Hlavná stránka

>

Správy

>

Vychádza nový výberový album Vidiek Najvidiekovatejší

Vychádza nový výberový album Vidiek Najvidiekovatejší

18.10.2021 - 12:10 | redakcia

Vo vydavateľstve Opus vychádza prierezová kompilácia jednej zo stálic slovenskej hudobnej scény, skupiny Vidiek. Výberovku s názvom Vidiek Najvidiekovatejší zostavil stály spolupracovník vydavateľstva Opus Juraj Čurný, ktorý ju obohatil aj obsažným a zasväteným sprievodným textom.


Na titule Vidiek Najvidiekovatejší sa nachádza to najlepšie, čo kultová skupina z Rovinky pri Bratislave počas svojej dlhej kariéry vytvorila. Nechýbajú ani dve bonusové skladby, ktoré doteraz nevyšli na žiadnom albume - minuloročná "covidová", na diaľku realizovaná nahrávka skladby Hrajte trúbky s Bobanom a Markom Markovičovcami a tohtoročná letná novinka Dohodnime sa, ktorú pre skupinu napísal jej stály člen Richard Jajcay.

"Skupina Vidiek nezameniteľným spôsobom ovplyvnila dejiny slovenskej populárnej hudby od 80. rokov až po dnešok. Hoci jej najprapôvodnejší zakladatelia Ján Kuric a Oňo Tomčala vyrastali na punku, z Vidieka sa stala značka pesničkového rocku a popu zároveň. Táto značka bola navyše obohatená o skvelý imidž 'chlapcov z dediny', ktorý však nevznikol na základe marketingovej stratégie, ale vychádzal zo samotnej reality detstva a dospievania dvojice zakladateľov skupiny. Následne sa pridali basgitarista Kamil Grebeň a gitarista Richard Jajcay," píše Juraj Čurný v booklete.

Toto kvarteto nadlho vytvorilo základnú zostavu, ku ktorej sa striedavo pridávali hráči na klávesové nástroje a najnovším prírastkom je Martin Klačanský, hráč na basgitaru, ktorý je najmladším členom zostavy, len o rok starší ako samotná skupina Vidiek. 
Kuric, Jajcay a Grebeň tvoria hlavné autorské trio kapely, netreba ale zabudnúť na dôležitú úlohu textára Daniela Mikletiča, ktorý dodal Vidieku v začiatkoch jeho kariéry texty k prvým dvom prelomovým hitom VidiečanNechajte si ju. "Môj svet je vidiek" je úvodný verš skladby, ktorá to všetko začala a viac-menej o všetkom rozhodla.


Za viac ako 33 rokov svojej existencie to kapela s nahrávacou aktivitou nikdy nepreháňala, doteraz jej vyšlo päť štúdiových albumov. Dôvodom bola aj forma jej fungovania, v rámci ktorej mala väčšina členov vždy aj iné zamestnanie. A pre historickú pamäť je dôležité nezabudnúť, že predchodcom Vidieku bola skupina Ventil RG, ktorá priniesla dve koncertné hitové istoty Fajčenie škodí zdraviuRadšej budem dnes aktívny ako zajtra radioaktívny.

"Napriek tomu, že mi nevidno tvár, ale úplne inú časť tela, môžem všetkých ubezpečiť, že na fotke som naozaj ja," povedal Ján Kuric s humorom jemu vlastným k titulnej fotke výberovky. 23 najlepších vidiekovských piesní vychádza v týchto dňoch na dvoj-CD a začiatkom decembra sa objavia aj na vinylovom 2LP. Nahrávku už nájdete aj vo všetkých streamovacích službách.

Skupina Vidiek dnes funguje v zostave Ján Kuric (sólový spev), Ondrej Tomčala (bicie nástroje), Richard Jajcay (gitary) a Martin Klačanský (basová gitara). Bývalí členovia: Kamil Grebeň (basová gitara), Peter Dobrota (klávesové nástroje), Peter Sojka (klávesové nástroje), Richard Kassák (klávesové nástroje).


Zoznam skladieb na výberovke Vidiek Najvidiekovatejší:

CD1:

1. Vidiečan
2. Keď je 7 ráno zapnem rádio
3. Anglická (The Evensong)
4. Rudy & Hilda
5. Nechajte si ju!
6. Tisíc divov, možno aj viac
7. Nie je to ľahké
8. Námornícka
9. Vianoce '97
10. Či oči či sombreros
11. Slovenský tanec
12. Môžeš závidieť 

CD2:


1. Sedím ležím

2. Fajčenie škodí zdraviu
3. 15. Raj
4. Blázon
5. Film
6. Anjel
7. Načo pôjdem domov
8. Milá
9. Rádioaktívny udavač
10. Hrajte trúbky
11. Dohodnime sa

Redakciu Hudba.sk za vydavateľstvo Opus informovala Renáta Tomášová. Správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti