Sexy mníšky, výstrely zbraní a vykričané vulgárnosti Marilyna Mansona už nešokujú tak ako v minulosti. Šokom je viac to, že Manson stále nahráva a stále dokáže zaujať. Okrem neho tu však máme hrubý nános nového metalu zo všetkých kútov sveta.

Magnet týždňa

Kedysi sme špekulovali, že nový, v poradí desiaty album Marilyna Mansona sa bude volať pomerne hlúpo - SAY10. Nakoniec z toho zišlo a tento názov nesie len jedna zo skladieb na novinke nazvanej vecnejšie - Heaven Upside Down. Výstredný kráľ elektro metalu ju uviedol príjemným singlom, ktorého názov musíte vždy zakričať: WE KNOW WHERE YOU FUCKING LIVE. Audio verzia vyšla na YouTube 11. septembra a najnovšie bol predstavený i videoklip, ktorý však nie je vhodný, aby ste si ho pozerali v práci. Primárne šokuje ozbrojenými sexy mníškami, nadávkami a Mansonovými zubami. Pripomíname, že ak sa chcete nechať šokovať i naživo, máte šancu 20. novembra vo viedenskej aréne Gasometer. Viac o albume


Šroty týždňa

Poliaci Decapitated sú zadržaní v Los Angeles a čelia vážnym obvineniam z únosu a skupinového znásilnenia fanúšičky. Incident sa mal stať v tourbuse po koncerte v meste Spokane v štáte Washington, v posledný augustový deň. Server Metalinjection podrobne informuje o prípade, ktorý už nie je len nočnou morou, ale skutočnou realitou. Vo vyhlásení na Facebooku hudobníci prosia o pozdržanie akýchkoľvek konečných súdov zo strany fanúšikov, keďže im ešte nič nebolo dokázané.

Gitarista Rammstein Richard Kruspe sa v rozhovore pre Youtube kanál Resurrection Fest (čas 10:40) vyjadril, že prichádzajúci album kapely by mohol byť ich posledným. Odvolal sa na to, že je to len jeho subjektívny pocit, ale vypustiť niečo také v rozhovore nie je malá vec. Kapela za 23 rokov svojej existencie vydala šesť kvalitných albumov a fanúšikovia sa už nemôžu dočkať novej štúdiovky. Kruspe však povedal, že nahrávať sa začne "možno na budúci rok".

Hudba veselej kapelky Infant Annihilator bola odstránená zo služby Spotify. Dôvodom je údajne úrážlivý obsah či názov kapely, na ktorý sa sťažovali zákazníci používajúci streamingovú službu. Sama kapela prostredníctvom spoločnosti Tunecore, ktorá ju zastupuje, odstránila svoju hudbu aj z iTunes. Zaujímavosťou je, že iné kapely s významovo pikantnými názvami typu Anal Cunt, Dying Fetus alebo Cattle Decapitation na týchto streamingových službách zostávajú prítomné. Dôvodom je pravdepodobne to, že sú zastúpené veľkými vydavateľstvami, ktoré sa vedia podobným sťažnostiam brániť.


Novinky

Medzinárodný projekt slovenského hudobníka Johnyho Štefečka Poetry in Telegrams cez týždeň predstaví nový videoklip k skladbe Bulgakov z tretieho EPčka Melancholy. Práve táto nahrávka získala nomináciu na ocenenie Radio_Head Awards v kategórii Hard & Heavy, ktoré udeľuje Rádio_FM. Videoklip je štvrtým dielom série o mužovi, ktorý sa stretáva so zaujímavými ženskými postavami. Upútavka nižšie.


Cradle of Filth sa v novom singli Achingly Beautiful podľa slov Daniho Filtha vrátili do minulosti zvukovo aj textovo. Inšpirovaný Oscarom Wildeom, text pojednáva o duchovi, ktorý sa zamiluje na maškarnom bále. Skvelý námet! Pozrite si lyric video, ktoré nesie príjemne "spisovateľský" feeling. Angličania sa v januári predstavia naživo v Bratislave a to v spoločnosti portugalských Moonspell, ktorí taktiež vydávajú novinku. Lístky kupujte v sieti Predpredaj.sk.


Spomínaná novinka od Moonspell sa bude volať 1755 - podľa roku, kedy v Lisabone udrelo ničivé zemetrasenie. Dvanásta štúdiovka kapely bude celá naspievaná v rodnej portugalčine a ak vás zaujíma, ako to bude znieť, môžete počúvať prvý zverejnený singel Todos os Santos (Všetci svätí). Ide o moderný metalový protest song, okorenený troškou symfonických vyhrávok a zborových vokálov. Názov je odkazom na Deň všetkých svätých - dátum, kedy sa prírodná katastrofa odohrala. Album vychádza takmer presne na deň výročia - 3. novembra.


Po portugalskom tu máme niečo ako islandský gothic metal. Ak chcete vedieť, ako znie, vypočujte si skladbu od kapely Katla. Aj keď je gothic metal možno trošku deväťdesiatkovým oborom, páni hudobníci ho robia uveriteľne a s vášňou a na prvé počutie unikátne po islandsky. Debut Móðurástin kapele vychádza 27. októbra.


Anglické duo, ktorého názov si pravdepodobne nezapamätáte. Ich zvuk sa vám však od pamäti vryje spoľahlivo. Veľmi vábivo totiž spájajú hardrockový zvuk Motörhead s klasickým black metalom podľa vzoru Mayhem. Inconcessus Lux Lucis su mladou kapelou - čoskoro vydajú len druhú štúdiovku. Znejú však precízne ako starí harcovníci, navyše aj veľmi zábavne. Album The Crowning Quietus vychádza na konci októbra a skladbu At the Behest of the Sinister Pulse si môžete vypočuť na serveri Metalinjection. Nižšie prikladáme titulnú skladbu, ktorá bola zverejnená ako prvá.


Druhý album éterickej dánskej žienky Amalie Brunn vyšiel uplynulý piatok. Titulná pieseň Mareridt je meditatívnou baladou, slúžiacou ako intro, po ktorom prichádza blackmetalová skaza. Myrkur vám vďaka tejto skladbe navodí príjemnú atmosféru, v žiadnom prípade však neodráža celkové vyznenie nahrávky. Tá má miestami pekné drápky.


Americkí metalcoreisti August Burns Red na najnovšej skladby poriadne nakopli svoj melodický potenciál a zložili skladbu, za ktorú by sa nehanbili ani škandinávske metalové spolky. Fanúšikovia sa však nemusia báť, kapela rozhodne nestratila tvár, len znie menej hrozne, ako v minulosti. Siedmy album Phantom Anthem chlapcom vychádza 6. októbra.


Pražáci Between the Planets produkujú ľúbezný inštrumentálny djent metal po vzore The Contortionist. Trio si na svoj druhý album pozvalo niekoľko hostí, medzi ktorými zažiaril aj Jørgen Munkeby, nórsky saxofonista známy z kapiel Shining a Jaga Jazzist (1995-2002), ktorý svojou hrou okorenil aj tvorbu vyššie spomínaného projektu Poetry in Telegrams. Albumová dvojka českých djenterov sa bude volať Of Inner Sight a vyjde 30. septembra. Zverejnený singel The Avalanches znie veľmi príjemne.


Nová superskupina členov Fit for an Autopsy, Counterparts či Misery Signals vám ušné bubienky prepláchne rýchlym nášupom technického deathu a crustu v unikátnom koktejli. End je projekt, ktorý vznikol potichu a mnohých ohromil. Ich debutové šesťskladbové EP si môžete vypočuť na Bandcampe, nižšie prikladáme klip k údernej Love Let Me Die.


Haluze týždňa

Youtuber Andy Rehfeldt má skvelý zmysel pre humor. Agresívnu hymnu od Slipknot People=Shit prearanžoval do "radio disney" verzie - veselej, ba krásnej pesničky plnej funkových gitár a tanečných rytmov. Len ten pokrik "come on motherfuckers" tam nejak nesedí, o refréne ani nehovoriac. Nechajte sa uraziť na tomto linku.

Metallica momentálne remasteruje celý svoj katalóg. V luxusných vinylových edíciách s novým zvukom už vyšli albumy Kill 'Em All a Ride the Lightning, pripravuje sa vydanie Master of Puppets. Štvrtý album ...And Justice for All je však známy svojou absenciou basgitary. Toho, že nahrávka znie zle, sú si vedomí aj tvorcovia albumu - Hetfield priznal, že by nahrávka zniesla viac basy, zvukový inžinier Steve Thompson z výsledku obvinil Larsa Ulricha. Toby Wright, ďalší z trojice zvukárov, ktorí na nahrávke pracovali, sa najnovšie nechal počuť že by nahrávku rád remixoval od začiatku. V rozhovore pre Talk Toomey ozrejmil, že Jason Newsted skutočne basové party nahral, ale James a Lars chceli ich zvuk stiahnuť. "Rád by som ten album prerobil a ukázal svetu, čo bolo vtedy naozaj zaznamenané na pásky. Svet by sa zarazil." Potom v rádiu vyzval priamo bubeníka Ulricha: "Lars, ak ma počuješ, rád by som to remixoval."

Treťou haluškou, tiež týkajúcou sa Metalliky, je prerábka ich hitu Sad But True. Skladba je o smutnej pravde, že kapela bude hrať veľmi pomaly a nikto to nezmení. Nuž, dočkali sme sa. Zmenil to bubeník Decrepit Birth Sam "Samus" Paulicelli, ktorý skladbu nabubnoval dvakrát rýchlejšie. Konečne to znie ako thrash metal, konečne to znie dobre.


Týždenný prehľad noviniek na hard & heavy scéne vychádza vždy v pondelok, sekundu po polnoci. Ak chcete prispieť svojimi tipmi na kvalitnú hudbu, kontaktujte nás na adrese redakcia@hudba.sk.

Autor: Adrián Kozák (ak)
Foto: https://www.facebook.com/MarilynManson

Súvisiaci interpreti: Decapitated, Marilyn Manson