Špičkový gitarista Al Di Meola v nedeľu vystúpil v Novom Meste nad Váhom a v utorok 17. októbra ho čaká druhý slovenský koncert v rámci aktuálneho turné. V Košiciach sa môžete tešiť na jeho vlastné skladby, no ponúkne aj svoju interpretáciu vybraných skladieb od Beatles a už tradične odznejú niektoré kúsky Astora Piazzollu.

Diváci v košickom Spoločenskom pavilóne budú mať medzi prvými na svete možnosť počuť premiérovo niektoré úplne nové skladby, ktoré sa objavia na pripravovanom albume Opus. Jeho vydanie je naplánované na január budúceho roka. "Ako hudobník a umelec chcem neustále rásť a rozvíjať svoje umenie. Moja hudba je úplne odlišná od tej, ktorú som robil vo svojich začiatkoch. Jasné, že ľudia milujú tie klasické skladby, ale mňa viac uspokojuje, keď sa môžem s publikom podeliť o nové veci," hovorí Al Di Meola.

Svetoznámy gitarista je virtuózom, ktorý dokonale ovláda hru na nástroj, no má aj jedinečný feeling, ktorý vkladá do svojej hry. "Ak by to bolo iba o technike, bola by to nuda. Zároveň však nedokážeš cítiť muziku, pokiaľ nemáš aspoň základné znalosti hry na nástroj. Štruktúra a technika sú nástrojmi pre tvoju kreativitu. Najradšej mám, keď môžem sedieť neskoro v noci v mojom štúdiu a pracujem na novej skladbe. To je ten kreatívny proces," prezrádza. 

Gitarista spolupracoval s mnohými významnými hudobníkmi a na tých, s ktorými hrá, má isté nároky. "Napísal som všetku svoju muziku a moji spoluhráči by mali vedieť čítať noty. Všetko trvá dlhšie, pokiaľ nedokážeš čítať hudbu. Paco de Lucía hudbu nečítal, ale dokázal ju neuveriteľne vnímať, vďaka čomu sme ako muzikanti mohli komunikovať na oveľa hlbšej úrovni," vysvetľuje.

Strieda a spája množstvo žánrov

Vo svojej tvorbe je Al Di Meola otvorený rôznym žánrom, ktorými sa necháva inšpirovať. "Veľa mi dáva cestovanie. Rád používam lokálne nástroje a zvuky z celého sveta. Takto sa začala fúzia medzi žánrami. Páči sa mi mix jazzu, rocku, latina a tanga," tvrdí. Dokonca má na svojom konte aj niekoľko metalových spoluprác a mnoho jeho fanúšikov počúva heavy metal.

Zakladatelia tohto žánru, Black Sabbath, tento rok absolvovali posledný spoločný koncert. Meola ich rešpektuje, ich hudba ho však podľa vlastných slov neoslovila. Napriek tomu si stojí za tvrdením, že "hudba 60-tych a 70-tych rokov priniesla to najlepšie, čo tu kedy vzniklo". Zo súčasných umelcov uznáva napríklad Lady Gaga. "Je to skutočná umelkyňa, akých momentálne veľa nie je, ak vôbec," hovorí o nej.

Stále sa obzerá po nových talentoch, s ktorými by si mohol zahrať. "Som unesený z toho, koľko je na svete skvelých hráčov. Práve som objavil úžasného klávesáka na Youtube, ktorého som pozval, aby hral na mojom novom albume." Na turné World Simfonia Tour budú Di Meolu sprevádzať gitarista Peo Alfonsi a bubeník Péter Kaszás.

Hudobník sa už teší na svoje zajtrajšie vystúpenie v Košiciach, preto poslal svojim fanúšikom špeciálnu videopozvánku priamo z turné.


Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér koncertu Edo Kopček.

Foto: PR

Súvisiaci interpreti: Al Di Meola