Hlavná stránka

>

Správy

>

Do Bratislavy príde ďalšia legenda hip-hopu: Arrested Development!

Do Bratislavy príde ďalšia legenda hip-hopu: Arrested Development!

20.01.2022 - 12:30 | redakcia

Nová koncertná séria Danube Music Day odštartovala v novembri dlho očakávaným a niekoľkokrát preloženým vystúpením americkej hip-hopovej ikony, dídžeja Grandmastera Flasha. V máji sa fanúšikovia tohto žánru môžu tešiť na ďalší skvelý večer s jednou z najoceňovanejších rapových skupín.


Hip-hop s názorom a s vynikajúcim hudobným sprievodom, to sú Arrested Development. Držitelia dvoch cien Grammy vystúpia v Bratislave 14. mája 2022, v Majestic Music Clube predstavia svoje dva najnovšie albumy aj známe hity, ktorými vytvárali pozitívny obraz o afroamerickej kultúre. Koncert je súčasťou novej koncertnej série Danube Music Day. Lístky budú už čoskoro dostupné v sieti Predpredaj.sk.


Americká hip-hopová skupina Arrested Development vznikla v roku 1988. Od zvyšku scény sa už od začiatku líšila. Jej dvaja zakladatelia, MC Speech a turntablista Headliner, sa stretli na umeleckom inštitúte v Atlante, kde popri štúdiu organizovali rôzne rečnícke podujatia. Vytvorila sa okolo nich komunita, ktorá odmietala vplyv gangsta rapu na život mladých ľudí. Namiesto kultúry konzumu, míňania peňazí, drog a násilia dávala do popredia vzdelanie a hodnoty, ktoré mali zabezpečiť mladým ľuďom slušný život.

Z toho vyplynul aj ich názov Arrested Development, ktorý mal odkazovať na to, že hip-hop a rap nie sú iba doménou nebezpečných ulíc. Ich názory formoval spirituálny vodca, aktivista a dlhoročný člen tohto kolektívu, Baba Oje. Hlas afroamerickej kultúry sa šíril éterom po tom, čo v roku 1992 vydali debutový album 3 Years, 5 Months and 2 Days in the Life Of..., z ktorého predali štyri milióny nosičov. Získali zaň množstvo ocenení a ako prví zástupcovia hip-hopu dostali cenu Grammy v kategórii Best New Artist (Najlepší nový umelec).


Na albume sa nachádzajú aj dodnes obľúbené hity ako Mr. WendalTennessee. Za ten získali Grammy v kategórii Najlepší rapový výkon dua alebo skupiny a neskôr bol v Rock'n'rollovej sieni slávy zaradený do zoznamu "500 skladieb, ktoré formovali rock'n'roll".

Úspechy ich nezmenili, kontakty a získané peniaze investovali nielen do svojho rozvoja, ale vrátili ich naspäť komunite, ako aj zmysluplným projektom. Z tohto obdobia sa ráta aj spolupráca s režisérom Spikeom Lee na filme Malcom X, do ktorého prispeli skladbou Revolution. Prvá éra kapely trvala od roku 1988 do 1996, kedy sa uzavrela albumom Zingalamaduni. Potom si dali na istý čas prestávku a členovia kapely sa venovali svojim sólovým projektom alebo rodine.


Návrat prišiel v roku 2000 s nahrávkou Heroes of the Harvest. Arrested Development sú rešpektovanou koncertnou kapelou, ktorá vypredáva kluby a sály po celom svete. Prichádzajú s pozitívnym vibom a myšlienkami, pričom búrajú stereotypy a klišé o hip-hopovej kultúre. Najmä v posledných rokoch sú usilovní aj v štúdiovej práci. V rokoch 2020 a 2021 vydali albumy Don't Fight Your Demons a For the FKN Love. Opätovne tým pripomenuli, že Atlanta, z ktorej pochádzajú, má v hip-hope pevné miesto podobne ako New York, Detroit, Chicago či Kalifornia.

Vstupenky:  

Májový koncert Arrested Development sa uskutoční pod značkou Danube Music Day, ktorá chce prinášať na Slovensko prelomových a priekopníckych interpretov, ktorí výrazným spôsobom formovali hudobnú scénu v oblasti zvuku, formy aj estetického vnímania, no napriek tomu u nás ešte nikdy nevystúpili, alebo len veľmi sporadicky. Najbližšie sa v rámci série predstaví v Bratislave ukrajinský hudobný fenomén DakhaBrakha.

Prečítajte si: Grandmaster Flash v Bratislave: lekcia z histórie hip-hopu a retro párty v jednom

Zdroj: Music Press Production (Hudba.sk edit)
Foto: PR


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti