým, že ak sa ľudia chytia, vyzbierané vstupné si rozdelíme. Ľudia sa chytili a keď som vyplatil všetky náklady, každá kapela dostala po 50 eur. Dnes mi to príde neuveriteľné. Poznal som aj majiteľov klubov a všímal som si, že sa často stáva, že si navzájom úplne zbytočne konkurujú a škodia. Dva kluby vzdialené 200 metrov napríklad zaradili v ten istý večer do programu koncert kapiel rovnakého žánru a podobne veľkého mena. Tak som ich oslovil s nápadom, či si v jeden večer spoločnou akciou nechcú radšej navzájom pomôcť.

K formátu Žilina žije ma inšpiroval niekdajší festival Waves Bratislava. Koncept, kde návštevníci za jedno vstupné môžu ísť na program do rôznych klubov, sa snažíme rozšíriť o to, že ľudí v dobrom slova zmysle nútime medzi jednotlivými podnikmi migrovať tým, že headlineri koncertujú v rôznych kluboch, pričom návštevník má čas presunúť sa a všetko stihnúť. Cieľom je, aby to nežilo len v kluboch, ale aj v uliciach a aby ľudia boli pri presunoch motivovaní vidieť aj sprievodný program, na ktorý by sa možno len tak nevybrali.

V tlačových správach vyzdvihujete prístup mesta/kraja k vášmu festivalu. Súvisí to aj s nástupom nového primátora Žiliny?

Mesto aj kraj nám tento rok poskytli dotácie a vnímame z ich strany veľkú ochotu podieľať sa na tom, aby tento projekt dobudúcna rástol. Komunikácia s kultúrnym oddelením mesta Žilina je skvelá a veríme, že aj s krajom sa nám podarí spoluprácu prehĺbiť.

Koľko ľudí sa podieľa na organizácii festivalu?

Tento rok festival organizujeme štvrtýkrát, z toho druhýkrát tvoríme jadro tímu dvaja. Ja a kolega Mišo Michalek, ktorý ešte na druhom ročníku vystupoval so svojou kapelou Swan Bride. Po koncerte za mnou prišiel a povedal, že chce ísť do festivalu so mnou, lebo sa mu tá myšlienka páči. Veľká vďaka patrí jemu, pretože až keď sme spojili sily, začalo všetko naberať úplne iné kontúry. Okolo festivalu sa navyše dlhodobo pohybuje množstvo ľudí, ktorí nám nezištne pomáhajú a my sme im za to nesmierne vďační. Keby som ich mal menovať všetkých, tak to tu píšem do zajtra, ale za všetkých spomeniem napríklad Rasťa Tupého z Kreativ Gangu, ktorý nám celoročne robí skvelú grafiku za dobré slovo.

Zdá sa vám, že Žilina - keď si odmyslíme samotný váš festival - žije viac alebo menej ako v čase, keď ste ho založili?

To je pre mňa ťažké posúdiť, keďže štvrtý rok žijem v Bratislave. Vidím ale veľkú snahu prinášať ľuďom kultúru, tá tam vždy bola aj zo strany mesta. Obrovskú prácu robia ľudia okolo Stanice-Záriečie, objavujú sa mladí ľudia s dobrými nápadmi, vytvára sa priestor pre alternatívne umenie, často práve vďaka iniciatívam jednotlivcov a rôznych občianskych združení. Myslím si, že Žilina je na tom po kultúrnej stránke veľmi dobre.

Ako si predstavujete budúcnosť festivalu napríklad o dva-tri roky? Máte nejaký sen, ktorý by ste chceli dosiahnuť alebo konkrétne kapely, ktoré by ste chceli, aby u vás zahrali?

Určite chceme ďalej rozširovať program čo sa žánrovej pestrosti týka, viac zapojiť priestory mesta pre umelecké inštalácie a využiť potenciál, ktorý Žilina má v uliciach. Je to krásne mesto. Dúfame, že sa nám podarí spojiť čo najviac klubov a inštitúcií a podnietiť medzi nimi spolupráce, ktoré by samé od seba nevznikli. A vysnívaní interpreti? To neprezradím, lebo jedného lámeme už druhý rok a zatiaľ bol vždy v našom termíne nedostupný, tak čo keby nám ho niekto vyfúkol :)

Ale ak všetko pôjde tak, ako má, Žilina žije už o rok nemusí byť festival len o slovenských a českých interpretoch. No a to najdôležitejšie pre nás samozrejme je, aby sa z toho všetkého tešili ľudia, ktorí prídu. Nielen tí, ktorí si pozrú dobrý koncert alebo výstavu, ale aj náhodní okoloidúci, ktorí si možno len tak pre seba povedia, že dnes večer sa v meste niečo deje a je to pekné.

Vstupenky:  

Ďalšie podrobnosti a celý program aktuálneho ročníka nájdete na oficiálnych stránkach zilinazije.sk a www.facebook.com/zazije.

Autor: Patrik Marflák (rozhovor) + TS (úvod)
Foto: Michal Bros


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti