Hlavná stránka

>

Správy

>

Oslava jazzu na Liptove: Už o týždeň štartuje Mikulášsky Jazzový Festival

Oslava jazzu na Liptove: Už o týždeň štartuje Mikulášsky Jazzový Festival

19.07.2019 - 10:00 | redakcia

Mikulášsky Jazzový Festival má za sebou štrnásť úspešných ročníkov. Počas nich v Liptovskom Mikuláši vystúpilo množstvo talentovaných interpretov, od mladých nádejných a lokálnych, cez etablovaných slovenských a európskych až po svetové legendy. Tohtoročný pätnásty ročník sľubuje rozšírenie ich zoznamu o ďalšie pôsobivé mená.


Za organizáciou Mikulášskeho Jazzového Festivalu stojí malá skupinka jazzových nadšencov. Na Liptov prináša kvalitnú hudbu takmer dvadsať rokov, pod hlavičkou letného festivalu zatiaľ štrnásť. Najskôr to boli jazzové koncerty v kostole, v Liptovskej Galérii P. M. Bohúňa a v legendárnom klube Hudobroň, od roku 2005 aj letný Mikulášsky Jazzový Festival. Spoluzakladateľ festivalu, Janko Novotný, sa vtedy neformálne zaviazal zorganizovať desať ročníkov, ako ale uvádza: "Už robíme pätnásty... Takže v tom bude asi niečo silné (smiech)".

S festivalom je silno spojené aj meno Doda Šošoku, ktorý stál pri jeho zrode a podporil ho organizačne a dramaturgicky, ale sám na ňom prvé štyri ročníky aj hrával. Ten piaty bol venovaný jeho pamiatke.

Jubilejný 15. ročník aj s Petrom Lipom

Organizátorom sa za dvadsať rokov podarilo úspešne zorganizovať viac ako stovku koncertov a štrnásť ročníkov letného festivalu. Celkovo Liptovský Mikuláš privítal približne stoosemdesiat projektov a cez päťsto hudobníkov, množstvo z nich svetovej úrovne. "Do Liptovského Mikuláša sa nám podarilo dostať napríklad svetoznámeho Miroslava Vitouša, veľkú poľskú saxofónovú legendu Zbigniewa Namyslowského, skvelú speváčku Agu Zaryan, kontrabasistu Reggieho Workmana, Fedora Freša a množstvo ďalších," vymenováva hudobníkov Janko Novotný. "Tých mien je za pätnásť rokov viac ako päťsto a prívlastok "top" by si podľa mňa zaslúžil každý jeden z nich."

Pri príležitosti konania jubilejného 15. ročníka vychádza aj plagát s menami všetkých 514 hudobníkov z celého sveta, ktorých vstúpenia festival doposiaľ hostil. Bude možné si ho zakúpiť priamo na festivale. O tom, že je festival obľúbený medzi hudobníkmi, nielen medzi návštevníkmi, svedčí fakt, že množstvo z nich sa do Liptovského Mikuláša vracia opakovane. Príkladom je aj tento rok vystupujúci Peter Lipa, ktorý podporuje festival svojimi nezabudnuteľnými jazzovými šou každých päť rokov.


Spoločnosť mu o týždeň budú medzi vystupujúcimi robiť aj "oldtimeroví" Funny FellowsJanikou Kolářovou, súčasní Peter Korman Quintet, podmanivá Jana Gavačová s Bielymi nocami a svetový Andreas Varady Quartet. Pridá sastredoeurópske Zsolt Farkas Trio, multiinštrumentálni David Helbock´sRandom/Control a charizmatický Stanley Breckenridge s legendárnymi Jazz Band Ball Orchestra. Line-up osvieži akustické duo DUSKA - Ági Kazai & Štefan Uhriňák, ale aj vychádzajúce hviezdy Ochepovsky Project. A to všetko už o týždeň, 26.-28. júla v Liptovskom Mikuláši. 

Viac informácií o Mikulášskom Jazzovom Festivale nájdete na oficiálnom webe a Facebooku, videá z minulých ročníkov zase na oficiálnom Youtube kanáli festivaluPermanentky na festival sú k dispozícii online v sieti Predpredaj.sk za cenu 25 eur (pre ZŤP 15 eur), na mieste budú po 30 eur. Na mieste bude tiež možné zakúpiť jednodňové lístky v cene 15 eur. Deti do 12 rokov majú v sprievode rodičov vstup zdarma. 

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Program 15. ročníka Mikulášskeho Jazzového Festivalu:

Piatok 26. júla

14:00 - Funny Fellows (jazda Barkasom ulicami mesta) 
16:00 - Funny Fellows & Janika Kolářová (Nám. osloboditeľov, voľný vstup) 

Od 19:00 v Dome kultúry:

Peter Korman Quintet (krst CD)
Jana Gavačová: Biele noci
Andreas Varady Quartet 
Jam Session so Petrom Kormanom (Jazzový bar - Dom kultúry) 

Sobota 27. júla

16:00 - Jazzový workshop #01: Zsolt Farkas - klavír (ZUŠ Tranovského) 

Od 19:00 v Dome kultúry:

Zsolt Farkas Trio
David Helbock's Random/Control
Jazz Band Ball Orchestra feat. Stanley Breckenridge
23:30 - Jam Session so Zsoltom Farkasom (Jazzový bar - Dom kultúry) 

Nedeľa 28. júla

16:00 - Jazzový workshop #02: Radovan Tariška - saxofón (ZUŠ Tranovského) 

Od 18:00 v Dome kultúry:

DUSKA - Ági Kazai & Štefan Uhriňák
Ochepovsky Project
Peter Lipa Band
23:00 - Záver festivalu (Jazzový bar - Dom kultúry)

Vstupenky:  


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol organizátor festivalu Martin Budaj. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti