Hlavná stránka

>

Správy

>

Kino Lumière uvedie film o kráľovnej soulu Aretha Franklin: Amazing Grace

Kino Lumière uvedie film o kráľovnej soulu Aretha Franklin: Amazing Grace

17.11.2019 - 11:00 | redakcia

Cyklus Music & Film v Kine Lumière predstaví kráľovnú soulu Arethu Franklin. V utorok 19. novembra o 20:00 uvedie v slovenskej premiére koncertný film Aretha Franklin: Amazing Grace (2018), ktorý ju zachytáva v časoch jej najväčšej slávy. Film ležal viac ako štyridsať rokov v archíve a jeho zverejnenie dokumentuje strhujúcu atmosféru z nahrávania rovnomenného albumu.


"Film Aretha Franklin: Amazing Grace je záznamom z nahrávania rovnomenného živého dvojalbumu Arethy Franklin v baptistickom kostole v Los Angeles v roku 1972," približuje dokument Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film. "Vďaka nemu budete mať jedinečnú šancu Arethu Franklin nielen počuť, ale i vidieť. A aspoň prostredníctvom filmu zažiť ju v časoch jej najväčšej slávy počas návratu k hudbe, ktorá rozvinula jej úžasný talent."

Americká speváčka, skladateľka, klaviristka a aktivistka Aretha Franklin, prezývaná kráľovná soulu, sa hudobne začala vzdelávať ako samouk a neskôr spievala v gospelovom zbore v otcovom baptistickom kostole. Už v štrnástich rokoch naspievala gospelové piesne na album pre svojho otca, ktorý sa rozhodol nahrať kázne a gospelové vokály. Jej talent bol zjavný a neostal bez odozvy. "V roku 1971 mala na konte už vyše 20 albumov, vyhrala 5 cien Grammy a mala 11 hitových singlov v kategóriách Pop a R&B,“ hovorí Ulman. Nemala ešte ani tridsať rokov, keď sa „v januári 1972 rozhodla vytvoriť niečo iné."


Najpredávanejší gospelový album všetkých čias

Album Amazing Grace vznikal v roku 1972. "Po boku Arethy bol najznámejšou postavou vtedajšieho gospelu otec James Cleveland a jeho zbor The Southern California Community Choir. Album bol nahraný naživo, počas dvoch večerov, a stal sa najpredávanejšiou gospelovou platňou všetkých čias," hovorí Miro Ulman s odvolaním sa na rovnomenný dokument. "Aretha mohla ísť do štúdia a nakrútiť album tam, ale chcela ho nakrútiť naživo. Keď uvidíte film, tak veľmi ľahko pochopíte jediný, ale zásadný dôvod – účasť publika. Pretože atmosféra v kostole, množstvo energie prenášajúce sa z charizmatickej speváčky na publikum, v ktorom bol napríklad i Mick Jagger, a zase späť, boli ohromujúce a nič z toho by v nahrávacom štúdiu nevzniklo. Vo filme sú pasáže, počas ktorých budete mať husiu kožu či slzy v očiach," vysvetľuje Ulman.

Aretha Franklin pricestovala na nahrávanie do Los Angeles so svojou kapelou vrátane bubeníka Bernarda Purdieho, gitaristu Cornella Dupreeho a basgitaristu Chucka Raineyho. Medzi hosťami boli i gospelová speváčka Clara Ward, ktorá patrila k jej vzorom, i Arethin otec, baptistický pastor C. L. Franklin. Producenti oslovili režiséra Sydneyho Pollacka, aby nahrávanie zdokumentoval. Ulman dopĺňa, že "film však, na rozdiel od albumu, nebol – najmä z technických dôvodov – dokončený a nikto ho nikdy nevidel. Až do minulého roku ležal na policiach v archíve."

Film Aretha Franklin: Amazing Grace režisérov Sydneyho Pollacka, oceneného Oscarom za film Spomienky na Afriku (1985) a Alana Elliotta zaradil časopis Rolling Stone medzi 10 najlepších dokumentov roku 2018. Do rebríčka sa dostal s odôvodnením, že "nie je len dokumentom z vystúpenia, ale je vizuálnym rozšírením extázy, ktorú zažila speváčka, jej spolupracovníci a všetci prítomní." Aretha Franklin (1942 – 2018) bola prvou ženou v histórii, ktorá bola uvedená do Rokenrolovej siene slávy. V roku 2008 sa ocitla na prvej priečke zoznamu najväčších spevákov všetkých čias a tiež na deviatej priečke v zozname najväčších umelcov všetkých čias časopisu Rolling Stone.

Hudobný cyklus Music & Film uvádza Kino Lumière od júna 2013. Vstupenky na projekciu filmu Aretha Franklin: Amazing Grace (2018) si je možné rezervovať alebo kúpiť na webstránke kina Lumiére alebo v pokladni kina, ktorá je otvorená denne 30 minút pred začiatkom prvého predstavenia. V novembri cyklus Music & Film v Kine Lumière uvedie ešte záznam koncertu Depeche Mode. Spirits in the Forest (r. Anton Corbijn, 2019, projekcie 26. a 29. 11.), na december je naplánovaná projekcia filmu Ella Fitzgerald: Just One of Those Things (r. Leslie Woodhead, 2019, projekcia 17.12.).

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Simona Nôtová. Text správy sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti