Legendárny, kultový či zásadný. To sú prívlastky, ktoré dve dekády po vydaní dostáva debutový a jediný album dua Trosky. A patria mu právom, pretože pred nimi a ani niekoľko rokov po nich nikto taký významný hip-hopový album na Slovensku nevydal. Jeho okrúhle výročie oslávia na turné, ktoré začína už zajtra v Košiciach.

Midi a Vec zo Zlatých Moraviec - to je dvojica, ktorá v časoch, kedy bola slovenská hip-hopová scéna v plienkach, mala to šťastie, že mohla vydať svoj album na značke veľkého vydavateľstva. A slovenská hip-hopová scéna mala zase šťastie, že to boli práve Trosky.

Nevedeli ako na to, napriek tomu predbehli dobu

Ich eponymný debut z roku 1997 je totiž albumom, ktorý znie zaujímavo a neošúchane aj po 20 rokoch. Pri jeho počúvaní by možno aj dnešní kritici povrchného rapu boli prekvapení, aké inteligentné texty vtedy Branči Kováč alias Vec ako čerstvý dvadsiatnik napísal. Okrem samotného hip-hopu, ktorému správne predpovedal veľkú budúcnosť ("hip-hop je tu, hip-hop je v nás, ovládne aj vás, prichádza jeho čas"), v nich napríklad metaforicky reflektoval komunistickú minulosť a rozdelenie Česko-Slovenska (Svyňa).

Veľkou témou albumu, s ktorou sa dá stotožniť aj dnes, bola bezútešnosť života mladých ľudí v malom meste (Zakázané uvoľnenie, Syftom), no nájdu sa tu aj čriepky životnej filozofie (Mysli na to, čo strácaš; Čakám na deň). A to všetko podané sympaticky a bez pózy, ale zato s triezvym mladíckym pohľadom na svet, za ktorý sa Vec ani dnes ako štyridsiatnik a otec trojročného syna nemusí hanbiť.

Za zmienku stojí aj fakt, že Trosky sa v textoch zaobišli bez zbytočných vulgarizmov - aj tým sa dvojica odlíšila od väčšiny vtedajších raperov, s ktorými ich prvá slovensky rapovaná skladba Tozmemi vyšla na nemenej legendárnej, no zubom času omnoho viac ohlodanej undergroundovej výberovke Zvuk ulice. Práve na nej Trosky objavil Elek Kubicsko zo Sony Music, ktorý im zavolal a ponúkol vydanie albumu.


Výnimočný bol tiež Vecov cit pre prácu so samplami. Beaty sa pritom učil robiť bez toho, aby vôbec vlastnil počítač. "Bicie patterny som mal zakreslené na štvorčekovom papieri. My sme nemali doma ani počítače, len gramofóny. Samplovanie a všetko ostatné sme sa učili za pochodu. Nikdy sme nesamplovali nové veci, ktoré majú len pár rokov, to je pravidlo, ktoré mnoho mladých producentov nechápe. Vždy, keď sme našli niečo zaujímavé, zapísal som si do zošita, v ktorej sekunde to znie. Do štúdia sme potom prišli s platňami a poznámkami a hovorili, čo chceme odkiaľ použiť," priblížil tvorbu hudby v aktuálnom rozhovore pre Denník N.

V skladbe Tozmemi tak môžete počuť hlas Mariky Gombitovej z eponymnej skladby kapely Modus (1979), z vtedajšieho trendu drsného pouličného rapu absolútne vybočujúca pohodovka Čakám na deň je zase postavená na skvelom "zrecyklovaní" nadčasovej skladby Baby Do Not Cry (1968) od Ursinyho kapely The Soulmen. Skladbu Egoizmus by si mali povinne vypočuť všetci fanúšikovia súčasného slow rapu a dobu o niekoľko rokov predbehla aj skladba Mysli na to, čo strácaš.

Rap so ženským spevom v refréne sa v 21. storočí stal obľúbeným receptom na rádiový hit, u nás patrí medzi najvýraznejšie skladby tohto typu Príbeh od Rytmusa s Tinou z roku 2009. Dvanásť rokov predtým mohla byť hitom osmička z albumu Trosiek, no napriek tomu, že vyšiel na veľkom vydavateľstve, chalani z "Calex City" slávnymi byť nechceli.



O pár rokov neskôr dokonca protestovali, keď Fun rádio začalo hrávať ich singel Atmo Rytmo. Dnes sa na to spätne pozerajú s úsmevom, no až do videoklipu Dáva mi (2003) a albumu E.R.A. od Kontrafaktu u nás v hip-hopovej komunite platil nepísaný zákon, že komerčný rap nie je skutočný a jediným pravým miestom pre jeho rozkvet sú ulice a kluby. V deväťdesiatych rokoch si preto množstvo "hejtu" vyslúžil český Chaozz.

Ako členovia Trosiek uviedli pre Denník N, bol to pre nich natoľko odstrašujúci príklad, že so Sony Music si vyjednali zmluvu, ktorá ich nemohla donútiť k žiadnej komerčnej propagácii albumu. "Rovno sme im povedali, že nechceme byť ako Chaozz, tí boli braní ako komerčáci. Neodsudzovali sme ich, skôr nám ich bolo ľúto, že majú nanič zmluvu. Bolo to presne tak, ako sme my chceli, ale zároveň sme z albumu nemali žiadne peniaze, lebo sa pokryli len náklady na vydanie," vysvetľuje Midi.



Na turné aj s hosťami a DJs, ktorí boli v 90-tych rokoch pri tom

Mimochodom, meno speváčky z piesne Mysli na to, čo strácaš je Barbora Kotlebová, čo je celkom ironická zhoda okolností, keďže Vec je v rámci slovenského hip-hopu jedným z najhlasnejších kritikov ideológie, ktorú v parlamente reprezentuje strana jej fúzkatého menovca. Či sa Barbora predstaví aj na turné, nevieme, no isté je, že medzi hosťami na štyroch koncertoch po Slovensku a v Prahe budú spriaznení raperi ako Zverina, Delik (ex-Moja Reč), Prezident LourajderPeneři strýčka Homeboye (PSH) alebo veteráni zo Zvukov ulice Žužuleta.

V bratislavskom MMC sa predstaví aj Lyrik, ktorý pripomenie rovnako významný a priekopnícky, no všeobecne menej známy album z roku 1997, JSS - Kompromis. V Žiline zase vystúpi tamojšia formácia Zlé kone, ktorá v tom istom roku vydala album Stresa. Ako Vec prezradil na rozhovore v Rádiu_FM, na koncert v Košiciach chceli pozvať aj miestnu legendu Rap Steady Crew, ktorá vydala vôbec prvý slovenský rapový album Pozor! Všade je plno rapu! už v roku 1993. Jej členovia však žijú na rôznych miestach aj v zahraničí, takže ich vystúpenie nie je možné.

Za gramofóny sa postavia páni zo starej dídžejskej školy DJ Gabanna a DJ Jazzy, ktorí boli súčasťou koncertov Trosiek aj 90-tych rokoch. Vizuálnu stránku predstavenia zase budú mať na svedomí legendy slovenského vídžejingu. Braňo Vincze a Zden na unikátnej projekcii ukážu nevydané klenoty z archívu účinkujúcich. Na turné bude exkluzívne v predaji čerstvo vylisovaná vinylová verzia albumu Trosky, doteraz nahrávka na vinyly nikdy nevyšla (v roku 1997 len na CD a na kazete). V septembri tohto roka vyšiel album v remastrovanej verzii prvýkrát aj digitálne. Počúvať a kupovať ho môžete na Bandcampe.

Turné štartuje už zajtra a Trosky sľúbili aj nový remix skladby Tozmemi. Vec okrem skladieb z jubilujúceho albumu ponúkne aj pár hitov zo svojej sólovej tvorby, v rámci ktorej po Midiho odchode za promotérskym chlebíčkom do Prahy vydal tri úspešné albumy (Dobré ráno, 2005; Funkčný veterán, 2008; Stereo Farbo Slepo (2012), jednu kolekciu remixov (Funkčné remixy, 2009) a minuloročné EP Domáce potreby.

Termíny turné Trosky 1997 - 2017:

20. 10. - Košice, Tabačka (+Prezident Lourajder, Zverina)

28. 10. - Banská Bystrica, Urban Spot (+Delik, Zverina)

3. 11. - Žilina, Stanica Žilina-Záriečie (+Zlé kone, Delik, Zverina)

11. 11. - Bratislava, MMC (+Žužuleta, Lyrik/JSS, Prezident Lourajder, Zverina)

22.11. - Praha, Roxy (+PSH, Zverina)

Vstupenky:  Predpredaj.sk   




Autor: Patrik Marflák
Foto: Mišo Bak - Facebook.com/TroskyOFFICIAL

Súvisiaci interpreti: Trosky, Vec