43. ročník Bratislavských jazzových dní už pomaly klope na dvere. Jeho hlavná časť sa uskutoční od piatka do nedele (20.-22.10.) v bratislavskej Inchebe, no aj tento rok niektoré z hviezd festivalu zavítajú aj do Žiliny, kde organizátori počas dvoch dní fanúšikom ponúknu (20. a 21.10.) takmer rovnako štedrú porciu hudby.

Výhodou festivalov je, že na nich objavíte veľa dobrej hudby a zaujímavých interpretov, o ktorých ste predtým možno ani nepočuli. Určite tomu nebude inak ani počas tohto víkendu na Bratislavských jazzových dňoch, ktorých program je tradične pestrým prierezom staršej i novej hudby vychádzajúcej z bohatej jazzovej tradície.

Ak patríte medzi jazzových fajnšmekrov, vaša voľba by mala padnúť na piatkový program, kedy sa ako hlavná hviezda predstaví skvelý trubkár Roy Hargrove. V ten istý deň sa na B pódiu predstaví duo Ondrej Štveráček & Gene Jackson. V sobotu bude lákadlom pre milovníkov inštrumentálnej jazzovej hudby česko-slovenská formácia Vertigo a v nedeľu zase očarí poľská formácia Early Birds so speváčkou Martynou Kwolek. A samozrejme nesmieme zabudnúť na Marcusa Millera. Ten odohrá v Bratislave samostatný koncert týždeň po festivale, v nedeľu 29. októbra. 


Nostalgiu za časmi dávno minulými prinesie milovníčka jazzu 30-tych rokov Hailey Tuck. Na svoje si prídu aj fanúšikovia Blood, Sweat & Tears, kapela, ktorá sa preslávila už pred takmer 50 rokmi rovnomenným albumom, patrí dodnes k obľúbeným koncertným artiklom pre rockových, funkových aj jazzových fanúšikov.

Ak máte chuť na niečo nové a netradičné, harfistka Laura Perrudin bude tou správnou voľbou. Mladá Francúzka vystúpi s nástrojom, ktorý bol vyrobený špeciálne pre ňu - elektronická, chromatická, bezpedálová harfa s jednou radou strún. Závan exotiky prinesie aj Amit Friedman, izraelský saxofonista, ktorý do klasického jazzu mieša hudobné vplyvy Blízkeho východu.


Dva rôzne inovatívne pohľady na jazz prinesú aj londýnski Portico Quartet a fenomenálny klávesák Cory Henry s projektom Funk Apostles. Na Slovensku už vystupovali a ich koncerty vždy zožali veľký úspech. Slovenským fanúšikom sa v minulosti predstavila už aj spevácka diva Shayna Steele, ktorá už dlhšie patrí medzi vyhľadávané vokalistky (spievala napr. v Mobyho hite Disco Lies z roku 2008), no až pred pár rokmi rozbehla sólovú kariéru.

Na festivale samozrejme nebudú chýbať ani talentovaní slovenskí umelci. Najviac sa ich prirodzene predstaví na Pódiu mladých talentov, kde bude prebiehať tradičná súťaž. Na hlavnom pódiu si nenechajte ujsť piatkový otvárací koncert jej minuloročného víťaza, skupiny Ľudové Mladistvá, ktorá si na džezáky pripravuje špeciálny koncertný program. V nedeľu sa zase predstaví jazzovým fanúšikom dobre známy klávesák Eugen Vizváry s programom "For Jaco" venovaným fenomenálnemu basgitaristovi Jacovi Pastoriovi.  


Cory Henry a Shayna Steele zavítajú aj na sever Slovenska

Bratislavské jazzové dni 2017 ponúknu každý deň sedem vystúpení (podrobný program nájdete na www.bjd.sk) a nech si vyberiete piatok, sobotu či nedeľu, vždy zažijete niekoľko úplne odlišných koncertov. Zahanbiť sa však nenechajú ani organizátori súbežne prebiehajúceho festivalu v Žiline, ktorý sa tento rok uskutoční už piatykrát.

Napriek tomu, že názov podujatia je Bratislavské jazzové dni v Žiline, od roku 2013 ho zastrešuje umelecká agentúra Art Team, ktorá z pôvodne jedného večera s vybranou hviezdou džezákov postupne spravila dvojdňový festival. Organizačne ho rieši vo vlastnej réžii, spoločný s Bratislavou je len booking zahraničných umelcov. Na rozdiel od BJD sú tak súčasťou podujatia aj diskusné večery, workshopy alebo premietanie jazzových filmov.

Hlavnú časť festivalu tvoria každý večer dva veľké koncerty vybraných špičkových jazzových muzikantov v priestoroch Veľkej sály Mestského divadla Žilina. Tento rok je najväčšou hviezdou nedeľný bratislavský headiner Cory Henry & The Funk Apostles, v Žiline vystúpi o deň skôr (21.10.).


Program prvého festivalového dňa 20. októbra opäť otvorí víťaz medzinárodnej súťaže Žilina International Jazz Contest konajúcej sa od roku 2014, ktorá je určená pre mladé kapely a zoskupenia všetkých hudobných tendencií a štýlov, interpretujúcich jazzovú hudbu. V piatok sa predstaví aj popredný francúzsky jazz-funkový bubeník Damien Schmitt, ktorý v Žiline predstaví svoj nový hudobný projekt s kapelou špičkových francúzskych jazzových muzikantov Dam'nco. Na záver prvého večera vystúpi speváčka Shayna Steele.


V sobotu 21. októbra najskôr Gene Jackson & Ondrej Štveráček Quartet predstavia svoj nový album Calm. Americký bubeník Gene Jackson bol dlhoročným spoluhráčom Herbie Hancocka či Davea Hollanda. Žilinskému publiku sa predstaví v kvartete popredného českého saxofonistu Ondreja Štveráčka, s ktorým na novom albume spolupracoval. Kvarteto dopĺňajú dvaja slovenskí hráči par excellence, pianista Klaudius Kováč a kontrabasista Tomáš Baroš. Vrcholom festivalu bude už spomínané vystúpenie amerického klavírneho mága Coryho Henryho.


Redakciu Hudba.sk informovali Silvia Turnerová za organizátorov BJD a Anna Olvecká za Art Team.