Slovenský experimentálny hudobník Bolka prichádza s novým EP s názvom Žiadzasamy. Vyšlo 16. júna v limitovanej edícii na žltej 10" platni vo vydavateľstve Weltschmerzen. Sprievodný text o nahrávke z pera Veroniky Kubánkovej zverejňujeme (takmer) bez redakčných úprav. Alebo rovno preskočte k nahrávke, stojí to za to a spraví vám deň.

Bolka, ponorená do tekutých pieskov, zaliata proseccom a zvukovými vlnami glitchov a chorvátskych chorálov, uviazla v surovom stave túžby. Táto láska vznikla pod smutnými stropmi, nesúcimi stopy fantasticky naivných melódií rozdrvených pazúrmi dotieravých hlukov umelcovho nového trojpesničkového EP. A predsa radikálna citlivosť a optimizmus nezostávajú len na pláži.

Na EP Žiadzasamy sa Bolka oddáva ideálnej predstave lásky, ktorá je každým kilometrom bližšie k realite, netrpezlivo zrýchľuje latino tempo v hyperpopovej eskalácii, aby sa odhodlala k najradikálnejšiemu rozhodnutiu – že všetko dobre dopadne.

EP obsahuje tri ľúbostné piesne o láske vyčítanej z kariet, o prekonávaní neistoty, o driapaní sa po klzkých stenách reality k vysnívanému zdroju tepla, ktorý má len ONA. Zvukový čarodejník svojrázov Bolka sa riadi heslom "nech sa mi splní všetko, čo si želám", či už ide o jeho biely zadoček žiariaci uprostred tmavého mora alebo o bosé prechádzky pri hľadaní morských pochúťok. To isté počuť aj v jeho hudbe, keď euforické a detské nálady svojvoľne klesajú do hlbín rozorvaných a skreslených rytmov úzkosti.

Žiadzasamy sú hedonizmom vpichnutým priamo do žily, popolníkom, v ktorom vždy žiari zapálená cigareta, a hudobným výbuchom novovzniknutej lásky, ktorá nastavuje zvukový svet Bolku na jediný kurz: od siesty k fieste, a tak ďalej a tak ďalej.  

V úvodnej skladbe nech sa ti páčim môžete počuť spev Alicy Cvečkovej, k nasledujúcej smutek utek hudobne prispeli Edgars Rubenis (gitara, elektronika) a Miro Tóth (saxofón) a vokál v more, mám ťa rád patrí Maruši Michalovej. Záverečný track je remixom od Viktora Jenčuša. O mastering sa postaral Dominik Suchý (Tittingur, Weltschmerzen) a autorkou fotky na obale EP je Ester Mládenková.

EP Žiadzasamy vychádza v limitovanej edícii na 10" žltej platni, dostupnej na Bandcampe vydavateľstva a digitálne na streamingových platformách.

Vydanie albumu a fungovanie vydavateľstva Weltschmerzen z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Text: Weltschmerzen + Hudba.sk