Hlavná stránka

>

Správy

>

VIDEO: Miley Cyrus a Metallica zahrali naživo Nothing Else Matters. Znejú výborne!

VIDEO: Miley Cyrus a Metallica zahrali naživo Nothing Else Matters. Znejú výborne!

16.09.2021 - 10:50 | Lukáš Dedík

Kto by si pred niekoľkými rokmi povedal, že raz uvidí na jednom pódiu predstaviteľku Hannah Montany Miley Cyrus s thrash metalovou legendou Metallica. Veľa rúk by sa zrejme neprihlásilo, keďže sa fanúšikovia tejto kapely a televíznej hviezdy s veľkou pravdepodobnosťou na míle obchádzali.


Miley Cyrus však vyrástla a stala sa z nej jedna z najunivezálnejších speváčok súčasnosti. Svoj talent naplno ukázala aj počas nedávneho vystúpenia s Metallicou v americkej relácii The Howard Stern Show, kde prvýkrát spoločne naživo predviedli nesmrteľnú baladu Nothing Else Matters v speváčkinom podaní. Štúdiovú nahrávku predstavili začiatkom letných prázdnin a podieľali sa na nej tiež Elton John, Watt, Yo-Yo Ma, Robert Trujillo a bubeník Red Hot Chili Peppers Chad Smith.

Na rozdiel od pomerne uhladenej albumovej verzie je live podanie oveľa príťažlivejšie a uveriteľnejšie. Možno má na tom veľký podiel fakt, že tentoraz sa k mikrofónu okrem 28-ročnej rodáčky z Tennessee pridal aj 58-ročný frontman kapely James Hetfield. A dopadlo to výborne. Ich hlasy sa dokonale dopĺňali a skladbu, i keď by to snáď už ani nikto neočakával, pozdvihli na povestnú novú úroveň.

Nemožno opomenúť skvelý výkon zvyšných muzikantov na pódiu, ktorí pre Miley Cyrus pripravili dokonalý podklad, aby sa mohla ukázať v polohe, v akej ju fanúšikovia pravdepodobe ešte nepočuli. S drsne znejúcim hlasom v nižších polohách a bezchybným prevedením vyššie položených pasáží jednoducho po celý čas žiari viac ako jej flitrované nohavice či vyleštené činely Larsa Ulricha a za vkusné rockové vystúpenie si zaslúži poklonu. I keď jej predchádzajúce pokusy o rockové coververzie možno až tak nevyšli, tentoraz má za sebou spoluprácu, na ktorú môže byť právom hrdá.


Úvod videa patrí zaujímavému krátkemu rozhovoru. Hetfield v ňom hovorí o tom, ako bolo preňho ťažké priniesť pomalú a jemnú baladu o láske do kapely, ktorá bola už v tom čase thrash metalovou ikonou, známou svojím nekompromisne tvrdým zvukom. Jeho spoluhráči však reagovali nadšene a z piesne sa stal jeden z najväčších hitov Metallicy.

Miley ju prvýkrát spievala, keď na hlavnom pódiu festivalu Glastonbury v roku 2019 a vnímala ju ako vyjadrenie svojej lásky k hudbe. Prežívala totiž vtedy v súkromnej sfére veľmi náročné obdobie tesne pred rozvodom.


Štúdiová verzia jej coververzie sa nachádza na albume The Metallica Blacklist, ktorý sa dostal na svet v digitálnej forme 10. septembra. Unikátná kompilácia coverov od rôznych umelcov vyšla pri príležitosti 30. výročia vydania eponymného albumu tejto slávnej kapely prezývaného aj Čierny album (1991). Na vinyloch a CD vyjde 1. októbra.

Nahrávka obsahuje celkovo 53 verzií skladieb, ktoré sa nachádzajú na pôvodnom albume Metallica. Niektoré piesne sú v ponuke hneď od niekoľkých interpretov, ktorí im dopriali nový šat, a to naprieč rôznymi žánrami od country, hip-hopu, elektroniky až po metal. Bližšie informácie o albume a kompletný zoznam coververzií nájdete na oficiálnom webe kapely. 

V deň vydania albumu zverejnil svoju verziu Nothing Else Matters aj líder skupiny Depeche Mode Dave Gahan. Na rozdiel od Miley Cyrus sa až tak nedrží originálu a pesničke dal svoju vlastnú pečať a zvuk, ktorý ju posúva do iných sfér. Výsledok je mimoriadne intímny a krásny.


Vlastný zvuk a atmosféru notoricky známej piesni dodal aj Chris Stapleton, ktorý na záver pridal epické gitarové sólo.


Na albume je však aj verzia skladby, v ktorej by ste originál ani nespoznali. Kapela My Morning Jacket totiž použila len text a hudbu prerobila v durovej stupnici (originál je v molovej).


Z iných skladieb "čierneho albumu" je zase výnimočné napríklad spracovanie piesne My Friend of Misery, o ktoré sa postaral americký jazzový saxofonista a vizionár Kamasi Washington.


Autor: Lukáš Dedík
Foto: Youtube / SiriusXM


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti