Hlavná stránka

>

Správy

>

Kino Lumière uvedie film o kráľovnej soulu Aretha Franklin: Amazing Grace

Kino Lumière uvedie film o kráľovnej soulu Aretha Franklin: Amazing Grace

17.11.2019 - 11:00 | redakcia

Cyklus Music & Film v Kine Lumière predstaví kráľovnú soulu Arethu Franklin. V utorok 19. novembra o 20:00 uvedie v slovenskej premiére koncertný film Aretha Franklin: Amazing Grace (2018), ktorý ju zachytáva v časoch jej najväčšej slávy. Film ležal viac ako štyridsať rokov v archíve a jeho zverejnenie dokumentuje strhujúcu atmosféru z nahrávania rovnomenného albumu.


"Film Aretha Franklin: Amazing Grace je záznamom z nahrávania rovnomenného živého dvojalbumu Arethy Franklin v baptistickom kostole v Los Angeles v roku 1972," približuje dokument Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film. "Vďaka nemu budete mať jedinečnú šancu Arethu Franklin nielen počuť, ale i vidieť. A aspoň prostredníctvom filmu zažiť ju v časoch jej najväčšej slávy počas návratu k hudbe, ktorá rozvinula jej úžasný talent."

Americká speváčka, skladateľka, klaviristka a aktivistka Aretha Franklin, prezývaná kráľovná soulu, sa hudobne začala vzdelávať ako samouk a neskôr spievala v gospelovom zbore v otcovom baptistickom kostole. Už v štrnástich rokoch naspievala gospelové piesne na album pre svojho otca, ktorý sa rozhodol nahrať kázne a gospelové vokály. Jej talent bol zjavný a neostal bez odozvy. "V roku 1971 mala na konte už vyše 20 albumov, vyhrala 5 cien Grammy a mala 11 hitových singlov v kategóriách Pop a R&B,“ hovorí Ulman. Nemala ešte ani tridsať rokov, keď sa „v januári 1972 rozhodla vytvoriť niečo iné."


Najpredávanejší gospelový album všetkých čias

Album Amazing Grace vznikal v roku 1972. "Po boku Arethy bol najznámejšou postavou vtedajšieho gospelu otec James Cleveland a jeho zbor The Southern California Community Choir. Album bol nahraný naživo, počas dvoch večerov, a stal sa najpredávanejšiou gospelovou platňou všetkých čias," hovorí Miro Ulman s odvolaním sa na rovnomenný dokument. "Aretha mohla ísť do štúdia a nakrútiť album tam, ale chcela ho nakrútiť naživo. Keď uvidíte film, tak veľmi ľahko pochopíte jediný, ale zásadný dôvod – účasť publika. Pretože atmosféra v kostole, množstvo energie prenášajúce sa z charizmatickej speváčky na publikum, v ktorom bol napríklad i Mick Jagger, a zase späť, boli ohromujúce a nič z toho by v nahrávacom štúdiu nevzniklo. Vo filme sú pasáže, počas ktorých budete mať husiu kožu či slzy v očiach," vysvetľuje Ulman.

Aretha Franklin pricestovala na nahrávanie do Los Angeles so svojou kapelou vrátane bubeníka Bernarda Purdieho, gitaristu Cornella Dupreeho a basgitaristu Chucka Raineyho. Medzi hosťami boli i gospelová speváčka Clara Ward, ktorá patrila k jej vzorom, i Arethin otec, baptistický pastor C. L. Franklin. Producenti oslovili režiséra Sydneyho Pollacka, aby nahrávanie zdokumentoval. Ulman dopĺňa, že "film však, na rozdiel od albumu, nebol – najmä z technických dôvodov – dokončený a nikto ho nikdy nevidel. Až do minulého roku ležal na policiach v archíve."

Film Aretha Franklin: Amazing Grace režisérov Sydneyho Pollacka, oceneného Oscarom za film Spomienky na Afriku (1985) a Alana Elliotta zaradil časopis Rolling Stone medzi 10 najlepších dokumentov roku 2018. Do rebríčka sa dostal s odôvodnením, že "nie je len dokumentom z vystúpenia, ale je vizuálnym rozšírením extázy, ktorú zažila speváčka, jej spolupracovníci a všetci prítomní." Aretha Franklin (1942 – 2018) bola prvou ženou v histórii, ktorá bola uvedená do Rokenrolovej siene slávy. V roku 2008 sa ocitla na prvej priečke zoznamu najväčších spevákov všetkých čias a tiež na deviatej priečke v zozname najväčších umelcov všetkých čias časopisu Rolling Stone.

Hudobný cyklus Music & Film uvádza Kino Lumière od júna 2013. Vstupenky na projekciu filmu Aretha Franklin: Amazing Grace (2018) si je možné rezervovať alebo kúpiť na webstránke kina Lumiére alebo v pokladni kina, ktorá je otvorená denne 30 minút pred začiatkom prvého predstavenia. V novembri cyklus Music & Film v Kine Lumière uvedie ešte záznam koncertu Depeche Mode. Spirits in the Forest (r. Anton Corbijn, 2019, projekcie 26. a 29. 11.), na december je naplánovaná projekcia filmu Ella Fitzgerald: Just One of Those Things (r. Leslie Woodhead, 2019, projekcia 17.12.).

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Simona Nôtová. Text správy sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti